Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

UrS4:n pikkuveli RS4

Collapse
Tämä aihe on suljettu.
X
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

    Ehän mie muista millä siivellä Jarin turssit on.
    Mutta tuollaista ne RS6 stage 1 ja 2 suunnilleen piirtävät 2.7 koneella.
    Ja se rutun nostaminen ei välttämättä ainakaan paranna sitä asiaa. Bensalla päinvaistoin ja E85:llakin olisin samaa mieltä. Vaikkakin se ei niin rajusti näykkään. Tämä siis näissä Audin 2.7 koneissa.

    Tässä on nyt muutamassa autossa testattu tätä Suomessa myytävää bensaa verrattuna Ruostissa myytävään bensaan ja aika kuraa on suomibensa ennakoiten ja kulun suhteen.
    RS6 C6 laukkaa rapia 25km/h vähemmän samalla suoralla suomibensalla.

    Mitä ne ahdot takeltelee? 4120 kohdalla on jo sen mikä pyydetäänkin.

    3500 on ennakko 18
    sit se menee 14 korville ja nousee sieltä ollen lopussa 27 luokkaa.
    Viimeksi muokannut jsahlman; 14.11.2014, 21:17.

    Comment


      Eli Jarilla on noin LO600:sia vastaavat puhaltimet. Ai mistä tietää?
      Fin-Turbo kunnosti vasta LO600 puhaltimet joten heillä on nyt hyvää tietoa millainen se Loban ekat LO600 puhaltimet on. Tietävät erot heidän omiinsa ja miten he ne tekisivät.
      Eli siinä turbot, enää puuttuu ennakot :)

      Comment


        Eli Jarilla 2280 siivillä ja sulla Mikko on 2283 siivillä?

        Comment


          Juu mulla 2283 siivillä, Jarilla on samat siivet kuin Pyrhösellä aikoinaan.

          Itse asiassa mulla bensalla vakio rs6 siivillä myös tuo 3500-4500 selkeästi parempi, kuin tuo Jarin viina setti. Siksi tässä ihmetellään. Varsinkin jos vertaa mitä Pyrhönen teki tuolla alueella rs4 koneella ja samoilla hyrrillä..

          Ennakot kiitos :)

          Comment


          • Olisi jo oleellista tietää mitä on dynokäyrässä olleet ahdot ja massat ja mitä Jarin autossa todelliset ahdot kun anturihan tapittaa tuohon 2540mbar. :)
            Tuolla 3000rpm jälkeen alkaa jo olla ahtoja sen verran että voi alkaa käyttämään etanolilla jakajaa 11,6 tuon 12,4 sijasta mallintamaan etanolin sallimia parempia ennakoita ja nopeampaa palamista.

            Ilmamassoista laskettuna Jarin vääntö siis 540Nm @ 3500rpm - 710Nm @ 4000rpm - 730Nm @ 4500rpm
            Dynokäyrässä 490Nm - 750Nm - 800Nm.
            Väittäisin että tuossa dynokäyrän vedossa on käytetty huomattavasti korkeampia ahtoja kuin Jarilla, sen takia vääntöäkin on siinä enemmän 4k jälkeen.

            Ja se on syytä muistaa että niin kauan kun hukkaportit on vielä kiinni ja turbiinin kiihtymistä sekä ahtopaineen nousua rajoittaa ahtimen inertia ja turbiinin käytettävissä oleva energia, niin ahtopaine nousee nopeammin siinä moottorissa jossa on huonompi hyötysuhde koska pakokaasut ovat kuumempia ja turbiini saa enemmän energiaa. Eli tavallisesti siinä moottorissa jossa on matalampi puristussuhde ja myöhäisempi sytytysennakko. Optimi hyötysuhde ei ole sama kuin optimi teho tai tehon nousunopeus transienttitilanteessa..

            Comment


              Jarilla ei ole tosiaan otettu kaikkia paineita ulos. Ei lähellekkään.
              Pakolämmöt on todella alhaiset vaikka imulämmöt nouseekin tuonne 34 asteen luokkaan.

              Tuossa dynokäyrän autossa on tutut noin 1.9 bar ahtoja.

              Comment


                Mikä siinä nyt puristaa ettei voinut ottaa kunnolla voimaa ulos? :)

                Comment


                  Tai ilmoittaa ennakoita ? :)

                  Toki kierroksilla ei yli 1.9 bar saada ahtoa noilla, vaikka kuinka yrittää, toki keskialueella saa vielä tarvittaessa.

                  Comment


                    Eli se vähäinenkin tieto mitä Saalmannin pihtailusta irtoaa on harhaanjohtavaa, kuten Lupe jo mainitsi tuo millään tavalla tähän keissiin liittyvällä MRC:n dynokäyrällä on 2283 ahtimilla ajettu jos Jarilla on LO600:t.

                    No alkaa tämänkin Lagi"Gate" aukeamaan eli kyllä tässä autossa on oikeasti jotain pielessä. EnnakkoKäyrää odotellessa voi kysyä miksi ahtopyynti on vain 1,45bar@4000rpm jos kerran ollaan tavoitteessa? Pitäisi pyytää ihan jotain muuta vai jarrataanko syystä?

                    Comment


                      Suuttimet on aika tapissa. Tais olla 95% jo ny.
                      Ja ei se että kaikki otetaan ulos vaan se että on asiakas tyytyväinen :D

                      Comment


                        Jaa että suuttimet loppu jo 4000 :)

                        Comment


                          Mutta kun nythän asiakas ei ole tyytyväinen.:)

                          Comment


                            Olis se vielä ainakin puolituntia sitten :D

                            Jarihan teki hyvän tarjouksen velhoille.

                            Comment


                              Onko se nyt niin tyytyväinen kun moneen kertaan maininnut lagisista ahtimista mitä nuo ei pitäisi olla. Se jos kerrotaan asiakkaalle, että kaikki hyvin ja tämän enempää ei saa niin vaikka totuus on eri niin eikai se asiakaskaan voi enempää vaatia?

                              Comment


                                Otahan taakkepäin tätä aluetta ja lue mitä lagisuutta se Jari moitti. Eli 1800 rpm ku lähdetään 6-vaihteella kiihdyttämään niin siihen halusi samanlaista menohalua kuin vanhoilla RS4 puhaltimilla. Nuo turssit ei vaan työnnä tuolla alueella niin kuin edelliset.

                                Ei muutakuin alkaa tekeen ohjelmaa vaan niin palautellaan Jarille rahat täältä.

                                Comment


                                  Miksei voi laittaa ihan täydellistä logia jossa näkyy kaikki arvot, myös ne ennakot? Mitä noita pihtaamaan ja laittamaan vain osaa tiedoista, kerran Jari jo sanoi että voi laittaa kaikki? Sen voi laittaa excelinä, niin ei tarvii tekstiä yrittää tuijottaa niinkuin Matrixissa.

                                  Comment


                                  • Siinä vähän excel-taidetta ettei tartte tihrustaa vaan numeroita ruudulla.
                                    Janin postaamasta logista plotattu ahtopainepyyntö, toteutunut ahtopaine ja massavirta. X-akselilla kierrosluku, vasen Y-akseli paineille ja oikea massavirralle.

                                    Toisessa kuvassa ilmamassasta arvioidut teho ja vääntö (käytetty e85 kerrointa 11,6 koko matkalla laiskuuden vuoksi). 4600-5000rpm on jännä pulsaatio maf-signaalissa joka heijastuu tietysti myös siitä laskettuun tehoon ja vääntöön. Luultavasti liittyy imunokkien kääntämiseen pois aikaistuksesta joka tapahtuu tuossa kohtaa RS4:ssä.
                                    Attached Files

                                    Comment


                                      Jätkillähän lähtenyt keskustelu vauhtiin.

                                      Aika harvassa varmaan ne velhot, jotka lähtevät tekemään potentiaalisesti erittäinkin työlästä projektia sillä perustein, että jos paranee oletettavasti nyt jo hyvinkin vauhdikas setuppi, tulee korvaus.

                                      Ei ne ennakot ole kovin kiinnostavia, jos mietitään vehkeen heräävyyttä. Turhaan niitä siinä mielessä ainakaan kovin painokkaasti huutelette. Pääosin ennakot on tuolla jo kerrottukin.
                                      Ennakoita enemmän itse ainakin tahtoisin sarakkeen N75-prosentista. Siitä näkee tilataanko kaikki mahdollinen vai ei. Myös peruspaine ilman sähköohjausta olisi kiinnostava.

                                      Referenssinä on aika turha esittää eri ahtimilla ja eri polttoaineella ajetun käppyrää mun mielestä.

                                      Tämän auton viitekehyksen ulkopuolella tosiaan Johnilla on hyvä pointti siinä mikä tekee autosta hauskan. Se ei minun mielestäni ole "tähtää ja laukaise" -tyylin maksimiteho, jota voi hyödyntää vaikkapa mailin karkeloissa vaan juju piilee siinä herkkyydessä. Tietty riippuu kovasti käyttötarkoituksesta ja tottumuksista.

                                      Kertoimen passaus lienee paikallaan polttoaineen vaihtuessa. Omat havainnot ainakin sen suuntaisia, että ilmamassa ei kasva viinalla niin kuin voisi olettaa vaan lisävoimaa tulee hyötysuhteen kasvusta.

                                      Comment


                                      • Niin, eipä tässä lopulta ole kuin siitä kiinni että pitäisi postailla vaan käyriä torque vs. time tai acceleration vs. time. Kierroslukuakselit vain hämää.

                                        Siitä ei mihinkään pääse, että turbiiniakselin kiihdyttämiseen tarvitaan tehoa, tämä otetaan pakokaasujen entalpiasta (lämpötilasta), massavirrasta sekä pulssien sisältämästä virtausenergiasta. Se turbiinin tuottama teho sitten kiihdyttää sitä akselia ihan samalla tavalla kuin moottorin tuottama teho vetoakselia. Kiihtymistä hidastaa puolestaan turbiinin ja kompressorisiiven yhteenlaskettu inertia joka kasvaa siiven halkaisijan viidenteen potenssiin. Toinen tekijä on se turbiinikotelon nielun kriittisen alueen pinta-ala ("pakopesän koko"), joka kiihdyttää sisääntulevaa pakokaasua ja siten vaikuttaa siihen miten tehokkaasti energiaa siitä hyödynnetään turbiininiakselin pyörittämiseen. Toisaalta siihen pakopesän koon valintaan vaikuttava asia on myös isommilla massavirroilla tapahtuva tukehtuminen, josta syystä pienempi ei ole huipputehon kannalta enää parempi..

                                        Tässä vaan rautalankaa sitä vastaan että mitään eroa ei muka ole erikokoisten ahtimien herkkyydessä ja pienillä kierroksilla heräämisessä.

                                        Comment


                                          Ajamistahan tässä on tähän haettu. ei maksimia eikä lapiolla selkään potkua.

                                          Unicorn teki yhdelle britille rs4:een vakiotursseille softan jolla muistaakseni mentiin 100-200 noin rapian 8 sek tahtiin. Voin sen jostain tarkistaakkin.
                                          Et tarvittaessa otetaan jos tahdotaan mut ei ne yleensä pitkäikäisiä ole.

                                          Comment


                                            Eli sitä ahtimien heräämistä siis saisi nopeutettua?

                                            Laita nyt vaan se WGDC sarake myös.

                                            Comment


                                              Paljon hyvää tietoa täällä tulee mutta eikös me voitaisiin nähdä se ennakkokäyräkin, niin ei tarvisi siitä ainoana muuttujana arvailla ?

                                              En vaan ymmärrä miksi ei ?

                                              Comment


                                                Missäs Väinölän vertailudata heräävyydestä viipyy? :)

                                                Comment


                                                  Ja tosiaan ilmat Jarilla on melkein samat niin bensalla kuin E85:lla.
                                                  Ellei jopa täysin samat.

                                                  Comment


                                                  • Mitä nyt muistelen omia logeja rs6 tai lo600 ahtimilla ja alkuperäisellä maffilla tai skaalatulla niin itsellä 364g tullut täyteen noin 4000rpm. Joten kyllähän tässä ollaan noin tuhat kierrosta ylempänä samoissa?

                                                    Comment


                                                    • Maffiarvoja on turha vertailla, jos käytössä on mikään muu kuin Audin tehtaan tekemä maf runko, molemmissa uusi elementti ja KAIKKI maf skaalaukseen liittyvät käyrät ja kartat täsmälleen identtiset.

                                                      Mikä tahansa näistä asioista jos ei täsmää, niin ei täsmää maf lukematkaan.

                                                      Ja en mitenkään keksi, miten viina vaikuttaisi sisään imettävään ilmamassan määrään?

                                                      Comment


                                                      • Ei mulla kyllä ne arvot juurikaan muuttuneet tässä 364g kohdalla vaikka muut tekijät muuttuivat monesti. Alkuperäinen maffi/95 skaalattu maffi/anturi vanha/ uusi/ ohjelman tekijä dera/ viper. Tarkoitin kuitenkin sitä että vähän hitaalta tuntuu tuossa kohtaa Ikosen meno. Seuraavaksi otetaan vbox aikoja niin sitten on todellista dataa;) ja sitten mietitään välityksiä, renkaan kokoa, painoa ym ym.
                                                        Vbox vertailuaikoja kyllä löytyy.

                                                        Comment


                                                        • Tossa olisi yksi vanha logi audisrs:ltä missä näkyy maf ja ennakot bensalla.

                                                          Here is a first fats(2,1s) log.There you can see some timing and maf readings.

                                                          ,Group A:,'003,,,,Group B:, Not Running,,,,Group C:, Not Running
                                                          ,,Engine Speed,Mass Air Flow,Throttle Valve Angle,Ignition,,,,,,,,,,
                                                          ,TIME,(G28),(G70),,Timing Angle,TIME,,,,,TIME,,,,
                                                          Marker,STAMP, /min, g/s, %, °BTDC,STAMP,,,,,STAMP,,,,
                                                          ,91.91,1800,57.44,100.0,19.5,,,,,,,,,,
                                                          ,92.22,1920,63.81,100.0,20.3,,,,,,,,,,
                                                          ,92.52,2040,69.89,100.0,21.8,,,,,,,,,,
                                                          ,92.83,2200,79.64,100.0,22.5,,,,,,,,,,
                                                          ,93.12,2320,85.25,100.0,23.3,,,,,,,,,,
                                                          ,93.43,2480,100.94,100.0,21.8,,,,,,,,,,
                                                          ,93.73,2640,112.92,100.0,21.0,,,,,,,,,,
                                                          ,94.04,2800,134.75,100.0,19.5,,,,,,,,,,
                                                          ,94.34,3000,153.39,100.0,18.0,,,,,,,,,,
                                                          ,94.64,3160,182.56,100.0,17.3,,,,,,,,,,
                                                          ,94.94,3400,232.36,100.0,17.3,,,,,,,,,,
                                                          ,95.24,3680,301.00,100.0,18.0,,,,,,,,,,
                                                          ,95.55,4000,364.08,100.0,18.0,,,,,,,,,,
                                                          ,95.86,4400,364.08,100.0,18.8,,,,,,,,,,
                                                          ,96.18,4760,364.08,100.0,18.0,,,,,,,,,,
                                                          ,96.52,5120,364.08,99.6,21.0,,,,,,,,,,
                                                          ,96.87,5560,364.08,100.0,18.8,,,,,,,,,,
                                                          ,97.23,5920,364.08,100.0,19.5,,,,,,,,,,
                                                          ,97.59,6280,364.08,100.0,22.5,,,,,,,,,,
                                                          ,97.98,6680,364.08,100.0,23.3,,,,,,,,,,
                                                          ,98.36,7000,364.08,100.0,21.0,,,,,,,,,,
                                                          [/url]

                                                          Comment


                                                          • Ei se tuossa 364g kohdassa varmaan muutu kun diagnostiikka loppuu siihen, eikä se tuon enempää näytä vaikka tekis mitä.

                                                            Comment


                                                              RS4 modifioiduilla puhaltimilla Jarilla oli:

                                                              rpm, toteutunut paine
                                                              2120, 1110,98
                                                              2400, 1319,61
                                                              2800, 1653,48
                                                              3200, 2143,79
                                                              3400, 2439,45, ilmoja 220,056

                                                              Comment

                                                              Working...
                                                              X