Mulla tulisi ruiskumaali ja tahdon pulverin pois, koska se osaltaan peittää vanteen muotoja.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Vanteiden jauhemaalaus?
Collapse
X
-
Vieras
-
http://www.audiclub.fi/audifinns/sho...00&postcount=8
Tuolla laitoin kuvan hiekkapuhalletusta Audin orkkis/replica-vanteesta. Luulisi että tuollaiselle pinnalle saisi märkämaalin maalattua. Osaava puhaltaja tekee hiekallakin hyvää jälkeä kun on välineet kunnossa.
Comment
-
Vieras
Comment
-
Jokohan Oulun alueelta löytyy paikkaa jossa sais vanteen puhallettua ja maalautettua kohtuu hintaa ? Viimeksi puhallutin vanteet ja maalasin itse mutta nyt ei viitsisi alkaa enää värkkäämään.
Comment
-
Se on ihan maalaamo, tuskin rupeaa mitään fiksailemaan. Kemiallinen metalli tulis mieleen mutta mahtaako sekään kestää tarpeeksi kuumaa. Muutenkin jos sen laittaa ennen hiekkapuhallusta niin mahtaako kestää sitä, hitsaamalla kestäis. Puhalluksen jälkeen jos laittais kemiallisella metallilla niin riittäis kun kestäis kuumaa.
edit: http://www.suomenyritykset.fi/Propinta%20Oy/11125570/
Comment
-
Vieras
Otin kuitenkin puhelimen käteen ja häiritsin:
Tietenkään puhallusta ei mikään aine kestä, joten paikkaus tehtävä sen jälkeen. Aineena kuulemma kemiallinen metalli kestäisi uunituksen ja sitä on kuulemma maalikauppiaat suositelleet.
Toki jos joku tigillä vetäisi pienen palon päälle ja sitten hioisi, niin ei tarvitsisi enää puhalluksen jälkeen tehdä korjauksia.
Comment
-
-
Alkuperäinen kirjoittaja Jombez Näytä viestiAiheuttaako kromimaali jotain hinnoitteluun? Onko aivan yhtä kallista valita jauhemaalauksessa kromimaali kuin mikä tahansa muu maali?
Comment
-
Alkuperäinen kirjoittaja andre_ Näytä viestiKromipulverit BBS:ien niskaan Propinnasta:
[ATTACH]29809[/ATTACH]
Ei amerikanauto-kromi vaan enemmänkin joku "Hyper-Silver".
Comment
Comment