Juuh.. W.tuuttaa, kun vaihdatin lötkööni 3v sitten merkkiliikkeesä uudet iskarit, eteen sekä taakse.. autoa ajettu 20tkm/v ja iskarit jo 2.5v päästä loppu!! Noh. Takuutahan niille annetaan se 2 v, joten liikehän ei voi enää ottaa aiheeseen kantaa. En enää aio asennuttaa alkuperäisä iskareita, sillä niillä ei ole oikea hinta / laatusuhde!! Mitä ootte arvoisat klubin jäsenet käyttäneet omissa audeissanne ja samassa kokoluokassa ??
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Audi a6 2.4 vm-99 iskarit
Collapse
X
-
Avainsanat: Ei mitään
-
Mistä päättelet, että iskarit on loppu ?
Katsastusaseman laitteet kertoo ihan mitä sattuu eikä sen perusteella iskareita pidä lähteä vaihtamaan. Tää on kyllä kaikkien katsastajien tiedossa.
Omassani saman korisessa oli originaali-iskarit vielä 360 tkm:n kohdalla, joten joku tässä nyt mättää (?)
-
Jep. Meni hieman aikaa, mut tänään laitoin alle ja taakse sachin advantaget. Noi mainitsemani iskartit olivat aivan LOPPU. eeteen pitää vaihtaa vielä iskarit ja aattelin samaan syssyyn laittaa sinnekkin sassit. Takuutahan sassi myöntää saman verran noille pumpuille, kuin aluperäistoimittajakin. (2v).
Ajo-ominaisuudet muuttuivat toivottomasta suurinpiirein jo hyväksi, vaikka olikin vain takaiskareiden vaihtotyöstä kysymys. Liekö sitten loppupeleissä kysymys siitä, että noi alkuperäset eivät siedä ihan kaikkea, esim. trailerin vetoa tms.. En osaa sano tässä vaiheessa, mutta jotenkin tuntuu vain siltä että merkkilliikkeessä asennetut ns. "orinaalit" olivat todella suuri pettymys. Kattelen nää sassit tällä kertaa, on sitten vertailukohteita.
Tuli vielä mieleen tuosta rempasta sellainen asia, kun iskarien yläpään tuentaa tarkastelin, siellä oli mielestäni varsin vahva suolakertymä( valkeaa jauhetta), jonka epäilen vaikuttavan varren kautta iskareiden yläpään tiivisteisiin. En tiedä, mutta tuli vain mieleen, että joskohan maantie suolalla on ollut sitten vaikutusta varren kautta siten, että se on haperoittanut iskarin tivarit, jonka vuoksi se on alkanut laskea läpi ?? Noh.. Mene ja tiedä ?!
Comment
Comment