Elikkä kuskin ovi ei meinaa mennä ilman suurempaa voimaa kunnolla kiinni. Jää ns. "puoliksi" auki. Onko lääkkeitä ongelmaan? Lukkoa rasvailtu kyllä hyvin.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
A4 B5 ovi ei mene kiinni
Collapse
X
-
Itellä teki moista edellisessä b5:ssa, kun se lukon "vastakappale" oli löysällä. Pääsi liikkumaan ja lopulta ovi oli aina hieman raollaan.
Kahdella ruuvilla kiinni ja siitä pystyy sitä "syvyyttä" sääteleen kiristämällä oikeaan kohtaan mikäli oikein olen ymmäränyt. Toivottavasti sai jotakin selkoa mitä tarkoitan. ;D
-
Juu asia on korjattu. Torxit otettiin käteen ja ruuveja avatessa huomasin, että ruuvit olivat tavanomaisesta poiketen aivan liian löysällä >> vastakappale karannut liian kauas ja oven lukko ei ylettynyt vastakappaleeseen kunnolla. Piti vaan säätää vastakappaletta ulospäin (kappaleessa on asteikko josta näkee kuinka paljon voi säätää).
Comment
Comment