Kuinka coupen käsijarruvaijeri kiristetään?
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Käsijarruvaijerin kiristys?
Collapse
X
-
mtiAvainsanat: Ei mitään
-
Siellä on kardaanin ja putkiston välissä, vaijereiden haaroitus kohdassa, mutteri jota saa kiristettyä. Täytyy vain ottaa pois tieltä se suojapelti pohjasta ja työkaluina pitkä jatko ja joku pieni räikkä taitto päällä tai "T-avain" . Olisko hylsykoko ollut 10mm ja aika pitkä hylsy pitää olla.
Onko jarrupalat kuinka uudet? Jos et laita uusia paloja, niin ei kannata kovin paljon mutteria kiristää tai saattaa käsijarrun palautus huonontua kun joskus laittaa uudet palat. Itsellä oli kyseinen mutteri ruuvattu "tappiin" ja kun vaihdoin uudet jarrupalat, niin ei kässäri pelannut enään ollenkaan. Vaijeri oli liian tiukalla ja esti näin ollen satulassa olevan käsijarruvivun palautumisen lähtöpisteeseen.
-
jorry83
moi
käykö sama juttu audi 100..2.3 E mallii ei Quatro. vähä kiirus olis ja en jaksais viedä huoltamoon.
Comment
-
Ja vissiin se wanha nyrkkissääntö pelittää edelleen, että sillä kolmannella naksulla pitää ja hyvin?
Ei esim. ensimmäisellä tai vasta viidennellä.
Samalla kannattaa tsekata niiden vaijerien kunto. Tappelin ja kirosin joksus Coupe GT:n takajarruja, kun jäivät levyllisinä laahaamaan. Heitin peliin uudet vaijerit ja vot nehän toimii kuin uudet!
Comment
-
jorry83
terve
nyt ottaa kiinni 4 napsulla ja vaikka revin iha tappii nii ei vauhdissa pysähdy kyl,hidastaa vaan ja mäessä saa kovi kiskoo että pysyy..palta uudet ja satulat .vaiherit pitäis varmaa ostaa..eipä kesällä ku vaihoin satulan nii kiristäny liike enempää..vaihto vain..ottaa pattii..täytyy kattoo motonetista vaijerit..
Comment
-
jorry83
ookke
juuh kaipa sitten tai katoin motonetist 100 4.91--1994 (levyjarrut, 2/auto). . . . . . . . . . . . 24-2814 16.48 Euroa ??? eipä oo kallista..ku sais vaa aikaseks vaihtaa.pakko kyl ku muute noiki satulat jumittaa taas
Comment
Comment