Mistä loytyisi 10vt wj koneen nokka-akselin tiedot?eikä muukaan moottorin laajempi tieto olisi pahitteeksi..
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
nokkien asteet 10vt + kannen varaosa nro.
Collapse
X
-
Imu: 3ast eykk / 47ast jakk
Pako: 43ast eakk / 7ast jykk
Nämä 0-välyksellä, noston ollessa 1mm
Moottori sama alakerraltaan kuin Urkin WR, puristus 7:1, teho 170hp/5300, vääntö 265/3300, kipinät jakaa tavanomainen sytkäjärjestelmä -jakajassa sekä aikaistus että myöhäistysrasiat. Eka mallivuosi 80. Puuttuu Urkkiin verrattuna: välijäähdytin, VEZ-sytytys, lyhyen mallinen imusarja(vastaa vaparin sarjaa).
-
No nehän tuli ku apteekin hyllylltä. Eikös sportissa ole myös samat männät,kun muistelen näin marmoritiskillä kuulleeni? Oliko sitten joku web-saitti mistä löytyy noita moottorien teknistä tietoutta vanhempiin audeihin? Kuukkelilla olen yrittänyt useita päiviä hakea tietoa tuloksetta ja olisi mielenkiintoista päästä vertailemaan vaikka nyt noita nokka-akseleita. Lisäkysymys,onko jossain "lyhytkantisessa" (kun tuo WJ on vähän pitempi) lähes samoilla asteilla olevaa nokka akselia?
Comment
-
Nyt tuli vastaan hankala ongelma! Kuinka saan selville mistä moottorista nämä kannet/nokka-akselit ovat? 1.kansi 035103373 G nokassa 5548 M. 2.kansi 035103373 AD nokassa 035109104 S ja 8499. Pörhöltä kysyin,mutta ei löytynyt noilla numeroilla mitään.. Noiden pitäisi olla KG moottorista, mutta tiiäppä sitten? Jospa täältä löytyy vinkkiä kun tuntuu että homma tyssäs tähän.
Comment
Comment