nyt on ongelma. jarrutuntuma on erilainen kuin ennen. nyt jarrupoljin painuu tavallista hieman syvemmälle verrattuna aikaisempaan. jarrut kuitenkin toimivat. paikallaan ollessa kokeilin moottori käynnissä pumppailla jarrupedaalia, tuloksena oli, että punainen jarruista kertova infovalo syttyi infonäyttöön. mikähän mahtaa olla vialla.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
jarruhäiriötä Audi 200:ssa
Collapse
X
-
Avainsanat: Ei mitään
-
Testaapa painevaraajasi. Auto käyntii, moottori sammuksiin ja yli 10 tehostettua painallusta. Muutoin painevaraajasi (pommi) on rikki ja aiheuttaa hälyytyksiä.
-
ok, pommi taitaa olla rikki. mutta mikä selittää sen, että jarrut tuntuvat erilaisilta kuin aikaisemmin ja jopa pata käynnissä "paineet vähenee"?
Comment
-
-
missä autoissa on samanlainen pommi, kuin tuossa mun autossa? katoaako jarrut kokonaan, jos ajan tuolla rikkinäisellä pommilla vielä viikon?
Comment
-
ei ne kokonaan katoa, mulla on ollut pommi jo parivuotta vähän ehtoopuolella, nyt kesällä alkoi olemaan jo niin että hätäjarrutus ei enään onnistunut kunnolla. eli poljin oli muutaman sekunnin kymmenyksen täysin kivikova ja vasta sitten rupesi ottamaan jarrut kunnolla kiinni.
Normaaliajossa pärjää ihan samanlailla kun toimivallakin pommilla, mutta se hätäjarrutus ei siis enään onnistunut, joten mitenkään turvalliset nuo jarrut eivät enään olleet.
Comment
Comment