Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

TT mk1 ajovalot huurtuu

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • TT mk1 ajovalot huurtuu

    Tossa kun kattelin nettiautosta TT:eitä niin huomasin, että tota samaa ongelmaa näyttää olevan muillakin. Elikkäs ajovalot huurtuu sisäpuolelta alareunasta vilkun kohdalta. Keväällä tai syksyllä tuon huomaa vaan pesun jälkeen, mutta huurre poistuu kuitenkin. Näin talvella vittumainen kun se ei poistukkaan mihkään vaan saattaa jopa jäätyä siihen. Itelläkin huurtuu pelkästään kuskin puolen valo.

    Mistäköhän kohtaa nuo mahtaa falskata? Joku tutkinut asiaa enemmänkin?

  • #2
    Ja miksi se on just kuskin puolen valo, tuntuu että se on kaikissa tuo sama...

    Comment


    • #3
      Ilma kiertää eri tavalla? moottorin lämpö ei tule sinne samalla tavalla? eihän se konetila ole ihan symmetrinen.. tai sitten on vain valmistusvirhe kuskinpuolen valoissa.

      Comment


      • #4
        Moottorin lämpö ei välttämättä kyllä tule (jos se edes pääsee umpion sisään kun sen verta tiivis se kansi takapuolella) kun akku on siinä takana. Tossa nettiauton TT:ssä oli kyllä molemmat puolet huurussa.

        Comment


          #5
          Avasin omat molemmat umpiot keväällä, mutta ei ole ollut vastaavaa ongelmaa. Lisäsin kyllä tiivistemassaa samalla kun kasasin.

          Comment


          • #6
            Xenon valoista olen nähnyt sellasen selityksen, että eivät ole siitä syystä täysin tiiviit, kun valot voi käydä niin pirun kuumana, että menee sisusta pilalle.

            Itsellä on vänkärin puoli joka huurtuupi enemmän.

            Comment

            Working...
            X