Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Castrolin Longlife II, Longlife III vai EDGE

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Castrolin Longlife II, Longlife III vai EDGE

    Lueskelin Castrolin sivuja ja siellä on tarjolla kahta eri longlife öljyä. Soveltuvuus taulukon mukaan Edge öljy kävisi myös Longlife autohin ? Onko kukaan käyttänyt vielä Edge öljyä ?

    Mitä öljyä laittaisitte näistä Longlifeä käyttävään autoon ?

    SLX LongLife II (luultavasti mun audiin sopiva longlife)
    Moottoriöljy erityisesti VW groupin ajoneuvoihin, joissa joustava huoltoväli

    SLX Longlife III (en tiedä soveltuuko mun audiin)
    Clean Performance Technology

    Merkki AUDI (VAG)
    Malli A2 1.6 FSi (81kW - Variable Service)
    Moottori B
    Vuosi 2002-


    Sovellus Suositus Tilavuus (l)
    Moottori (B) EDGE 5W-30 4.5

  • #2
    VAG päivitti jokin aika sitten niitä LL standardeja sekä bensiini että diesel autoihin. SLX-III sopii siinä missä II:nkin. Itse laittaisin jompaa kumpaa noista (II ja III ero on 0W versus 5W kylmäviskositeetti).

    Comment


    • #3
      Mihis hintaan tuosta Castrolia Suomessa saa? Kävin juuri ostamassa Essolta täydennysöljyä Ässään ja litran purkki Mobilin 0W-40:stä maksoi 20 euroa. 4 litraa sai sitten 39 eurolla.

      Edellisen kerran kun ostin täydennysöljyä, ostin sitä lähti huoltamolta Atlantassa ja siellä Castrolin longlife speksin täyttävä öljy maksoi jotain 4 dollaria litran purkissa.

      Suomessa siis vastaava moottoriöljy maksaa n. 7 kertaa enemmän. Mistä moinen? Ei kait moottoriöljyllä ole muuta veroa kuin alv?

      Comment


        #4
        Castrolin EDGE(5W-30) öljyllä on VAG luokitus 507 00. Tämä on uusi luokitus ja tarkoittaa sitä, että käy uusiin dieseleihin missä on ns.hiukkassuodatin.

        Tutullani on on 1.9TDI PD johon täytyisi käyttää 506 01 luokan öljyä, mutta merkkiliikkeessä sanoivat, että tätä 507 00 öljyä voi myös käyttää kyseisessä autossa, koska 507 00 täyttää samat vaatimukset ja korkeammat kuin 506 01.

        Täälläpäin edgeä myydään 4litran astioissa, mutta castrolin lonlife II ja III ei saa kuin litran purkeissa, joten tuo edegen käyttö tulee varmaankin myös edullisemmaksi kuin longlife II tai III.

        Jos jollain muuta tietoa tai tarkennusta uusiin luokituksiin yms... niin laitahan tietosi kaikkien nähtäväksi.

        Comment


        • #5
          Mihis hintaan tuosta Castrolia Suomessa saa? Kävin juuri ostamassa Essolta täydennysöljyä Ässään ja litran purkki Mobilin 0W-40:stä maksoi 20 euroa. 4 litraa sai sitten 39 eurolla.
          OT: Jos täydennystä tarvit huoltovälillä, niin unohda noi 0W öljyt ainakin biturbossa. Vaihdoin Castrol RS:n käytön pois, kun piti lisäillä puolessa välissä (5000 km) jo öljyä.

          Nyt meni Kendall 5w-50 Elitellä koko väli ilman, että yhtään tippunut öljynpinta ;)

          Comment


          • #6
            OT: Öljyistä tuli mieleen. Naureskelin tuossa hiljattain aika maittavasti (mielessäni) kun kaveri selitti vuoden vanhan Nissan Primeransa öljynkulutuksesta. Viimeisen 10tkm:n aikana Primeraan on saanut lisätä yhteensä 3L öljyä, eli aika tiuhaan se öljyvalo siinä syttyypi kun öljytilan koko on sentään vain 2,7L. Kaveri osti kärrynsä uutena mutta myyntiliikekään ei suostu konetta vaihtamaan tms. kun öljyn kulutus ei kuulemma ole vielä niin korkea että sille olisi aihetta. Elämä on.

            Comment


              #7
              OT:
              kun piti lisäillä puolessa välissä (5000 km) jo öljyä
              mikäs se raja on öljytikussa, kun pitää alkaa lisäillä (eli milloin ei enää pysty olemaan lisäämättä)?

              onko se sitten normaaliakaan, jos poljettaessa ei auto kuluta yhtään öljyä (sit asia erikseen, jos luruutellaan aina alle 2000RPM ja ei edes vedätetä koskaan)?

              EDIT: itse täytän 2.7t koneeseen aina uudet öljyt öljytikun röpelöisen osan ylälaitaan (olisko joku 4/5 osaa tikun alueesta). Öljynpintaa seuraan siten, että tarkastan öljyt kuumasta (=juuri ajetusta) moottorista siten, että katson öljynpinnan hetkisen auton sammuttamisen jälkeen.

              Comment


              • #8
                En nyt muista mitä tikussa oli mutta mielestäni selkeät viivat ylä ja alarajalla ? Alarajalla meni 1 litra koneeseen, niin meni ylärajaan. Tämä siis 5000 kohdilla.

                Mutta tosiaan 0w tavarat ei tykkää pysyä, saman huomasin toisessa autossani, johon tuli kanssa sitten Kendall, tosin kyseessä onkin jo vanhempaa tekniikkaa mutta kuitenkin...

                Öljyä ei nyt kulu kuin marginaalisesti huoltovälillä.

                Comment

                Working...
                X