Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A 3 1.6 nykii ja tyhjäkäynti ailahtelee/seilaa

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

    A 3 1.6 nykii ja tyhjäkäynti ailahtelee/seilaa

    Missäköhän mahtaisi olla vikaa kun Audi nykii usein just kun vaihtaa rauhallisesti kakkoselle , nostaa kytkimen ja rupeaa kiihdyttämään? Joskus myös kun rupeaa kiihdyttää 5.vaihteella ,kierrokset n.3000rpm/min niin ei tapahdu muutamaan sekunttiin mitään vaikka kaasu on pohjassa.Lämpöisellä koneella ilmenee nämä ,kylmänä ei ongelmia.

    Myös tyhjäkäynti laskee yleensä ensiks n.1100rpm/min ja hetken päästä vasta siihen normaaliin n.900rpm/min ja sit se voi voi alkaa seilaamaan tuon ylä/alapuolella.
    Ja tyhjäkäynnillä kun "kierrättää" ja antaa kierroksien laskea siihen n.2000 rpm/min ja sitten painaa kaasun pohjaan niin se pätkäsee parin kertaa ikään kuin polttaisi putkessa/sytytys hieman pielessä.

    On käytetty Bernerillä lukemassa vikakoodit ,ei löytynyt mitään. Vaihdettu toinen lämpötilan tunnistin ,ilmamassamittari on myös koitettu toisesta yksilöstä ja ei vaikutusta.
    Auto on A3 1.6 -98 aj. 91tkm.Huollot ok.
    Toivottavasti jollain olisi jotain tietoa/epäilyksiä viasta.

    #2
    Lambda?

    Comment


      #3
      No juu tuo on käynnyt mielessä kun selailin tätä foorumia ja vähän saman tyyppisiä ongelmia ollut joillain kun oli Lambda rikki.

      Comment


      • #4
        Lainaten topikkia, samaa vikaa kärsineenä kysyisin että paljon lambda anturi suunnilleen maksaa?

        Comment

        Working...
        X