Semi ot, kelpaisko kellekkään 200 20v avantin takapuskuri? On nyt jokusen vuoden ottanut aurinkoa tallin takana, jossain vaiheessa sen laitan kyllä romikselle mutta vielä olis jäljellä. Ei maksa mitään noudettuna.
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Audi 100 sport quattro avant 2,3
Collapse
X
-
Vaikka Etkan mukaan tuo JY ja KU-koneiset löytyvät A200:n alta, niin usemmiten eri foorumeilta ja harrastajien keskuudessa ne ovat 5000:sia, kuten satanen mainitsi. 5000:set ja 200:n erikseen :D Tuota itsekin ajattelin ja hain takaa.
Tässä nyt pari wikipediaa aiheesta (jotka eivät välttämättä edusta absoluuttista totuutta):
http://de.wikipedia.org/wiki/Audi_200
http://en.wikipedia.org/wiki/Audi_100
Comment
-
Tässähän kävi sitten onnellinen perhetapahtuma ja leima irtosi ensi yrittämällä, ainoa huomautus tuli juuri asennetuista sumuvaloista joista toinen per..le ei palanut :)
Katsastuksesta olin sitten tohkeissaan lähdössä ja katsuri avas hallin oven ja minä starttaamaan niin eipä tapahtunutkaan sitten mitään, toinen yritys eikä vieläkään, no onneksi kolmannella kun vähän avainta väänteli starttiasennossa niin starttas. Melko sopivasti virtalukon pohja sitten antautui aikalailla varoittamatta, onneksi ei sentään starttia tarvinnut heti vaihtaa. Virtalukonpohjakin taisi olla alkuperäinen kun kiristysruuvien koloissa joku maali tai sentapainen oli vielä paikallaan.
Seuraavaksi olisikin pomminvaihto-operaatio, kuskin oviaukon alareunaankin olisi ilmeisesti lista tuloillaan, kiitokset vaan Quattro_4 nimimerkille. Käsijarrukahvan päälle kuuluvan muovilistan vielä tarvisin, yv:llä voi ilmottaa mikäli semmonen löytyis.
Comment
-
Onnittelut leimasta!
Oletko varma, että vika ei ole startin +50 johdossa? Eli punainen johto mikä menee sulakerasialta solenoidille. Audin insinöörit keksivät 80-luvun lopussa sähköjohdon, mikä ei johda sähköä ja tämä +50 johto on sen kehitystyön hedelmiä. Se on nykyisten Audien lukuisten sähkövikojen esi-isä, alkujuuri. Kannattaa tarkistaa. Se johto menee sisältä harmaaksi mujuksi.
Comment
-
Alkuperäinen kirjoittaja Heksi Näytä viestiOn tuo Sportti vaan kivan näköinen. Pyöränkaaret tekee ulkonäköön yllättävän paljon.
Saksankielisen Wikipedian mukaan Typ 44 200:ssa oli listan mukaiset moottorit. Eli pari vaparia löytyy. Jos nyt jotain yhteneväisyyttä ja eroa haetaan sataseen, niin kaikki 200 koneet on bensaviitosia :) Vaikka eiköhän joku kohta kumoa tämänkin väittämän.
Comment
-
Kappas perskelettä, seison korjattuna. Teholukemien perusteella päättelin koneen tietenkin olevan vapari. My bad.
https://sites.google.com/site/stoyne...ue-ratings-etc
Comment
-
Alkuperäinen kirjoittaja pasij Näytä viestiSe KH on 2120cc turbo,sori ot.
Comment
-
Kohta kuukauden päivät tullut melkein päivittäin pikkuajoja ajeltua ja ohjelmaakin on riittänyt ihan mukavasti :) ,tuleepahan käytyä pikkuhiljaa tekniikkaa vähän läpi. Virtalukon pohjan vaihdon jälkeen seuraavana päivänä avain meni virtalukossa hervottomaksi, onneksi kuitenkin kotipihalla. Oli se lukkopesän ja pohjan välinen tappi poikki, Motonetistä uusi lukkopesä ja siitä uusi tappi.
Pomminvaihdon jälkeen tehostuskin alkoi jälleen riittämään.
Etupenkit tuli purettua osiin ja vaahtomuovit olikin aika huonossa hapessa, liimalla ja kankaalla pikku vahvistuksia niin yllättävän hyvät tuli. Rungot oli onneksi ihan hyvät. Vänkärin päällisen laitoin kuskin puolelle ja kuskin rikkinäisen paikkailin vänkärin puolelle. Ompahan ainakin pienemmällä kulutuksella olleet sisäreunat ulkopuolella.
Käyntihäiriöiden kans meinaskin alkaa jo usko loppumaan kun ei kehdannut kaikkia osia turhaan vaihdella. Ongelmana oli aaltoileva tyhjäkäynti lämpimänä. Hyvin kyllä löytyy netistä ja bentleyn manuaalista vianhakuohjeita, tuli etsittyä ilmavuotoja, mitattua varmaan kaikki johdot eculta ja mittailtua kaikkea mihin ohjeita vaan löytyi. Tyhjäkäynninsäätömoottori ja lambda tuli vaihdettua turhaan.
Tässäpä pieni vihje aikaisemmasta omasta kirjoitusesta mistä joku terävämpi saattaisi vian hoksata, olispa itsekkin hoksannut aikasemmin.
Tiedä sitten mikä vaikutus oli tuolla kaasuläpän nolla asennon anturilla, se kun ei naksahtanut ollenkaan kun vipu ei yltänyt kytkimeen. Liekkö tuosta mikrokytkimestä jotain tippunut kun kytkimen säätövarakaan ei riittänyt, piti vääntää rautaliparetta vähän että sai yltämään.
Yks mukava ylläri oli vuotava tuulilasi, vuotoa on oikeestaan jokapuolella, laitoin väliaikasesti sikaflexiä sisäpuolelle, pitää aikalailla pikapuolin yrittää lasi vaihtaa. Täytyy vaan samalla korjailla tuulilasin ympäryksen ruosteläntit
Comment
-
Jotenkin tämä Jasson lausahdus käynyt useamman kerran mielessä :), tässä ainakin alkaa olemaan kohtuu moni paikka jo käyty läpi viime viikkoina, toki tässä huollot ja korjaukset on varmaan ollut aika vähissä viime vuosina ja sen huomaa.
Joo. Eihän näissä koskaan mitään tekemistä ole... Muistelisin, että oma oppi näistä vehkeistä on tullut tarpeesta korjata about joka ikinen palikka jossain vaiheessa, mutta eipä kait sitten :)
Vorsprung durch technik! Joo toki, siis silloin kun sitä lausetta vielä käytettiin eli reilu 20v sitten :)
Pieniä teknisiä murheita meinaa vielä olla, moottorijarrutuksen jälkeen kun kytkimen painaa pohjaan kierroksen kyykähtää melko alas, ei kuitenkaan sammu mutta tympeästi käy jossain neljän viidensadan kieppeillä. Mittaristosta olen ainakin pariin kertaan käynyt juotoksia läpi, minun käsityksen mukaan ecu saa mittariston kautta nopeustiedon ja se ainakin vaikuttaa juuri tuohon asiaan. Toisella eculla kokeilin niin vaihdon jälkeen varmaan pari viikkoa tuntui pelaavan oikein mutta taas meinaa nyykähdellä. Tämän kanssa kuitenkin pystyy elämään.
Mutta toinen mikä ärsyttää vähän enemmän on bensapumppu, mikä pitää turhan kovaa meteliä. Vaihdoin uuden kylläkin tarvikepumpun mikä ääntää vielä kovemmin kuin vanha, vilkun kun laittaa päälle sen kuulee pumpun äänestäkin :). Suodattimen olen vaihtanut ja kokeillut suodattimen tuloletkusta suoraan astiaankin kierrättää niin sillonkin ääni on kova. Bensalinjat näyttää päälleppäin ehyiltä, jännite on oikea, pumppu on oikein kiinni, tässä on se Pierburkin mallin pumppu.
Kardaanin tukilaakerikin näytti olevan jo yläreunasta revennyt, ajossa en kyllä ole mitään erikoista sen suhteen huomannut.
Tuossapa muutama kuva pesun jälkeen, näyttää paljon paremmalta mitä todellisuus on :) Penkeistä tuli kyllä hyvät istua kun liimaili ja vahvisteli vaahtomuovit kuntoon, ei mitenkään näyttelykuntoiset mutta tähän juurikin sopivat.
Comment
-
-
Nythän näitä rupesi kertymään. Sattui läheltä löytymään samanikäinen ja samalla uudemmalla nf moottorilla varustettu vajaavetoautomaatti, "vähillä 244tkm" kilometreillä. Muuten kohtuukuntoinen ja siistimmässä kunnossa päältä ja sisältä kuin tuo sportti, mutta laatikko ei toimi, ei liiku ollenkaan ja noin viisi vuotta seissyt.Ajattelin ensin vain varaosiksi ja muutenkin osanluovuttajaksi kun tuosta löytyy mm. manuaali ilmastointi, vakionopeudensäädin ja jotain muutakin pienempää varustetta mitä punaisessa ei ole.
Toisaalta alkoi kiinnostaa tehdä tuosta automaatista kesäauto, niimpä tuli laatikko irrotettua ja ensimmäinen automaattiloota purettua. Ei kovin kummosia työkaluja ainakaan tuohon vaiheeseen tarvinnut. Meinasin jo laatikon ollessa autossa paikallaan unohtaa koko homman kun öljypohjassa oli mustaa mössöä reippaanlaisesti. Tarkemmin kun tutki niin eihän sieltä rautaa löytynyt ja niinhän sieltä puuttuukin kitkapinnat melkein kokonaan kun laatikon sain auki. Isoja summiahan tähän ei kehtaisi uhrata mutta isonveden toiselta puolelta näyttäis kohtuuhinnalla korjaussarjaa löytyvän. Olisko kenelläkään vinkata kokemuksesta hyvää paikkaa mistä kannattaisi laatikon osia tilata?
Sportille ei kummoisia ole tullut tehtyä muutakuin ajettua n. 10tkm :) Tuulilasi piti teipata ilmastointiteipillä kun vuotaa niin pahasti, se pitäisi kyllä kesän aikana keretä vaihtamaan ja maalata ikkunanpielet, noo jospa sais tuon toisen liikenteeseen niin sitten.
Comment
-
Eipä ole päällisin puolin isompia tullut laiteltua mitä nyt nuo kattilat keulalle, jotenkin ne vaan omaan silmään sopii tuohon, muitakin mielipiteitä kyllä löytyy :), tokihan noilla jotain näkeekin. Ajoa on tullut kyllä enemmän mitä alunperin oli tälle tarkoitus mutta mukavahan tuolla on kyllä ajella, taitaa melkein 20tkm mennä rikki ennen kuin vuosi tulee minun ajossa täyteen.
Tekniikkapuolelle kuitenkin jotain tullut laiteltua. Kytkin tuli uusittua ja samalla tietenkin vuotava kampiakselin stefa, kardaanin puoliksi revennyt tukikumi ja vaihteiston kannakekumit. Oli kyllä iso vaikutus kun kytkimestä tuoli tosi kevyt käyttää ja tasaisesti ottava. Samalla hävisi voimansiirron kylläkin kohtuu pienet mutta ylimääräiset välykset ja tömähdykset. Laturinkin vaihdoin kunnostettuun kun itsekorjattu alkoi kymppitonnin jälkeen korkeilla kierroksilla temppuilemaan. Oli ensimmäinen kerta kun vaihdoin kollektorin liukurenkaat ja viimeinen. Olisi pitänyt asennuksen jälkeen sorvata renkaat niinkuin monet neuvoo, eipä tullut sorvattua niin pomppimaanhan ne hiilet alkoi.
Sekin asia selvisi että kyllä tämä aito sport malli on. Tuonne Audi erWin palveluun otin tunnin käyttöaikaa niin kyllähän siellä oli koodi WA5 mikä meinasi 100 sport 2, vanhemmat on sport ykkösiä. Tuossapa linkit mikäli kiinnostaa, saksankieliselle sivustolle missä varusteita selvitetty tarkemmin sport1 http://www.langzeitauto.de/de/node/209 sport2 http://www.langzeitauto.de/de/node/210
Tuo automaatti taitaa näillä näkymin mennä varaosakäyttöön, sen verran halvalla saa vielä toimiviakin ettei mielenkiinko riitä laittamaan liikenteeseen.
Semmonen päähänpisto tuli tuossa mieleen, että voisi laittaa jyrkemmän nokan samalla kun vaihdan nostajat. Semmosta voisi tarjota mikäli ylimääräisenä sattuu olemaan. Ainakaan Schrickin 272 asteisella ei paljon huonommaksi pitäisi ilmeisesti mennä.
Comment
-
Tuli tuossa kevättalvesta otettua tuulilasi irti, hiekkapuhallettua ja maalattua raamit, ompahan ainakin vedet pysyny oikealla puolella. Lasiin ei saanut enää hommattua uutta reunalistaa niin laitettiin nelos portterin lista, joka muuten sopii hyvin, mutta kromireuna vaan puuttuu. Tässä kun ei mitään autenttista entisöintiä tehdä niin ei haittaa menoa. Kohtuu pieneltä pätkältä oli lasi enää kunnolla kiinni :)
Comment
-
Seuraavaksi taistelin kattokaiteet irti kun oli jokaisen jalan juuresta ruosteessa. Taisteluksi meni kun pari kiinnityspulttia oli joku myljännyt jo valmiiksi. Muutama kuukausi menikin ilman kaiteita reiät teipattuna. Nyt sain tuossa maalailtua ja laitettua kaiteet takaisin.
Soittimeksikin löyty maailmalta se ensiasennusmalli gamma 3.
Niin ja tulihan se talvella vaihdettua venttiilinnostajat ja samalla pykälää jyrkempi nokka. Takapyöränlaakerin vaihdoin kans ja toinen oottaa vielä vaihtoa.
Muuten on kyllä ollut huoletonta menoa ja kilometrejä on taittunut :)
Comment
-
Omaan lötköttimeeni vaihdatin tuon tuulilasin aika vastaavista syistä niin yllätyin kun hakiessani auton oli se kromilista saatu vaihdettua uuteen tuulilasiin. Joku velho selvästi ollut kyseessä.
Oletko ajatellut kiillottaa maalipinnan?
Comment
-
Tuossapa vielä yksi kuva edestä ja toisessa kuvassa katolle tehty viritys :). Ei mennyt ihan putkeen tuo katon reunojen maalaus, hain 2k paukkupullon ja aattelinkin maalata koko katon samontein. No eihän se maali ois riittäny niinkun moni varmaan tietääkin mutta kerkesin keskellekkin ohuen kerroksen laittaa ennenkun älysin. Laitoin sitte keskelle hopean hiilikuitukuvio teipin, minkä päälle väreillä mitä sattui puuilosta löytymään sport logon. Tuosta voi varmaan olla montaa mieltä mutta olkoon sekin nyt siinä.
Kaiteetkin aattelin maalata mustaksi kun kromi oli osittain irronnut niistä ja ruosteessakin ne oli aika pahasti. Hoksasin sitten että tuommonen sähköjohdon suojaputki meni just mukavan nihkeästi putkien päälle niin laitoin sitten noin, eli tuolla alla on ne alkuperäset putket.
Comment
-
Comment