Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A4 Avant takapään kolinat/kuminat & epämääräinen fiilis

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

    A4 Avant takapään kolinat/kuminat & epämääräinen fiilis

    Kyselin tätä jo aiemminkin, enkä ole myöskään haulla löytänyt valaistusta joten:
    Omani takapää on jotenkin kummallisen levoton/koliseva/kumiseva/"vispaava" ajettaessa pienehköihinkin monttuihin tai korokkeisiin.
    Sieltä ei kuulu mitään terävää kolinaa/naputusta, vaan jotenkin epämääräinen on vaan tuntuma.
    Etupään tukivarsien "takuutarkistuksen" yhteydessä Hertsikan VV:llä pyysin katsomaan muutkin ripustukset ja etsimään syytä takapään mekkalalle ja epämääräiselle fiilikselle.
    Siellä diagnoosi oli viallinen pakoputken kannatin, jonka ostin kun maksoi "vain" 15 eur. Vaihtaessa tämän takimmaisen pöntön takakannattimen olin täysin vakuuttunut siitä ettei alkuperäisessä ollut mitään vikaa -Eikä myöskään vaikuttanut takaliston ääniin yhtään mitään.
    Eihän moisessa taka-akselissa ole edes kovin monta liikkuvaa osaa, mutta joku niistäkin vähistä kai mättää...
    Kaikki vinkit ja kokemukset tervetulleita!

    #2
    "Tilanne päällä" edelleen, ja tuntuu niinkuin pahenemaan päin...
    Iskarit testerillä kunnossa sekä edessä että takana.
    Tosin vasemman takaiskarin käppyrässä oli epäjatkuvuus, joka testaajien mukaan kielisi väljyydestä jossakin.
    Vinkkejä/kokemuksia?

    Comment


      #3
      Ihan arvailua..mutta voisiko olla jommankumman iskarin kiinnityksessä löysää/klappia?

      Mulla oli joskus hiukan vastaavanlaista vikaa toisen merkkisessä autossa ja loppujenlopuksi viaksi paljastui iskarin yläpään kiinnityksen pienenpieni löysyys.

      Vikaa haettii asentajien,mekaanikkojen,asiantuntijoiden,insinöör ien,maallikoiden, kissojen ja koirien kanssa..eikä mitään löytynyt, kunnes oikeastaan vahingossa ja muun asian yhteydessä havaittiin ko löysyys iskarin yläpäässä.

      Comment


        #4
        Arvailuunhan elämä paljolti perustuukin...
        Eipä tuossa muukaan auttane, kuin ottaa auki "kaikki" vaikka vasemmalta puolelta ensin, siellä kun tuntuisi hiukan enemmän "vispaavan ja kolaavan".
        Kertoilenpa mahdollisista löydöksistäni myöhemmin

        Comment


          #5
          Eipä ole syytä vieläkään löytynyt. Otan kaikki vinkit & kokemukset kiitollisena vastaan!

          Comment


            #6
            Pian menen katsastukseen, ja odotan innolla josko insinööri löytäisi jotakin korjattavaa.
            -Eli harvemmin lienee asiakas katsastuksessa toivovan, että löytyisi alustavika...

            Comment


            • #7
              No sama on ollut itsellä joskus että mitään vikaa ei löydy mutta vetelee niin pirusti. Leimalla tulee varmaan vakiovastaus "on sulla kovin leveät renkaat"...

              Olihan se jäljillä tavallaan koska radalla pyöreäksi ajetut olat tuntui olevan se syyllinen.

              Comment

              Working...