Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

lotkön etupyörän laakerin vaihto..?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • lotkön etupyörän laakerin vaihto..?

    olisiko kuvasarjaa irroituksesta/vaihdosta? työkalut ym???
    työ vaiheista?
    en tiedä johtuuko renkaiden vaihdosta hurina..mutta vaihtaisin laakerit suosilla....ni malli: typ44.-87. 2.0 automatic

    onkos automaatin laakereilla eroja manuaali laatikoihin?

  • #2
    http://www.audiclub.fi/audifinns/showthread.php?t=91219

    Comment


    • #3
      C4:sen jutut pätee varmasti lähes yksi yhteen. Laakerien koissa on eroa ainakin vetotavan ja muistaakseni navan pulttimäärän mukaan (facelift vs. ei).

      Apukaveri aika välttämätön.

      Työkaluista sen verran, että iso prässi on todennäköisesti aika kova sana. Pilli mahdollisesti lisäavuksi. Voi kyllä lähteä pillin avustuksellakin kun vaan jaksaa lämmitellä. Veikkaan, että on aika jumissa se laakeri siinä tolpassa. Ja vetarin pultin kiristämiseen/avaamiseen sitten riittävän kokoiset vääntimet. Raidetangon ulosvedin erittäin hyvä asia. Lekalla saa vain tuhoa aikaan.

      Muuten helppo homma, jos vain osat irtoaa. Ottaisin tolpan suoraan pois. Muistista:

      1. Vetarin pultista kireys pois auto alhaalla rengas paikoillaan. Vain kireys pois, irti vasta auto ylhäällä. Tai vaihtoehtoisesti kaveri jarrulle ja auto ylhäällä isolla pulttipyssyllä vetarin pultti auki.
      3. Raidetanko irti tolpasta.
      4. Jarrusatula irti.
      5. Alapallonivel irti tolpasta. Jollain taltalla/kiilalla tolpan hahloa vähän raottaa ensin auki ja sitten rautakangella vääntää kallistuksen vakaajaa alaspäin jotta saa tolpan alareunan vedettyä ulos.
      6. Yläpää irti korista ja tolppa pois.

      Sitten laakerin sokka pois ja prässillä laakeri ulos. Uusi laakeri ja osat autoon takaisin.

      Vetarin kiristys 200Nm+90astetta. Muistaakseni momenteissa taisi olla jotain 450Nm eli oikeastaan kaikki mitä normipituisella vääntövarrella saa väännettyä. Löysät pois auto ylhäällä ja varsinainen kiristys toki auto maassa ja mielellään kaveri jarrulla.

      Kun tolppa on pois, niin samalla on helppo tarkistaa yläpään laakerin kuivuusaste :)

      Comment


      • #4
        jeps..kiitos neuvoista..ite laakeri tais olla 40e..

        Comment

        Working...
        X