Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

C4 avant takaluukku ei aukea!? Nyt uutta kahvaa vailla!

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • C4 avant takaluukku ei aukea!? Nyt uutta kahvaa vailla!

    Kiskoin liialla voimalla (oli jäässä) takaluukkua, niin salpa meni sillain veltoiksi ja luukku ei aukea, vaikkakin ei enään jäässä.
    Saako tuon luukun auki sisäkautta jotenkin, kun ei sisäpuolella ole ainakaan kahvaa... Vai?
    Viimeksi muokannut hande30; 29.12.2008, 18:20.

  • #2
    Saa sisäpuolelta auki. Luukussa oleva kangasverhoilu lähtee irti vetämällä (on kiinni niillä ihanilla klipsellä, jotka ruukaa mennä rikki). Sieltä pääsee käsiksi vivustoon.
    Viimeksi muokannut ViKi81; 28.12.2008, 18:31.

    Comment


    • #3
      Sisäpuolen verhoilussa on kaiketi kuitenkin neljä ruuvia kaksi siinä keskellä kolon kohdalla ja kaksi sivuilla, niitä nyt siis ei saa auki. Pienellä väkivallalla lähtee kyllä pois. Toinen vaihtoehto voisi olla kahvan irrottaminen ulkopuolelta. Siellä suojan alla on kaksi ruuvia, joilla kahvasysteemi on kiinni.

      Comment


      • #4
        vepek muistaa näköjään paremmin. Minä muistelen siinä verhoilussa on ns. läppä ainakin toisella laidalla, josta lähtee pelkkä kangas osa auki. Täytys käydä katsomassa...

        Minulla on sellainen muistikuva että tuota pelkkää kangasverhoilua irroittaessa ei tarvitse ruuvimeisseliä.

        Comment


          #5
          Niihin luukussa oleviin peruutus- ja sumuvaloihin käsiksi päästäkseen pitää raottaa sitä luukun verhoilua päistä. Samoista reijistä saattaa näppärä jätkä päästä roplaamaan luukun lukitusmekanismiakin.

          Comment


          • #6
            Luukku aukesi!! Hyvät oli neuvot...
            Nyt on haussa sitten uusi / ehjä kahva (valu pettänyt). Huomenna Käyttöautoon, vai onko muita paikkoja??

            Comment


              #7
              C4 avant takakontin lukko ei aukea

              Alkuperäinen kirjoittaja vepek Näytä viesti
              Sisäpuolen verhoilussa on kaiketi kuitenkin neljä ruuvia kaksi siinä keskellä kolon kohdalla ja kaksi sivuilla, niitä nyt siis ei saa auki. Pienellä väkivallalla lähtee kyllä pois. Toinen vaihtoehto voisi olla kahvan irrottaminen ulkopuolelta. Siellä suojan alla on kaksi ruuvia, joilla kahvasysteemi on kiinni.
              Pääsen konttiin sisälle ja selkeästi kuuluu lukon tienoilta ilmavuoto kun keskuslukitus toimii, mutta lukko ei aukea. Keskellä on 2 ruuvia kahvan kohdalla, mutta onko siellä lisääkin ruuveja? Ei kehtaisi repiä ja kohta kysellä uusia sisustuspaloja siihen... Tai muita ideoita miten aukeaisi?

              Comment


                #8
                Keskellä 2 ruuvia ja päissä 2 ruuvia joihin et pääse käsiksi jos luukku on kiinni.

                Comment


                  #9
                  Pitääköhän se kokeilla irroittaa sinne luukulle menevä paineletku istuimen alta ja puhaltaa/imeä vähän riskimmällä laitteella jos se lukko suostuis avautuu...

                  Comment


                  • #10
                    Luukun avaava tanko menee vinottain luukun sisällä , kuskin puolen lukosta ylöspäin.

                    Jos haluaa tehdä reijän verhoiluun ko. tanko löytyy sisäpanelin reunasta mitattuna kuskin puolelta n.370mm ja varakuskin puolelta n.660mm . Korkeus lasin reunasta noin 190mm . Ko. tangosta vetämällä pitäisi aueta

                    Comment


                    • #11
                      Eikös Avantin verhoilussa aukea luukku (luukut?) josta avaustankoja voi käsin liikuttaa, jolloin voi pakottaa luukun auki. Näin muistelisin...voisihan tuota tietenkin käydä katsomassa omasta.

                      Jos lukko ei aukea keskuslukolla niin kuuntelepa suhiseeko siellä peräkontin oven sisässä. Sieltä nimittäin menee usein lukkokoneistosta sellainen kuminen tiiviste rikki ja paine/alipaine ei jaksa enää sitä liikuttaa.

                      Comment


                        #12
                        Niin sitähän mä kirjoitin tuossa että suhisee ja selvästikin :) Mutta kun se pitäs eka saada auki, korjata varmaankin sitten vian osaan.

                        Comment


                          #13
                          Mitään ei tarvitse rikkoa avantissa. Molemmat paneelin reunoista (verhoilu) aukeaa kun hiukan raottaa. Sitten näkeekin kaikki mekanismit ja lukot saa auki

                          Comment


                            #14
                            Juuri kuten Jari neuvoo, eli kun pääsin konttiin sisälle niin se luukun sisäverhoilu on reunasta vain nipsuilla kiinni ja sitä taittamalla saa näkyviin lukkomekanismin käyttötangot.

                            Vika mulla on siinä painetoimisessa lukkomekanismissa 4a9862153a josta on tuo tangon ympärillä oleva kumi haljennut. Euron osa jos vain semmoisen jostain irrallisena löytäisi, vinkkejä? Ei viitsisi ostaa koko osaa turhaan (ellei semmoinenkin jostain edullisesti löydy), marmorihinta ~70e.

                            edit: tämmöinen löytyi, mutta ei ihan noin purkkaa viittis tehdä :) http://www.dognmonkey.com/audi/a6-c4...-lock-fix.html
                            Attached Files
                            Viimeksi muokannut aakman; 27.2.2016, 08:38. Perustelu: löytyi yksi vinkki

                            Comment


                              #15
                              Se on empiirisesti ihan mahdoton saada pysyvästi korjattua. Aika montaa kikkaa nähnyt, kumihanskasta leikattua sormen palasta, kutistesukkaa, jesaria, jne. Pitää vähän pöyhiä, minulla saattais olla yksi ehjä satkun lukkomurkula kun ei sopinutkaan S6 Avantiin. Jatketaan yyveenä.

                              Comment


                                #16
                                Noita kumia saa kyllä uusia, juuri vaihdoin A8:sin takalaluukkuun tuollaisen vastaavan vian takia. Ebayn tarjonta (hakusana: Protective Cap 3340522025): http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_fr...22025&_sacat=0.

                                Noissa myyntikuvissa tuo kumi näyttää hieman erilaiselta, mutta on tarkoitettu näihin lukkoihin ja toimii täysin. Itsellä on ollut nyt puolivuotta käytössä, eikä mitään ongelmia.

                                Comment


                                  #17
                                  Hakujen perusteella käytössä useammassakin autossa. Kiitos Kai vinkistä! Laitettu tilaukseen, ~5£.

                                  Comment


                                    #18
                                    Oho, tuohan on hyvä löytö.

                                    Comment


                                    • #19
                                      Menee tilaukseen kans. Patentti kesti vuoden.

                                      Comment


                                        #20
                                        Kumitutti saapui kirjekuoressa tänään ja sain paikalleen. Oli kyllä merkittävästi tiukemman/paksumman oloinen kuin vanha ja nihkeä laittaa sekä vaati varovasti vaseliinia, mutta nyt toimii keskuslukitus kuten kuuluu.

                                        Comment

                                        Working...
                                        X