Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

rs4 ja s4 jarruista

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • rs4 ja s4 jarruista

    Searchilla tuossa etsiskelin mutten löytänyt tarpeellisia tietoja.

    Joten Onko mitään järkeä ruveta jompia kumpia suunnittelemaan S2 coupeen? Elikkä olis tiedossa S4 vm-98 jarrut sekä rs4 jarrut.

    Moniko mäntäiset noi S4 jarrut ovat? RS4 jarrut on 4 mäntäiset (muistaakseni).

    Mihinkä hintaan niihin saa paloja? Marmori tiskillä taitaa olla kohtuu hinnakkaita?

    Kannakkeitten rakennus ei ole ongelma.

    Elikkä onko mitään järkeä vai haudataanko idea ja mietitään jotain muuta?

  • #2
    RS4(B5) vakiojarrut on 2-mäntäiset, liukukannake. Levy 360mm, eli miehekäs, mutta siinä on jäähdytysripojen suunnittelu / pinnien kiinnitysvalut mennyt pieleen, eli kuumenevat kunnon käytössä. RS4 sporttijarrut, quattro gmbh, ovat taas äänekkäästi kitisevät.

    Jos projektia haluat, niin suosittelen katselemaan satulavalikoimaa Porschelta tai uudesta RS4:stä, ja levy samoin B7:sta. Vanhemmissa on kaikissa tuota vajavaisen jäähtyvyyden ongelmaa. Ei mitään havaintoa miten menee S2:een kiinni, voi tuottaa ongelmia, kun etuakselin rakenne on erilainen. Tai sitten repiä rahat movitteihin jostain tapetin takaa :)

    Tai sitten tutkia RS2-hiluja, eli ne optiojarrut 322x32mm Porschen 993tt satuloilla.

    Comment


    • #3
      on vaan noi Porschen ja rs2 satulat kohtuu hinnakkaat käytettyinäkin. saisin hyvä kuntoiset s4 jarrut halvemmalla(etu ja taka) takasilla ei kyllä ole käyttöä. ja rs4 etujarrut olis pikkuisen kalliimmat.

      Tarkoitushan autolla on pää-osin ajaa ihan tiellä. rata-ajo jää aika vähäiselle.

      Comment


      • #4
        Jos pitää olla halpa ja hyvä, pitää ostaa 2...

        On ne S4:nkin hillitsimet sinänsä jo paremmat kuin vakion, eli oikeaan suuntaan.

        Comment


        • #5
          halpaa ja hyvää ei ole olemassakaan. Mutta mitä teen hyper jarruilla jos niitä en tarvitse. tarkoitan tällä sitä että ajan radalla korkeintaa kerran tai kaksi kesässään.

          Noista jarrupalojen hinnoista olisin kiinnostunut?

          jos esim laittais noi s4 jarrut eteen ja hommais sit jossain vaiheessa taaksekin jotkut kookkaammat.

          Noi Rs-4 pysäyttimet on ehkä turhan iso kokoiset.

          Onkos noihin s4 jarruihin saatavana parempia levyjä joissa jäähdytys pelaa?

          Comment


            #6
            Vanhaa aihetta nostan...eli oliskohan kenellä oikean offsetin keskihuppuja noihin 322x32 levyihin. Hommasin jarrut ja levyt ovat 993 tt:n hupuilla.

            Noin 5-6 mm. on offset eroa.

            Comment


            • #7
              Mulla on yhdet alkuperäiset iskemättömät RS2:n keskihatut noille isoille levyille ylimääräisenä. Pultteja ei välttämättä ole, mutta en muista varmaksi. Jos on kiire, niin pääsetkö tänään hakemaan? Jos ei, niin viikonloppuna olen taas kotimaassa.

              Paljonko muuten tuli levyille hintaa ja mistä ostit?

              Comment


                #8
                Satulat ja sisäänajetut levyt hyvillä paloilla n.80% maksoi rahteineen 600.

                Porsche-forumin jäseneltä ostin.

                Ne huput otan mielelläni :) Laitoin privaa jo pari tuntia sitten .
                Viimeksi muokannut RS2; 19.5.2008, 17:11.

                Comment

                Working...
                X