Hei nyt apua audiin on vaihdettu 2.5 tdi r5 kone johon vaihdettu mekaaninen pumppu tänään oltiin autosta ottamassa ekoja savuja ulos ja nehän saatiin ja auto sammui hete tämön jälkeen ja koneesta hävisi puristukset ja 3ja 4 välisistä kanavista huohotti öljyä ei luulis olevan normaalia?? Ja mäntien päällä oli öljyä missä vika?
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Audi 90 quattro
Collapse
X
-
Hieman tuo eka lause venähtänyt, piti oikeen pariin kertaan lukea, että alkoi asia valjeta. Mutta, onko tuo ollut ehjä moottori, minkä asensitte? Kansipahvi ekana tulis mieleen puristusten osalta. Mutta mitä kanavia tarkoitat tuolla? Ne mitkä lähtee venttiilikopan kannesta? Nehän on nimenomaan huohotuskanavia, kyllä niissä öljyä kulkee, kaksi menee alunperin cyclooniin ja yksi imuputkeen ennen ahdinta. Tuossa imuputkeen menevässä (muistaakseni lähin jakopäätä oleva) ei niin paljoa pitäisi huohotusta olla, jos kone on iskussa. Mikäli vuotaa jostain öljyä, kiertää se noiden huohotusten kautta myös imusarjaan ja koneeseen, myös männän päälle.
Btw, kiinnostaisi tuo 90 dieselöinti, oliko millainen homma muuten sovitella kone paikoilleen? Minkä vaihteiston laitoit?
Comment
-
Kone on ollut ehjä ja aikasemmin kun on koitettu startata on ollut puristuksia ja sen jälkeen kun auto lähti käyntiin ja sammui ei ollut puristuksia enää venttiilit luultavasti niin karstottuneet että jäävät kantamaan? ja joo tuo huohotus hommakin selvisi mutta kannen tiivisteessä ei ollut ainaskaan mitään heti näkyvää selvää vikaa. Kone menee ihan lopsauttamalla paikoilleen 90 omilla kannakkeilla ja vahtipyörällä sekä startilla apulaitteet on vähä sovellettuja noista kahdesta koneesta sekaisin :D sopiva syöttöpumppu oli haastavin homma ku ei paljoo nappanu rueta rakentamaan mitää sähkökaasuja yms :D
Comment
-
no eipä nuo välitykset hirveesti lyhene kun miettii että se kiertää vaan noin 1000 rpm vähemmin ja kyllä se bensa konella kulki 235km/h ja sit loppui voima kesken ni ei luulis olevan lyhyehköt eikä suomessa saa laillisesti 120km/h kovempaa ajaa mut eipähän ne mitään esteitä ole ;)
Comment
-
Comment
Comment