Alkoi työntää vettä takapenkin apukuskinpuoleiseen jalkotilaan yhtäkkiä... Onko kellään vinkkejä mistä vois vuotaa?? Käytin nosturilla mut ei näkyny ulkoisia reikiä mistä vois vesi mennä? Onko kellekään sattunu vastaavaa??
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Vesivahinko??
Collapse
X
-
Avainsanat: Ei mitään
-
Luultavasti vuotaa jostain edestä, mutta valuu alempana olevaan takajalkatilaan (ne on yleensä alempana).
Näin meidän sukukunnan autoissa on kaikissa ollut, jos jotain vuotoa on ilmennyt. Mahdollinen takalasinpesurin vesiputki (jos säiliö edessä, kuten farmari Subarussa, ei tosin koskaan vuotanut) voi myös vuotaa sisään.
-
Jos sulla on kylmästöinti, tsekkaa ilmastoinnin kondenssiveden poistoputki.
Ainakin S4:ssa ja A6:ssa sellainen löytyy vänkärin puolen jalkatilasta. Voipi
joutua irroittamaan hanskalokeron kun sen tsekkaa. Homma on kuitenkin
nopsa ja helppo. Enemmän tietoa löytyy alla olevasta osoitteesta:
http://www.audiclub.fi/phpBB2/viewto...light=akvaario
Löytyy muuten searchilla niinkin sopivalla hakusanalla kuin 'akvaario' :)
Comment
-
omassa ässässä vuoti vänkärin jalkatilaan ja sitten takapenkin jalkatilaan samalle puolelle.
kondensioveden poistoputki oli tukkeessa (koivun lehtiä muutama kappale) ja oli ruvennu tekemään sitten semmosta pientä "akvaariota" hanskalokeron taakse ja sieltä sit tihkutti sitä vettä.
veikkaisin samaa vikaa...
Comment
-
Vika oli tosiaankin siellä missä arvelitte. Eli etupäästä vesituli sisään taakse ja nyt on myös edessäkin matot märkänä. Jotkut kanavat siellä oli menny tukkoon. Syksyn satoa oli löytynyt eli lehtiä ja muuta roskaa. Pitääpä olla tarkkana seuraavana syksynä ja kertoa asiaa eteenpäin. Liekkö volkkarissa samaa ongelmaa??
Kiitoksia vastauksista ja kiitoksia erittäin hyvästä foorumista
Comment
Comment