Kun FNR-G60 -jarrujen kolina mukulakivellä ei helpota jousia jäykistämällä, pitää satulan liukujen puslat varmaan uusia. Mistä korjaussarjan löytäisi? Yllättävän vaikeaa, ainakin Audi-brändillä. Eli kaikki vinkit erittäin tervetulleita, kiitos! Satuloiden uusimiseen ei nyt jaksaisi ryhtyä vaikka nelipalainen HP2 olisikin ehkä parempi, ECS:stä jne puhumattakaan.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
FNR-G60 -jarrujen korjaussarja?
Collapse
X
-
-
-
Lisätietoa räminästä: kyseisten jarrujen tyyppivika on väljäksi kuluva jarrujen runko, siis osa jonka väliin palat tulevat. Yhdenkin millin lisätila antaa palojen kolista mukulakivellä.
Kokeilin CRC:n Disc Brake Quietia ja uusia palojen jousia mutta kuopissa ja huonommilla mukulakivillä kolisee edelleen. Tuo pyörännapaan kiinnitettävä jarrujen runkorauta on selvästi kulunut palojen sarvien kohdalta kuopalle eli väljäksi.
Mikähän on tuon raudan osanumero?
Comment
-
Tähän loppuraportti: vaihdoin lopulta nuo kannakeraudat (4B0 615 125 D) ja kolina loppui, mukulakivilläkin. Eli vinkkinä kaikille joilla jarrujen kolina vaivaa - jos kannakerautoihin on tullut jo kulumaa, palat pääsevät heilumaan ylös-alas ja kolina kuulostaa aika kurjalta eityisesti ulos.
Muistelen että joissakin automerkeissä, ainakin ennen, kannakeraudoissa oli liukupinnoissa erillinen pieni "kulmarauta" joka oli edullisempi vaihtaa.
Comment
Comment