Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A4 (B5) ovien helmalistojen maalaus/maalautus?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A4 (B5) ovien helmalistojen maalaus/maalautus?

    Tarkoitus olisi maalata nuo mustat helmalistat korin väriin mutta nuo ovien alalaidoissa olevat kumilistat on melko pehmeitä, joten pysyykö niissä mikään maali... Muutkin on varmaan tuskaillut ko. ongelman kanssa, joten onko maali pysynyt vai saako oviin kovemmat helmalistat (joita voisi maalata) jostain järkevään hintaan?

  • #2
    Maalautin viime kesänä ja hyvin on pysyny. Pitää vaan osata käyttää joustoainetta. Moni maalari ei mielellään niitä lähe maalaamaan, mutta B&T Automaalaamo juvanmalmilla jopa suositteli sitä mulle. Ei se ihan ympäritaivuttamista kestä halkeematta, mutta normaalikäytössä maalit pysyy ihan hyvin. Kannattaa vaan ostaa kaikki listat uusiks.

    Mulla ois vanhat listat kellarissa tyhjänpanttina, jos joku haluaa testata itse miten maalit pysyy. Se olis varman wors case-tapaus, kun vanhoihin listoihin maalaa.

    ÄSsässä taitaa olla kovat muovilistat, mutta maksaa enemmän ja vaatii vissiin pikkusen laittoa että saa kiinni. Ja sopiikohan ne vakiohelmojen kanssa.

    Comment


    • #3
      Mitäs tuo kustansi?Mulle on tulossa kaikkiin oviin uudet listat ja maalaan joko itse tai teetän.
      Itse tehtynä tosin jäisi joustokamat laittamatta kun sitä ei paukkupulloon saa.

      Comment


      • #4
        Maalautin muutakin samalla, niin en pelkkien listojen hintaa tiiä. maalautin samalla puskurien alaosat ja takalokarin.

        Unoha noi paukkupullot, ei tuu ku sanomista. Eikä ilman joustoainetta pysy varmaan kiinni edes niin kauaa, että saat ne kiinni oviin.

        Comment


        • #5
          No mitä makso koko setin maalaus?

          Comment


          • #6
            Oiskohan ollu jotain 800?.

            Comment


            • #7
              Hyvin on mullaki pysyny maali niissä. Puskurien alaosat,helmat, ovenkahvat ja konepelti maalattiin 300 eurolla.

              Comment


              • #8
                Halvalla oot saanu maalauksen. Mulla tosin maalattiin puskurit kokonaan samalla. muistaakseni takalokarin osuus oli n 500?. Eli pelkkien puskureiden ja listojen osuudeks jäi n. 300?.

                Maalarille pitää antaa tunnustusta sävyttämisestä. En olis uskonu että noin hyvin saa maalin sävytettyä samaan väriin muun korin kanssa. Ite kuitenkin osaan kattoa vähän liiankin hyvin maalausjälkeä harrastusten takia.

                Comment


                • #9
                  Sillä maalarilla joka nuo maalasi ei ollut uunia käytössä niin laski hintaa jonkin verran. Ainut mistä huomaa tasoeroja alkuperäisen maalin kanssa on konepelti. Eron huomaa kun katsoo auringon heijastuvan konepellistä ja sen jälkeen esim. katosta. Konepellistä katsottuna auringonsäteet ovat "pikselimäisemmät". Ero ei kuitenkaan ole merkittävä sillä huomasin sen vasta kun aloin oikein syynäämään maalipintaa.

                  Comment


                    #10
                    meitsi tarviais tohon omaan apukuskinpuolen alalistan. sattusko lyötymään ehjää kappaletta? olis tarvetta!!

                    Comment


                    • #11
                      Mulla on varastossa vielä vanhat, mutta jos priimaa haluat, niin osta uudet. Muistaakseni lista on päällepäin ihan hyvässä kunnossa, mutta etuosan mutteri korkkas kaikista listoista kun irrotin. Mutterin saa takas liimattua muoviin kiinni. Jos kiinnostaa niin pistä privaa.

                      Comment

                      Working...
                      X