Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A4 B6 kirotut ovet

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A4 B6 kirotut ovet

    Viisaat kertokoon, miten etuovia siirretään taaksepäin. Pultit löysälle ovipilarista ja siirtää vaan taaksepäin vai onko siinä jotain erikoisia niksejä?

    Etulokasuojat eivät jaksa enää jatkuvaa kontaktia oven etureunan kanssa.

  • #2
    Kolaroitu, vai miksi ne hieroo etulokasuojia?

    Comment


    • #3
      en tiiä, ei tietääkseni kolaroitu.. ovi on vaan liian edessä. Eikä voida puhua monikossa, koskee vain kuljettajan ovea. avatessa tavottaa hieman etulokasuojaan.

      Comment


      • #4
        Irvistääkö oven takalaita? Näyttääkö etu ja takaoven välinen rako yhtä suurelta molemmilla sivuilla?

        Comment


        • #5
          Jos ne ovet ei roiku niin siirrä mieluummin suojien takareunan kiinnitystä eteenpäin. Etureuna ei siinä liiku, mutta oven ja suojan rakoa saat lisää vähäsen.

          Comment


          • #6
            molemmilla puolilla on etulokasuojasta takaoven etureunaan sama mitta (1mm toleranssi), apukuskin puolella ovi ei ota kiinni, rako ok jokapuolella ovea. Kuskinpuoleinen ovi on silmämääräisesti pari milliä liian edessä ja
            hieman roikuksissa, tavoittaa alhaalta 50mm matkalta etulokasuojaan.

            Comment


            • #7
              Yläsaranan kanssa on se ongelma että korin puoleinen kappale on kiinni sisäpuoleltakin kojelaudan sisältä. Eli on aika hankalasti säädettävissä, oikeastaan löysäämällä toisen niistä pulteista mikä näkyy voi väkivallalla säätää vähän taakse. Melkein koittaisin säätää alasaranaa hiukan taaksepäin. Se poistaa oven roikkumisen ja suojan alanurkkaa ja yläreunaa löysäämällä saa suojan ja oven raon tasattua. Alareunan pultit on helman päädyn alla. Alasaranan toinen pultti näkyy ja toiseen pääsee käsiksi kun irrottaa kuskin jalkatilasta muovin joka on konepellin kahvan alla.

              Comment


              • #8
                kiitos asiallisesta vastauksesta, pitää yrittää tuota ratkaisumallia.

                Comment


                • #9
                  Kannattaa myös ehkä vilkaista, voisiko kiinni ottaminen johtua etulokasuojasta. Voi olla helpompi sitä hieman liikuttaa kuin ovea.

                  E: tai no, ehkei se siitä kuitenkaan tässä tapauksessa ole kyse kun tarkemmin itse vielä lukee... Mutta yllättävän helposti se oven reuna nappaa lokariin kiinni, jos lokari on vähän oven pintaa sisempänä.
                  Viimeksi muokannut T.Hell; 3.7.2012, 13:35.

                  Comment


                  • #10
                    Saattaa ollakkin, että se johtuu noista kahdesta tekijästä, eli lokasuojan säädöstä ja oven lievästä roikkumisesta, rako on kuitenkin yläsaranan tasolla ok lokasuojaan ja takaoven etureunaan. Ovi hipaisee etulokasuojaa kevyesti kun ovi on 1/3 auki, kiinni ollessa ja enemmän auki ollessa ei ota minnekään kiinni.

                    Edittiä.

                    Noniin, raot sai kuitenkin kohdalleen pelkällä lokasuojan säätelyllä. Kiitos threadiin osallistuneille!
                    Viimeksi muokannut sativainen; 3.7.2012, 21:31.

                    Comment

                    Working...
                    X