Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Lämpö- vs. tavallinen tuulilasi (+ Lasin korjauskikka)

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

    Lämpö- vs. tavallinen tuulilasi (+ Lasin korjauskikka)

    Nyt kun tuulilasi lopullisesti hajosi motoparkin reissulla niin vaihtoehtona on tavallinen Pilkinton 390e ja lämpölasi Pilkinton 690e.

    A8:ssa kun on nuo "metallic foil" lasit jotka heijastaa hopean sävyisenä ja Pilkinton ei osannut sanoa heijastaako tuo heidän lasi samalla tavalla.
    Onko joku vaihtanut lämpölasin tavalliseen? Eroaako mitenkä? Nyt kun melkeimpä joka vuosi on mennyt lasi niin tuplahinnan maksamiseen haluaisi jotain vastetta...

    Extrana nyt varmaan saa gms:n ja gepsin toimimaan paremmin...

    #2
    Pohjola myy lasivakuutusta, maksoi jotain 20-40 eur/vuosi. Paljon ajavalle käytännössä pakollinen, lasi ei varmasti 5 vuotta kauempaa kestä etteikö siinä olisi ainakin yksi kunnon kiveniskemästä lähtenyt halkeama

    Comment


      #3
      Otit kumman vaan niin raportoi kokemuksia. Tavallisella lasilla tosiaan GSM/GPS liikenne helpottuu. Mulle sanottiin lasiliikkeestä että kasin tuulilasi maksaisi tasan tonnin asennettuna. Siis juuri se lämpöeristetty malli.

      Comment


        #4
        Tilasin tavallisen lasin. Saint-Gobainin (Autover) maksaa 389e asennettuna. Thermo-Control (alkuperäinen) lasi olisi ollut n. 2x. Pilkintonin tavallinen lasi 390e ja lämpölasi 690e asennettuna.

        Itsekkin päädyin tuohon tavalliseen osaltaan myös gps/gms toimivuuden parantamisen vuoksi.
        Raportoin sitten miten vaikuttaa myös sisälämpöihin. Lämpölaseilla kun ei auringon paiste pahemmin kuumota kuten tavallisilla laseilla.

        Kyllähän tuo tuulilasi pitää laskea kuluviin osiin kuten renkaat. Ostat parin vuoden välein tonnin renkaat mutta 700e tuulilasista tuntuu jostain syystä hirveältä. Pitää varmaan alkaa muuttamaan asennetta entistä enemmän :)

        Comment


          #5
          Eli kokeilin huvikseen miten tuota halkeamaa saisi ohjailtua. Ihan tulevaisuuden varalle kun harvemmin noita laseja on testattavaksi saakka ollut.

          Elikkä 40w kolvilla sai uskomattoman hyvin ohjailtua tuota särön kulkua.

          Ensimmäisessä kuvassa alkuperäinen halkeama on ylhäältä poraukseen ja siitä eteenpäin alas. Tein tahallaan sivuhalkeaman jota sai sitten aika pienellä säteellä pyöriteltyä. Siitä tein myös halkeaman suoraan alaspäin (kerta naksaus, n. 5cm) jonka sai sitten käännettyä jatkumaan kohti karmia.



          Toisessa kuvassa alkuperäinen halkeama oli jos hidastunut ja kääntynyt ylöspäin. Tein siitä 90asteen käännöksen ja käänsin takaisin tulohalkeamaan. Lisäksi tein hienon puun kasvamaan mäeltä ylöspäin... :)

          Comment


            #6
            Kerrotko tarkemmin tuota "kolvaamista"? Eli lämmitit lasia kolvilla sinne suuntaan mihin halusit särön menevän? Painoitko lasia myös?

            Itse olen kokeillut ihan käsin painamalla ohjailla säröä, vähän tuurilla tuntui menevän...

            Comment


              #7
              Eli ihan ulkopuolelta kolvin kärjen syrjällä lämmittämällä (n. 5 sek, alkoi sisäpuolella lasi juuri lämmetä). Eli kun pisti kärjen n. 2-3mm päähän särön päästä kääntyi se kolvin suuntaan. "Vetämällä" kolvia lasilla särö seurasi perässä. Jos särö pysähtyi niin pikkasen sisäpuolelta painamalla se jatkoi matkaansa.

              Pelkkä kolvin kärki ei siirrä tarpeeksi lämpöä lasiin, huomasin että ison kärjen syrjällä kosketusmatka oli lasiin n. 5mm ja lasi lämpeni tarpeeksi aiheuttaen jännityksen jolla särö jatkoi matkaansa.

              Särö on "erillainen" verrattuna luonnonsäröön, eli se näyttäisi halkeavan ainakin käännöksissä vinosti eikä kohtisuoraan lasinpintaan. Täten se voi jättää teräviä särmiä joista lisähalkeaminen voi jatkua.

              Tämä nyt menee ihan sellaisena TI keinona asenteella "jos ei anna niin ei otakkaan". Joskus kyllä miettiny paljonko hartsaussalkku maksaisi kun liikkeet ottaa kertakäynnistä sen n.50e...

              Comment


                #8
                Nyt on tavallinen "UV" lasi paikoillaan. Eipä ulkonäöllisesti eroa vanhasta...

                Äkkisiltään testattuna GPS toimii niinkuin pitääkin. Saa cold-startti sijainnin auton sisältä (murikka keskikonsoolissa) ongelmitta liikkeessä ollessaan ja hot-startissa saa sijainnin parissa sekunnissa.
                Puhelinta en vielä testannut, mutta varmaankin sekin paremmin toimii.

                Vanhalla lasilla GPS sai cold-startti sijainnin auton sisältä muutamissa paikoissa, kuten omasta pihasta. Liikkeessä ollessaa ei saanut kylmänä sijaintia mitenkään. Hot-start sijainnin sai yleensä myös liikkeessä ollessaan.

                Comment


                  #9
                  Eli oliko se nyt siis Pilkingtonin tavallinen lasi?

                  Comment


                    #10
                    Ei vaan otin "alkuperäisen" Saint Gobainin lasin. Joillain kun on ollut Pilkintoneista huonoja (mutu) kokemuksia niin ajattelin ottaa tuollaisen "OEM" lasin kun oli vielä saman hintainenkin... Alumiinifoliot lasissa sai jäädä kauppaan :)

                    Comment

                    Working...
                    X