Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

2012 Audi A7 BiTDI jäähdytysnesteen vuoto

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • 2012 Audi A7 BiTDI jäähdytysnesteen vuoto

    Eli auto on jo korjaamolla ja 1vk edellisen huollon jälkeen siis alkoi vuotamaan jäähdytysnestettä.
    Korjaamon mukaan vuotaa jostain muovikopan välistä mikä sijaitsee termostaatin lähellä ja kuulemma tilasivat jo uuden kopan sekä tiivisteet. Eli onko täällä kellään mitään tietoa mistä kopasta on kyse?
    Heidän mukaansa koko keula ja imusarja pitää purkaa, että siihen pääsee edes käsiksi, niin pitääköhän tämäkään paikkaansa ja minkäköhän laista laskua tästä voi odottaa?




    #2
    No tuohan on ihan perus vikapaikka. Harjula voi kertoa enemmänkin, mitä siellä on. Työn määrä isossa osassa, käytännössä euron osa rikki, eli tiiviste.
    En allekirjoita koko keulan purkua, jos kyseessä puskuria yms. Imusarjat ja siitä päältä kaikki pois, jotta vikapaikkaan pääsee käsiksi.

    Edit. Tässä video. Olkoonkin possuautosta. https://www.youtube.com/watch?v=Fpyq...l=MyHomeGarage ja toinen video https://www.youtube.com/watch?v=yFez...el=Halffast719
    Viimeksi muokannut Pönni; 18.1.2023, 10:55. Perustelu: linkki

    Comment


      #3
      Jos jäähdytinnestettä häviää ja auto haisee glykolille ajon jälkeen, mutta maahan asti/pohjamuovin päälle ei evästä tule, niin todennäköisesti neste majailee V-laaksossa moottorilohkon päällä. Neste alkaa vuotamaan vesilaipasta ja/tai vesiventtiilistä siellä lohkojen välissä, imusarjan alla. Nämä näkyy purettujen osien kuvassa papukaijapihtien vieressä. Nämä vuotopaikat ovat ihan alimmaisena moottorilohkon tasolla, eli purkutyötä on aika lailla.

      Todennäköisimmin ensin sinne V-laaksoon vuotaa öljyä öljynjäähdyttimen alta, öljynjäähdyttimen ja sen alla olevan alumiiniasian tiivisteistä ja se vuotanut öljy pehmentää sitten em. vesiasioiden tiivisteet, ja sitten alkaa vuotamaan myös jäähdytinnestettä V-laaksoon.

      Tiivisteiden ja vesiventtiilin/vesilaipan vaihtoon tarvitsee purkaa imusarja, ja sen poistoa varten tarvitsee purkaa rail-tukkia ja irrotella kaikki haitoilla olevat putket ja letkut ja systeemit. Sitä mukaa purkaa, kun näkee että on vielä romua edessä. Sitten kun imusarja on irti, tarvitsee purkaa EGR- ja öljyjäähdytin, jotta pääsee em. vesiventtiiliin ja vesilaippaan käsiksi. Näiden lisäksi öljynjäähdyttimen alta löytyy yksi vaihdettava tiiviste, joka on kiinni alumiinipalassa. Sen palan irroittamalla löytyy vielä toinen tiiviste, sen alumiinipalan ja moottorilohkon välistä. Sekin uusiksi. Vanhat rojut kun saa purettua, on siivoamista aika lailla, ennen kun uudet osat viitsii laittaa kiinni. Siis glykolia, öljyä, niiden sekoituksena syntynyttä mönjää jne. Näitä mahtuu aika paljon sinne laaksoon muhimaan. Sitten kun osat vaihdettu, niin kaiken kasaus päinvastaisessa järjestyksessä.

      Laitoin malliksi muutaman kuvan omasta rempasta, kyseessä siis BiTDI tässä tapauksessa. Kuvia ei hirveästi ole, kun kädet oli jatkuvasti ravassa, mutta noista näkee ainakin suuntaa mitä voi olla odotettavissa, ja miten paljon on purettavaa. Keulaa ei tähän remonttiin tarvitse purkaa, todella ahdasta on kyllä paikka paikoin. Hintoja en voi kommentoida kun osien osalta, niihin menee n. 150€, jos tilailee osat itse. Vesilaippa, vesiventtiili, imusarjan tiivisteet, öljynjäähdyttimen tiivisteet 3kpl. Ns. kahen markan osien takia ihan jäätävä homma, eli ulkoistettuna työhön menee isoin osuus kokonaishinnasta.

      Kertoo paljon, että nämä kaikki vaihdettavat osat on marmorilla hyllytavaraa.

      Comment


      • #4
        Kiitos vastauksesta! Mulla siis vuotaa ihan maahan asti ja aina oli lumi jäähdytysnesteestä punaista auton alla. Koko moottorin etuosa oli aivan jäähdytysnesteessä, kun se vuosi suoraan hihnan päälle ja se sitten levitti sitä joka paikkaan.

        Oli pakko vähän kysellä täältä apuja kun alkaa usko loppua näihin korjaamoihin kun tuntuu että joka toisella kerralla korjaillaan edellisiä mokia. Tosin tämä nyt taitaa olla ihan sattumaa vain eikä korjaamon sekoiluja.

        Edit

        Kävin tässä vielä edellisiä remppoja läpi ja tulin tälläiseen tulokseen tuon vuodon syystä, jos siis vika on tuo yllä mainittu.
        Eli syksyllä vaihdettiin 1 suutin ja jouluukuussa, noin pari kk sen jälkeen alkoi polttoainelinjat vuotamaan mitä todnäk. oli suuttimen vaihdon yhteydessä jouduttu purkamaan. Samalla myös korjattiin suuttimen vuoto, kun aiempi korjaamo oli aiempien suuttimien vaihdon yhteydessä jättänyt suuttimesta tiivisteen pois.
        Viikko tämän remontin jälkeen alkoi jäähdysneste vuotamaan ja aluksi ajattelin, että se on vain kulunut, mutta hyvin pian sitä alkoi mennä litra kaupalla ja sitten lähti audi samantien takaisin korjaamolle. Eli olisko tuo vuotanut diesel voinut pehmittää tivisteen(t) ja tästä syystä nyt alkoi sitten jäähdytysnesteen vuoto. Tiedä sitten onko tässä jo reklamoinnille aihetta tai ainakin tuntuvaan alennukseen kun sen loppulaskun tästä saan...
        Viimeksi muokannut Jollero; 19.1.2023, 17:01.

        Comment


        • #5
          Noniin auto kunnossa tai no melkein, eihän siinä mennyt kuin tuulilasi halki korjaamoreissun aikana ja ensi viikon ti mennään takaisin.
          Mietityttää vielä, että onkohan nämä kaikki aiheellisiä töitä..
          Eli autosta oli halennut muovinen kotelo keulasta. Alla kuva sijainnista.
          Autoon oli siis jouduttu tämän lisäksi vaihtamaan ilmastoinnin kenno sekä putki, joista tuli lisähintaa vajaa 500e. Eivät kuulemma lähteneet ehjänä irti. Tähän päälle tietysti ilmastoinnin täyttö 80e.
          Mietin myös tuota kotelon halkeamisen syytä. Autossa oli siis se polttoaine vuoto ja viikko siitä tämä kotelo halkesi. Se on selvää ettei diesel tee hyvää muoviosille, mutta tiedä sitten voiko tuo viikossa aiheuttaa tuon halkeamisen.

          Comment


          • #6
            Vaihtaisin kyllä jo korjaamoa, vaikka taitaa olla myöhäistä... Miten voi saada tuulilasin halki vesivuotoa korjatessa?

            Comment


            • #7
              Todnäk koeajolla halennut. Tuulilasin vaihdon yhteydessä saivat tehtyä keskikonsoliin lommon. Tuli myös huomattua, että jäähdytysnestettähän tuo edelleen tiputtaa vaikka korjauksesta maksoin juuri 2545e.

              Comment


              • #8
                Moikka!
                Ihan mielenkiinnosta kyselisin et miten tämä aihe on edistynyt/päättyny!!!??? Tuliko auto kuntoo ja mitä kaikkea meni rikki/vaihtoo???

                Comment


                • #9
                  Vähän myöhäinen vastaus, mutta siihen vaihdettiin vielä 200e osia ja jäähdytysnesteen vuoto loppui. Auto oli sen jälkeen limp modessa sitä jo hakiessa ja samantien mentiin takas pajalle, jossa sit seurasin vierestä ja pahaa teki kattoa kun ne liittimiä availi ja mukavasti ne rusahteli kun ne niitä availi. Vaihdettiin siis vielä ahtopaineanturi, tuulilasi ja keskikonsolin kehys korjaamon piikkiin kun saivat nekin hajalle..

                  Comment


                  • #10
                    Oisko näistä osista kellään heittää mitään tarkempaa listaa niin ei tarvis marmorilta lähtä kyseleen. Ei pysty autoa montaa päivää seisottaan niin sais olla osat melkeen valmiina jo ennen ku rupee purkamaan.

                    Comment


                      #11
                      Tällaiset osat oli ainakin omassa tapauksessa puutelistalla:
                      1 059117070A
                      4 059117070B
                      9 059121149B
                      19 059117070

                      Ja toisesta kuvasta tällaiset osat:
                      8(+9) 059121506H
                      10 N90809102
                      14 059121737AM

                      Comment

                      Working...
                      X