Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A8 '97, 4.2 jakohihna

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

    A8 '97, 4.2 jakohihna

    Terve!

    Oon ostamassa taalla Dubaissa itselleni otsikon mukaista autoa. Taalla ei noin "vanhoissa" autoissa ole huoltokirjoja enaa, mutta eipahan hintakaan huimaa, n. 5000 euroa.

    Jakohihnan vaihtaminen lienee tarkein juttu huoltohistoriassa. Onko kenellakaan tietoa kuinka tiheaan se pitaisi kyseiseen autoon vaihtaa? Nyt ehdolla olevalla autolla on ajettu 145tkm, voiko sita mitenkaan tarkistaa, onko hihnaa vaihdettu? Onko kenellakaan aavistusta tyon kuluista ja osien hinnoista, kun peukalokammen joutuu viemaan auton pajalle vaihtoa varten?

    #2
    Saksan huoltoväli hihnalle on 120tkm. Päältä päin ei hihnasta näe milloin on vaihdettu.
    Liikkeessä vaihto + termari + vesipumppu + rullat kustantaa varmasti 1000-2000e väliin.
    Samalla nesteiden vaihdolla kannattaa laittaa sitten lohkolämmitin talvea ajatellen.

    Btw, onko saudimallissa edes lämppärikennoa :) Eikä ole välttämättä vitsi...

    Comment


      #3
      En usko etta ne olisi jattaneet lampparin kennoja pois, mutta en kylla oo 100% varma.
      Hihna oli kuulemma vaihdettu 70 000km kohdalla. Siina ei ole huoltokirjaa mukana, joten en tieda mika on saadetty vaihtovaliksi Middle East spekseissa. Voihan se olla etta tama kuumuus laittaa moottorin lujille ja hihna pitaa vaihtaa useammin kuin Euroopassa.

      Comment


        #4
        jakoremppa

        vaihdatin just omaan vastaavaan (97 4.2 a8) hihnan,pumpun ym releet ja hintaa maahantuojalla 1600e. mulla on muuten alkuperäiset tarvikkeet poislukien vesip ylimääräisenä ja myyn mieluusti jos kiinnostaa..
        Viimeksi muokannut Sleepy2; 19.5.2007, 12:26.

        Comment


        • #5
          Kyllä tuon A8:n jakopään saa osineen vaihdettua alle 1000e vaikka teettäisi jossain muualla.. Työn osuus on 6h eli esim Bosch-liikkeessä noin 360e. 600e:llä saa varmasti osat jo. Ite kauppasin satsia 500e:llä jossa oli kaikki liikkuvat osat jakopäähän ja moniurahihnalle. Siis kaikki, iskareita ja hihnoja myöten. Ei kukaan ollut kiinnostunut, joten varmasti saa siis alle 500e sitten jostain muualta.

          Comment


          • #6
            Nokkaremmin vaihto

            Nuo hihnat, rullat, iskari, vesipumppu + termari maksoivat AD:ssä 380?. Tosin, vesipumppu oli Bugatin tekemä ja siihen sai tehdä porkkanalla tunnin töitä ettei se olisi vaahdottanut vettä.

            Marmorilla mumisivat hintaa kysyessäni "Kyllä 1800? saa varautua. Se on niin vaikee kun se on A8".

            Itse vaihtotyö on helppo, molemmat puhaltimet pois, keula tarpeeksi korkealle ja ei kun vaihtamaan. Ennen purkua kannattaa katsella nurkkia, että sieltä löytyy momenttiavain 45kg:lle. Ja että on hylsy/lenkki jolla kampiakselin mutterin saa myös auki.

            Varsinainen juju nokkaremmin vaihdossa on ajoitus. Jos otat vanhan pois ja heität uuden paikoilleen, niin ajoitus muuttuu. Nokkien lukitustyökaluista on apua, mutta niidenkin toleranssi on kampiakselin ulkokehällä 5mm. Jotta auton saa käymään tasaisesti ja sitäkautta bensankulutuksen kohtuulliseksi, kannattaa moottori ajoittaa heittokelloilla.

            Työn saa tehdyksi alle 8h kun tietää mitä tekee. Mutta itse otin aikaa kolme päivää ja välillä vähän hapanta. Ja hyvä tuli, parempi kuin mitä oli.

            Comment

            Working...
            X