Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A8 D3 valojen parantelua

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • #31
    Nyt on vaihdeltu suurin osa ledeistä. Ovien alaosiin ja takakonttiin menee seitsemän T10-kantaista lediä, joissa on ledit alaspäin.

    Sisävaloihin menee myös T10 kantaisia polttimoita, esim vaikka tällaisia. Siis viisi-ledisiä.

    Lukuvaloihin mahtuu parhaiten T10 kantainen ledi missä on vain yksi SMD-led alaspäin.

    Parkkipolttimoihin laitoin 13-lediset, 9-ledisillä tuli vikavalo-ilmoitus, joka saattoi hävitä välillä. Kuskinpuolelta pitää siirtää ohjaustehostimen säiliötä että käsi mahtuu, toiselta puolelta ilmanputsarikotelon kansi pitää ottaa pois. Aika nopeasti ne vaihtuu vaikka hankalalta ensin näyttääkin. Ja näyttääpä tulevan myös noista 13-ledisistäkin vikailmoitus :( Pitää varmaan laittaa nuo "decoderit" lisäksi. Prkl.

    Rekisterikilven valoihin laitoin 6-lediset SV 8.5 36 mm canbus-polttimot. Kokeilin ensin jotain vanhoja ledejä mitä oli jäänyt pyörimään, niin aluksi näytti hyvältä kun vaihdoin vain yhden. Mutta kun vaihdoin toisenkin, molemmat sammui! Enkä saanut enään normaalejakaan polttimoita heräämään. Aikani ihmettelin sulakkeita, ja kun vikaa ei löytynyt, kävin googlailemassa. Auton polttimonvalvonta katkaisee virrat kun huomaa ettei siellä ole tarpeeksi kuormaa. Ja kestää jokusen minuutin ennenkuin se "katsoo" uudestaan että onko siellä ehjät polttimot.

    Sumarit ja kaarrevalot ovat vielä päivittämättä.

    Etuosan lukuvalot ovat peruutuspeilissä, ja aika hankalat vaihtaa. Ainakaan omat polttimot eivät menneet paikoilleen helposti, ja toisen puolen polttimonpidin lähti pois paikoiltaan. Nyt pitäisikin avata koko peili että sen saisi paikoilleen. Mitenkähän se lähtee auki?
    Attached Files
    Viimeksi muokannut okkim; 27.3.2012, 21:05. Perustelu: Lisäystä vikavalon toiminnasta.

    Comment


    • #32
      No nyt alkaa olemaan lediä siihen malliin, että kohta voi laturinkin jo heivata mäkeen :)

      Comment


      • #33
        (A8 D3 4,0TDI) Xenonit vaihdettu. Hinta oli tällä kertaa 71,37 eur/kpl ALV0%. Hovimekaanikko väitti, että joutui sisäloksut purkamaan, että pääsi umpiohin kunnolla käsiksi. No nyt ne on sitte vaihdettu kuitenkin...Olihan aika jäätävä ero, kun pääsi aamulla pimeässä koittamaan. Nuo vanhat olivat hiipuneet salakavalasti niin, ettei sitä oikeastaan tajunnutkaan, miten onneton valo sieltä lampusta tuikki. Audi (tai no koko konserni) ei varsinaisesti muutenkaan ole kuuluisa siitä, että noi autoihinsa laittaisivat säälliset valot, pikemminkin mennään se muotoilupuoli edellä, eli noissa ei mielestäni ole kunnolliset valot edes uutena, saati sitten, kun lamput ikääntyy.

        Mikä toi parkkipolttimo-LEDin tyyppi on, mulla tuli häireilmoitus noista ajat sitten hankkimistani, kun niitä tässä eilen vihdoin päästiin kokeilemaan. Vaihdettiin sitten ihan tavalliset hehkulankapolttimot sinne. Mekaanikko sanoi, että jos poistaa ilmansuodattimet ensin, niin parkkipolttimot mahtuu vaihtamaan ilman sisäloksujen irrottamista. Tuota voisi kesemmällä siis koittaa ja hankkia sitä ennen häiriötä aiheuttamattomat LEDtuikut hyllyyn.
        Viimeksi muokannut Tolkkju; 5.2.2014, 14:13. Perustelu: lisäsin auton tiedot

        Comment


        • #34
          Parkit on T10 kannalla.

          Ei minun kyllä tarvinut sisälokareita irroitella kun otin umpion irti, jolloin xenonit kyllä saa vaihdettua. Parkit saa kun ottaa ilmanputsarikotelon yläosan irti. Onko tuossa kiisselissä kaksi putsaria?

          Comment


          • #35
            Juu on 2kpl. Aika ahdas kolo molemmin puolin, oli viime kesänä irti nuo, kun putsailin paikkoja pölystä.

            Siis T10-kanta noissa mullakin on, mutta lienee liian vähän tehoa, kun häiriötä pukkaa. Mikä on sopiva wattimäärä?

            Comment


            • #36
              Watti tai virtamäärää en tiedä. Nuo 13 ledin valot ei herjaa pienen lisävastuksen kanssa kuin kylmänä. Eli olen tinannut toisen samanlaisen vastuksen sinne rinnalle kuin vakiossakin oli.

              Comment


              • #37
                Sai ainakin tuossa omassa bensakoneisessa vaihdettua apukuskinkin puolelle ilman mitään purkamista parkkipolttimot. Ahdasta kyllä oli, mutta hyvin vaihtui hetkessä. Toisella puolella tilaa tuossa onkin vähän enemmän, tosin ahdasta sielläkin, eikä omat kädet todellakaan ole pienimmäsitä päästä.. Kyseessä tosin 3.7l, mutta ainakin tuohon 4.2l verrattuna konetila samanlainen. Dieselit erikseen sitten.

                Omaankin pitäisi xenonit vaihtaa, tuntuu ettei valoteho ole enää parhaimmillaan.. Kiinan LED-parkit oli hetken paikoillaan satunnaisen polttimovaroituksen kera kunnes molemmat poksahtivat. Romut edelleen umpion sisällä, ei oo sitten jaksanut kokeilla ledejä uudelleen, mennään noilla keltaisilla nyt vaikka rumat onkin.

                Comment


                • #38
                  Miten ihmeessä ton umpion liittimen saa irti? 3 tuntia takana eikä millään lähe :D

                  Comment


                  • #39
                    Ihan samalla tavalla kuin kaikki muutkin. Työnnä liititintä vähän sisäänpäin, ja samalla vedät kynnellä siitä kielekkeestä taaksepäin ja vedät liittimen pois.

                    Comment


                    • #40
                      Vissiin näitä d3 etuvaloja on kolmee erinlaista. Huomasin että tuossa emännän autossa on tuon pitkien h7 väläytyksen tilalla joku pyöreä polttimo. Pisti silmään vaan tuo ssp282 viestistä 23 lähettämä linkki noista polttimoitten tyypeistä. Tuo kyseinen polttimo palaa auto asennossa päällä päivällä ilman ksenoneja. Onko tää polttimo joku karvalakki päivävälo ilman lediä?

                      Comment


                      • #41
                        Päiväajovalot tuli vasta faceliftiin (tuo dokkari on ensimmäisiltä vuosilta) ja ovat juurikin tuossa 'pitkien' paikalla ja polttimolla - paitsi w12 mallissa ledeillä.

                        Comment

                        Working...
                        X