Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Ihme jarru rynkytyksiä.

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Ihme jarru rynkytyksiä.

    Lähin duunin parkkihallista ja siinä on muutaman metrin pitkä jyrkähkö ylämäki ja kun olin puolessa välissä, niin toinen auto tuli vastaan. Ajattelin herrasmiehenä pakittaa auton takaisin halliin ja pistin pakin päälle ja valuttelin taakse päin, kun painoin jarrua hyvä ettei jarrut tullu lattiasta läpi. Laatikko on automaatti, enkä viittinyt vapaalla kokeilla. Teinkö jotain väärin? :)

    Autossa tuntuis muutenkin olevan jarruissa jotain ongelmia. Ne vaeltaa pienissä nopeuksissa ja vähän tuntuu kuin abc ottais silloin tällöin. Myös jos ajan halliin jyrkän alamäen ja vähän kun painan jarrua ne metelöi. Sama toistuu jos ajan suoraan ja käännyn 90astetta samalla jarruttaen ne jurnuaa. Isoissa nopeuksissa ei ongelmaa. Ja tuntuu että märällä kelilläkin vähn hellittäis.

    Tekeekö abs-kehät tämmöisiä oireita? Haldex??? Haldexin huolto olis pitäny tehdä 9tkm sitten mutta en vienyt mööpelia marmorille vaan tuttukorjaaja vaihto siihen jarrunesteet ja vei katsastukseen, eikä itse huomannut mitään viikaa, eikä katsastus mieskään.

    #2
    Mistähän autosta mahtaa olla kyse ?

    Comment


    • #3
      Niin , a6, -06, 3.2fsi sedan, triptronic

      Comment


        #4
        Eikös A6 ole torsenilla kuitenkin?

        Satuoloissa voi olla jo jumeja, jos ei liukutappeja ole rasvattu tms. iän mukana tuomaa pikkuvaivaa. Onko palat ja levyt kuinka vanhat?

        Comment


        • #5
          Ainakin huolto-ohjelmassa on maininta haldexin öljyistä, tosin auto on amerikan tuonti ja aika vähän infoa löytyy mistään, voikohan sen jostain tarkistaa ihan itse?. Satulat on ainakin alkuperäiset, tosta ruosteesta päätellen, mutta korjaajan mukaan palat ja levyt oli ihan uuden veroiset. Niin onhan tolla päästelty jo 129tkm että varmasti korrosio jo vaikuttaa. Kaipa se on audille vietävä ja saavat kattoo sen haldexin samalla.

          Comment


            #6
            Elä turhaan. Ei siellä haldexia ole. Se on poikittaismoottorisien härveli.

            Comment


            • #7
              Ok, kiitoksia neuvoista ja tiedoista. Pitää koittaa himmailla noita, eiköhän ne siitä tokene.

              Comment


              • #8
                Itselläni oli vanhemmassa C5 korisessa saman tyylisiä oireita. Jarrusatula oli jumissa ja vaihto auttoi. Samalla putsasin muut satulat. Nyt toimii hyvin, mutta varmasti satuloiden vaihto edessa. Aika pahaan kuntoon olivat päässeet muutkin.

                Edit: Se maininta Haldexista huoltoohjelmassa taitaa johtua siitä, että eivät jaksa tehdä kaikkii eri ohjeita. Laitetaan kaikki kaikkiin ja sitten sen mukaan huolletaan mitä autosta löytyy.
                Viimeksi muokannut Normanton; 11.12.2013, 13:57. Perustelu: Lisäys

                Comment


                  #9
                  ABS-hammaskehät ja väärä anturin etäisyys hammaskehästä aiheuttaa tuollaista oiretta.

                  Comment

                  Working...
                  X