Osaako joku kertoa 2004 vuoden A8 4.0TDI:n keulan alatukivarsista. Eli taaemmat pitäisi vaihtaa narisevien nivelien takia. Alkuperäiset on varaosanumeroiltaan 4E0407695C ja 4E0407696C joita löytyy ainoastaan marmorilta suolaisen hintaan. Varaosliikkeiden ohjelmat tarjoaa näihin osaa eri numeroilla 4E0407693C ja 4E0407694C, mutta onko näissä eroa? Ainakin korin pään puslan ulkohalkaisija on näissä noin sentin pienempi. Onkohan muita eroja?
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
A8 D3 Alatukivarret
Collapse
X
-
Keulan narina teki paluun, eli ei vakaajantangon kiinnikkeiden rasvaus pitkään auttanu. Kävi ilmi että näitä pelkkiä kiinnikkeitä ei ole mahdollista ostaa erikseen, vaan mukana tulee myös vakaajantanko. Marmorin hinta näille hiluille suolainen 280€. Tietääkö kukaan saako näitä jostain erikseen hommattua? Onko jossain muussa auto mallissa samanlaiset joita saisi hankittua ilman tankoa?
Comment
-
-
Kiitos linkistä! Vähän puutteelliset mittatiedot ja osassa pitkät toimitusajat. Tanko on 31mm paksu joka karsii vähän tarvike osien sopivuutta. Nyt kuitenkin kokeilin seuraavaa: irroitin vakaajantangon johon oli puslista kumi osittain hitsautunu kiinni. Veistely ja hionta ongelma kohtiin ja maali päälle. Sitten teippasin vielä sähköteipillä nämä kohdat. Silikonispray käsittely vanhoihin pusliin ja osat takaisin paikoilleen. Natina on taas poissa, ainakin toistaiseksi.
Comment
Comment