Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Pyyhkijät hyytyy A nelkussa

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • #91
    A6 4F:tkin ovat tulleet jo siihen ikään että niissä alkaa tämä sama kierre, ei päässyt B5 probleemista tuossa suhteessa eroon. Ihan samannäköinen konstruktio siellä oli vivustossa ja ihan yhtä huonosti liikkui akselit, joten kannattaa purkaa ja rasvata ennakkoon. Erona vaan ettei tarvikkeena vielä saa joten pakko korjata kun orkkis myydään vain moottorin kera.

    Comment


    • #92
      Miks pitäs ostaa uus jos kerta ei oo mitenkää rikki? Irti vain, kunnon hoonaus santapaperilla ja hyvät rasvat perään. Toki jos tiivisteet on revenny ni sitte ei varmaan kovin pitkäikänen korjaus oo. Omas värkis on pelannu täysin moitteetta muutaman vuoden ku putsasin ja panin kuparitahnat väliin. Vesipumppuvaseliini ei kauaa kestäny ja jouduin ottaan sen takia auki uusiks.

      Comment


        #93
        Pitäiskö C5 pyyhkijävivusto ja moottori mahtua tulemaan pakettina ulos paikaltaan? Tuulilasin juuresta muovit pois, kolme vivuston pulttia irti, ecun boksi irti ja sivuun. Ei vaan mahdu tulemaan, pitääkö sitä vivustoa purkaa jo paikallaan että saa sen käsiin ja putsattavaksi?

        Comment


        • #94
          Ainakin B5:ssa se tulee vaan yhdessä asennossa ja silti joutuu venkoilemaan.

          Comment


            #95
            Kyllähän se sieltä tuli. Melkoisen akrobatian kanssa tosin mutta tuli kuitenkin. Takaisin paikoilleen saaminen oli melkein hankalampaa.

            Comment


            • #96
              No täällähän oli myös juttua samasta vaivasta:

              http://www.audiclub.fi/audifinns/sho...C3%A4t+jumissa

              Jos joku osaa auttaa, niin olis hyvä.

              Comment


              • #97
                Vivuston vaihto suoritettu, mutta tulihan se ihan viime metreillä se sivullinen uhri. Osa nro: 8E1 819 403 (eli se kaukalo siinä tuulilasin alareunassa.)

                Soitin Audi airport varaosiin, mutta eihän audeihin saa varaosia lauantaisin >=( Jos osa tosiaan maksaa marmorillakin vaan ton alle 40€(???) niin sitten ei harmita ihan niin paljon, kun olihan siinä jo käytön jälkiä.

                Ja ei muuten pitäisi pyyhkijöiden moottorista ihan heti loppua teho, oli vanha vivusto ruostunut niin pahasti jumiin että mottori oli katkaissut vivuston tangon =O Kun vertasin vanhaa ja uutta vivustoa, niin vanhasta oli hävinnyt (eli haurastunut ja murentunut?) ne pyyhkijöiden akseleiden suojakumit/muovit. Siksi pääsi vesi sisään ja ruoste jumittamaan koko skeidan.

                Eli tarkistakaapas kaikki että teillä on ne suojat paikallaan ;) (voin laittaa kuvat kunhan joudan)

                *muoks: ainiin, ja oli muuten kulunu ne boorit pois siitä vivusta mikä on moottorin akselissa. Pitää kattoa alkaako lipsumaan, lukkoprikan oisin laittanut väliin jos ois ollu. Pitää varmaan kysyä tiskiltä samalla uutta kun haen tuon kaukalon. Hyvinhän ne nyt toimii, mutta mitenköhän kun on lunta lasissa =S
                Viimeksi muokannut okkim; 16.12.2014, 22:01. Perustelu: Rivityksiä korjattu.

                Comment


                  #98
                  Mitenkähän tuossa omassa B6:ssa, pyyhkijät liikkuu muuten hyvin, mutta pitää ihmeellisen "kolahduksen" aina liikkeelle lähtiessään ja vaihtaessa suuntaa yläpäässä. Kuuluu myös pyyhkijät nostettuina ylös, eli ei johdu niistä. Onko kellään ollut vastaavaa?

                  Mietin vaan että kannattaako tuota nyt lähteä purkamaan ja ihmettelemään, vai suosiolla tilata uusi vivusto ja sitten vasta purkaa? Mistä tuo ääni ylipäätään lähtee?

                  Comment


                  • #99
                    Mulla rupes omas paukkuun liikkeelle lähties ku jumitus rupes alkaan. Ei vielä nopeuteen vaikuttanu mut niin vain paukkuminen hävis ku herkisteli värkit.

                    Comment


                      Noh tulihan tuota tutkittua. Selvisi että on tuota joku rane ennenkin zoomaillut, koska kaukalomuovi oli pistetty paskaks ja näppärästi liimailtu sitten kiinni. Ja kaikki klipsut oli unohtunut laittaa takaisin. Noh sama kuvio aika pitkälti ympäri autoa, eli ei sinänsä yllätys, eikä nuo muovit kalliit ole.

                      Mutta itse vivusto tuntui pelaavan ihan hyvin. Mutta boorit on vähän kulunu akselista ja ainakin toisessa pyyhkijänvarressa ovat ihan sileät. Ei kuitenkaan luista varret siinä tapissa. Sen tosin huomasin että kun pyyhkijät laittaa päälle, niin aluksi ne menevät "nollatasosta" vielä sentin alaspäin, ennen kuin lähtevät ylös. Onko normaalia, kuuluuko mennä noin?

                      Comment


                      • Ei kuulu lähteä alas. Varret ovat boorissa pykälän väärässä kohtaa.

                        Comment


                        • Enpä sitten suosittele Metzger tarvikevivustoa. Hinta on toki noin puolet alkuperäisestä, mutta mm. eristekumit korin ja vivuston välillä on jotain kiinanmuovia, auton ollessa paikallaan kuuluu pyyhkijämoottorin äänet sisälle kuin jossain vanhassa korollassa. Tottakai ehdin jo nakata alkuperäisen roskiin josta olisi voinut kumit ottaa..
                          Hieman on toleranssitkin pielessä. Kun kokeilin pyyhkijöitä konepelti auki asennuksen jälkeen, huomasin että hipaisee kuskinpuolen pyyhkijävivun runko hieman konepeltiin. Ei käytännön haittaa mutta esimerkkinä taas siitä miksi en osta ikinä muita tarvikeosia kuin niitä mitä alkuperäiset alihankkijat tarjoavat. Nyt tuli tehtyä poikkeus kun piti saada vivusto nopeasti enkä uskonut että tuota(kin) osaa voisi jotenkin ryssiä. Ensi kerralla taas viisaampi ja Metzgerin osia ei autooni tule.

                          Comment


                            Raportoidaan nyt omalta kohdalta sen verran, että melko tarkalleen kaksi vuotta päästiin eteenpäin tuolla pyyhkijänvivuston huollolla. Tänään vivusto jumahti sen verran pahasti, että lienee parasta ottaa paketti jälleen irti autosta.

                            Comment


                              Bilteman potkuriakselirasvavoitelulla tuli 8 vuotta lisäikää ja toimii yhä. Siispä uskalsin käyttää samaa rasvaa myös perheen 14-vuotiaan A6:n vivuston herkistelyyn. Mielipiteeni on, että hyvin kunnostettu kestää pidempään kuin uusi (ellei sitä uuttakin huolla ennen käyttöönottoa).

                              Vielä vinkki sen jumittavan (=kuskinpuoleisen) akselin purkamiseen. Sen saa luonnollisesti helpoiten pois, kun huoltaa vivuston ennen totaalijumia. Ensin pyyhkijänvarret ja kaukalot pois. Sitten pyyhkijän akselin juuresta seegerirengas pois ja kaveri autoon sisälle käyttämään pyyhkijöitä. Toinen painaa samalla ulkopuolella akselia alaspäin ja seuraa, ettei akselin vipu osu mihinkään. Helpompaa kuin ruuvipenkissä nitkuttaminen :)

                              Comment


                                Kuinka yleistä noissa on että moottori jumittaa? Rasvasin vivuston huolellisesti, mutta ei se vaikuttanut pyyhkimen nopeuteen. Eikä akselistossa ollut mitään sanomista, liikkui ihan helposti käsillä, mutta rasvasin sen kerran se oli irti. Auto on B5 ässä.

                                Ongelma siis on että pyyhkijät on hitaat. Moottoria en avannut, kun tuumasin ettei siinä ole mitään vikaa.

                                Comment


                                  Pyyhkimien outo "huilailu"

                                  A4 B5 avantissa on ollut ihmeellistä pyyhkimien käyttäytymistä. Satunnaisesti pyyhkijät eivät lähde alhaalta ollenkaan liikkeelle. Välillä myös pyyhkimien päällä ollessa ne jäävät alas "tauolle". Pyyhin viiksen heiluttelu ei asiaan auta. Takalasin pyyhkimen voi kuitenkin laittaa päälle normaalisti.. Vaihdoin pyyhkimen moottorin ja vivuston siinä uskossa, että jumittava vivusto pistää moottorin koville ja näin ollen ei toimi jatkuvasti. Tästä ei ollut apua.

                                  Onko järjestelmässä erillistä relettä? --> Kyllähän se löytyy. Se on seuraava mahdollinen epäilyksen kohde tai sitten viiksi.. Viikseä kuitenkin epäilisin, koska takalasinpyyhin toimiin "vikatilasta" huolimatta ja että pyyhkimet jäävät tauolle kesken vuoron.. Vai voisiko jossain olla huono kontakti?
                                  Viimeksi muokannut itaplok; 27.2.2015, 10:37. Perustelu: Jos käyttäisi hakua, ei tarvitsisi vaivata muita..

                                  Comment

                                  Working...
                                  X