Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

-02 AKEn naftasuodattimen vaihto

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • -02 AKEn naftasuodattimen vaihto

    Eli onko jotain mitä pitäs huomioida ilmauksessa? Uus suodatin on ilmeisesti hyvä kaataa täyteen tuoretta naftaa? Lähinnä tuota pumppua ajattelin ettei tuu tehtyä mitää päätöntä.

  • #2
    Sitä kirkasta putkea kannattaa seurata, ettei pääse tyhjäksi.
    Suodatin täyteen naftaa ja avaa suosiolla ne suutinputkien kiristysmutterit ---> joku kaveri starttaamaan autoa, sitku naftaa tulee kaikista niin reunimmaiset kiinni ja jätät keskimmäiset auki. ---> starttia
    Sitku auto lähtee käyntiin neljällä niin keskimmäisetkin putket kiinni.

    Saat nimittäin pyörittää akun tyhjäksi asti jos et noita suutinputkia avaa.

    EDIT: http://www.audiclub.fi/audifinns/showthread.php?t=82819
    Tuon topikin kun luet ajatuksella läpi, niin kyllä ilmaus onnistuu jo vaikka silmät ummessa!
    Viimeksi muokannut valtsu; 3.9.2010, 16:44.

    Comment


    • #3
      Olen näitä keskusteluja lueskellut ja yhä vain ihmetyttää tuo suutinputkien avaaminen ilmaukseen. Omaa kokemusta löytyy tuosta AFB:stä viime kevättalvelta. Pienien vastoinkäymisten johdosta koko polttoainekanava tyhjeni ja tankissa ei montaa litraa soppaa ollut --> Ei luvannutkaan.
      Tämän jälkeen haettiin kanisterilla 40l ruokaa tankkiin ja vaihdettiin uusi polttoainesuodatin. Mihinkään suutinputkiin ei koskettu pitkällä tikullakaan, suodatin täyteen löpöä ja startilla n.5-10s pyöritys ja auto kävi ihan normaalisti. Hetken aikaa suodattimelta tulevassa letkussa näkyi ilmakuplia, mutta nekin sieltä aika nopeasti poistuivat. Lisäksi kyseessä oli ihan "tarvikesuodatin" josta kaikki kovasti varoittelevat.
      Eli oman kokemuksen mukaan ilmaus onnistuu ihan startilla kunhan vaan tankissa on tarpeeksi tavaraa. Ja vielä sellainen kuriositeetti, että VP44 on yhä alkuperäinen ja kilometrejä mittarissa rapiat 330tkm.

      Comment


      • #4
        Liekö sitten taikauskoa, mutta itsellä ei AFB kuitenkaan lähtenyt käyntiin ilman suutinputkien avausta.

        Comment


        • #5
          eihä niitä putkia tarvi avata jos pumppuun ei pääse ilmaa. siitä pääsee eroon esim lukkopihdeilla, kummallekin puolelle suodatinta.

          Comment


          • #6
            Eipä minunkaan autosta suutinputkia avattu, kun suodatin edelliskerran vaihdettiin. Muistaakseni lukkopihtejä käytettiin hommassa. Niin ja suodin tietysti täytettiin piripintaan ennen starttia. Startilla lähti käyntiin ilman ongelmia. Suodattimen vaihdon teki kylläkin minua pätevämpi kaveri.

            Comment

            Working...
            X