Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

UrS4:n pikkuveli RS4

Collapse
Tämä aihe on suljettu.
X
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

    Hienot lukemat!

    Älä ny mee sinne Pudasjärvelle. Sitte ku vedät kovan tuloksen ni kukaan ei usko sitä eikä tuloksia virallisteta. http://500whp.net/blog/?tag=pudasjarvi
    En tosin tiedä saavatko tänä vuonna hommat kuntoon.

    Joensuuhun vaan ni ei oo kellään epäselvää. :)

    Comment


      Joo Speedpartyyn vaan, sinne näköjään keskittyvät muutkin. Pudasjärvi oli kyllä melko kohellusta, mittaukset ihan puuta heinää.

      Kyllä noilla tehoilla ja viinalla pitäisi tulla kelpo tulos, varsinkin bensa-autoihin verrattuna, jotka käy kovin kuumana. Ja kentällä ei vaikuta ala/keskialuekkaan mitään, menee koko veto tuossa tehohuipun tuntumassa tuossa kokoonpanossa eli lupaa hyvää ;)

      Onko muuten kenelläkään mitään tietoa, onko vesiruutasta viinalla mitään hyötyä ylipäätänsä ? Vähän viilentää ilmaa mutta taas vettä menee palotapahtumaan ? Bensavehkeessä se metsku jeesaa ennakoita mutta viinavehkeessä viinaa menee joka tapauksessa koneeseen.
      Viimeksi muokannut vayne; 10.6.2014, 15:19.

      Comment


      • Höpöhöpö, hommataan Jarille vaikka Perfomance Boxi vedon ajaksi ni on faktaa.

        Comment


          Juu Boxi on kelpo mittari, kerholta voi jopa lainata sellaisen ;)

          Comment


            Pudasjärvelle on varmaan menossa mailia ajamaan muutakin clubin porukkaa eli josko tuollaista mittaria saisi lainaan kyseisen happeningin ajaksi =)

            Nämä penkki, virtual yms. dynomittaukset tahtoo olla hiukan aina olosuhteista, kuun asennosta tai aurinkotuulen voimakkuudesta kiinni. Pitäisi aina olla vertailtavat autot samalla viivalla niin ei jäisi sitä jossittelun varaa. Joensuu tahtoo olla turhan kaukana jos sitä täältä "keskisuomesta" katselee. Pudasjärvi on huomattavasti houkuttelevampi tuossa suhteessa.

            Comment


              Juu mä voin laitteen Jarille hommata ;) täytyy vaan katsoa miten toimitus ?

              Comment


                Ok, katsotaan sitten lähempänä noita ajoja miten tuon mittarin saisi näille perukoille...

                Comment


                • Muistat sit samalla loggailla jonkun kerran et miten se menee 100-200.

                  Comment


                    Kyllähän tuossa on vahvasti 300 rikkojan resepti maililla, jos kuumana nuo tehot työntää, mitä varmaan penkissäkin on ollut. Kummasti viina helpottaa siinä asiassa.

                    Oma kosla kun ollut pitkälti 500 hv puolella 280-290 vedoissa.

                    Comment


                    • Alkuperäinen kirjoittaja vayne
                      Onko muuten kenelläkään mitään tietoa, onko vesiruutasta viinalla mitään hyötyä ylipäätänsä ? Vähän viilentää ilmaa mutta taas vettä menee palotapahtumaan ? Bensavehkeessä se metsku jeesaa ennakoita mutta viinavehkeessä viinaa menee joka tapauksessa koneeseen.
                      Ainakaan omassa setupissa devilsownin suuttimilla nro 7 (441ml/min) taikka nro 10 (630ml/min) ei oikeastaan minkäänlaista vaikutusta.

                      Ja tällä haettu pelkästään lämpökuormaan pienennystä.

                      Comment


                        Joo tuo vahvistaa epäilykseni.

                        Comment


                        • Noilla tehoilla, itteäni kutkuttelisi kyllä ehdottomasti laittaa b5 vakiopuskurit:) Härskimpi yllätys noille valoissa jatkuvasti härnääville (ouluilmiö)

                          Comment


                            Juuh, on se kumma kuinka tuo auto jaksaa herättää kisaamishenkeä. Oli auto mikä hyvänsä. Joskus taisin tuosta maristakin täällä, mutta nyt siihen on jo tottunut. Omasta mielestä tuo ei edes ulkoisesti kauheasti massasta erotu. Tylsän värinenkin =) Jos ei olisi luukussa merkkejä yms. niin varmasti moni luulisi ihan normi A4:ksi. Olin maanantaina tuolla Oulun keskustassa treeneissä ja auto parkissa siinä Meritullin vierassatamassa. Kun lähdin kotia kohti niin vieressä oli iso uudehko bemari ja vieressä nuori pariskunta tupakalla. Miespuolinen sitten kysyi/totesi, että ei taida olla ihan aito RS4:n eli kyllähän tuota epäillään merkkituunaukseksikin =)

                            Comment


                              Jep, ite kans möin ruuttan pois ku varmistu et 85:lla edetään.

                              Comment


                                Mullahan on tuossa softa myös bensalle eli ihan sitä silmällä pitäen tuon on hyvä olla. Ei siitä haittaakaan ole...

                                Kuhan tuo DTC saa hiukan päiviteltyä tuota dynoaan niin täytyy käydä ottamassa käppyrät bensallakin. Päivityksellä meinaan tuota OBD portin kautta luettavaa infoa (rpm yms.)

                                Comment


                                  Toteat bemarikuskeille vaan: Ei oo aito kun viritetty/pilattu ;)

                                  Comment


                                    Niin, hyvä pointti. Eihän tuo alkuperäinen enää ole ja hyvä niin =) Ei jaksaisi taas uudelleen alkaa korjailla noita tyyppivikoja...

                                    Tänään oli Riesalla ns. koeajopäivä. Potentiaalinen auton ostajaehdokas piipahti paikkakunnalla ja tutustui autoon. Tuntui pitävän kulusta =) Pääsin itsekin kokeilemaan B7 Risaa, komea auto, mutta onko se nyt ihan oikeasti ansainnut sen RS tunnuksen. Mukava, herrasmiesmäinen ja ei kulje mihinkään. Hienot äänet siinä on ja äärettömän hyvät penkit (heräsi ajatus vaihtaa samanlaiset omaan =)

                                    B7 Risan omistaja kävi ajamassa tuolla mun autolla ja oli lievästi "järkyttynyt", hulluksi autoksi totesi =) Ei noita autoja pysty laittamaan rinnakkain mitenkään, ihan eriluonteisia ja erilaisille kavereille tarkoitettu. Joskus aikoinaan mietin vaihtamista uudempaan jo silloin totesin ettei tuo uudempi ole minun juttu (paitsi ne penkit =).

                                    Nyt alkaa auton purku, puskuri ja lokasuojat pois. Saapa nähdä mitä sieltä löytyy...

                                    Edit:

                                    Aloittelin purkua

                                    Jessus nuo lokasuojien yläpuoliset ruuvit oli kiinni. Vanadium lukee kyljessä ja silti ei kestäneet. Mustasta raudasta tehdyllä aukeni. Noiden päiden pois ottamisessa menikin mukavasti puoli iltaa =(
                                    Viimeksi muokannut Jari74; 11.6.2014, 20:35.

                                    Comment


                                      Tänään sain lokasuojat pois. Kukaan ei varoittanut, että noiden irroittaminen on Riesassa melko v..mäinen homma. Noi pirun sivuponttonit peittävät 3 alimmaista ruuvia ja niiden esille saaminen olikin mielenkiintoinen urakka. Irroitin noiden ponttonien kaikki alapään kiinnitykset niin tuo taipui juuri sen verran että sai ne ruuvit avattua.

                                      Hiekkaa ja sontaa oli jonkin verran. Nyt heräsi ajatus, että ottaisin nuo ponttonit kokonaan pois ja puhdistaisin kunnolla nuo paikat...siinä on pieni mutta. Jos otan nuo pois niin joudun taas uusimaan ne sisäpuoliset kynnyslistat. Johan ne ehti vajaa vuoden tuossa olla =(

                                      Hyvässä kunnossa nuo siivet. Pintaruostetta ja sitäkin vähän, muutama kuva:

                                      Oikea 1

                                      Oikea 2

                                      Vasen 1

                                      Vasen 2

                                      Vasen 3

                                      Oli oikea aika ottaa nuo pois ja laittaa kuntoon.

                                      Huomasin tuossa, että oikean puolen iskari suojakumi/muovi on rikki. Kuulemma tyyppivika tuossa setissä. Jani ehdotti korvaavaa kumia ja aikoi laitella testattavaksi. Tuo on oikeastaan aika typerä systeemi nykyään. Kovaa muovia ja nyt kun tuo on uinut matalalla niin se yläpää on rikkonut tuon kun joustovara ei ole riittänyt. Kunnollinen pehmeä kumi olisi kestänyt moisen.

                                      No, otetaan tolpat pois, kunnon puhdistus ja uudet kumit. Tuota purkaessa törmäsin noihin kaikenmaailman pieniin tukirautoihin yms. jotka oli jo hiukan keränneet ruostetta pintaan. Täytyy maalata nuo kaikki uudelleen ja tottakai lopuksi kunnon ruostesuoja-aineet kauttaaltaan.

                                      Comment


                                        Nuo ruosteet puhaltaa hienolla kvrtsilla ja vetää sit happomaalin päälle. Sen jälkeen epoksi noihin sisäpuolen pintoihin ja pintaväri päälle. Lopuksi kotelosuoja kun suoja on kiinni autossa. Tuo kotelosuoja tunkeutuu kaikkiin liitoksiin tukkien kaikki raot joihin vesi muuten jäisi asumaan.

                                        Comment


                                          Tuollaista olen noille siiville suunnitellut. Olin jo vallan unohtanut kuinka kalliit nuo kaikki sivulistat on (~600€). Täytyy nyt ihan tosissaan miettiä miten nuo saisi irti ehjänä. Noiden irroittaminen oli kova homma vaikka viimeksi niillä ei ollut mitään väliä. En tiedä mitä tarraa ne noissa oikein käyttää, mutta se pitää kuin tauti.

                                          Täytyy vielä ihmetellä tuota ja katsoa saisiko tuota puhdistettua mitenkään tyydyttävästi alakautta. Kaikki irtomoskat puhalsin jo sieltä pois. Tuonne mahtuu käsi oikein hyvin. Voisin endoskoopilla käydä läpi tuon ja jos siellä ei ole sen ihmeempiä niin pesen tuon ja laitan suoja-aineet sisään.

                                          Comment


                                          • Mitä listoja nyt siis tarkalleen tarkoitat?

                                            Comment


                                              No niitä missä lukee komeasti RS4 =) Niiden alla on pitkä rivi ruuveja jotka pitävät sitä ponttoonia kiinni. Osanumerot:

                                              8D9853557 01C lf
                                              8D9853757 01C lr
                                              8D9853558 01C rf
                                              8D9853758 01C rr

                                              Comment


                                                Kyllä mie ainakin sain ne listat ehyenä irti omastani.

                                                Comment


                                                • Aivan, kyllä itsekkin edellisestä b5 sain hyvin ne irti, lämpöäkään en mielestäni kovin paljon antanut.

                                                  Comment


                                                    No kokeillaan josko ne tuosta lähtisi nätisti

                                                    Comment


                                                      No lähtihän ne listat ehjänä, mutta oli kyllä melkoista ähräystä niiden kanssa. Ihan hyvä, että otti pois nuo. Noiden ponttonien kiinnitys reiät olivat keränneet korroosiota sen verran, että maalipinta kuplinut. Hioin nuo kaikki ja vetäisin sinkkimaalit pintaan. Muutoin tuo oli kokonaan korroosiovapaata aluetta. Maalaan nuo piiloon jäävä osat vielä kunnon ruostesuojamaalilla (musta, mutta se ei näy) ja sen päälle massat.

                                                      Purin tuon jousi/iskaripakan. Tuo iskarin suojakumi näyttää olevan tehty yhdestä kappaleesta eli pohjaanlyöntikumi ja tuo helma on pakettina. Täytyy katsoa minkälaiset se Jani laittaa tulemaan ja saako niitä mitenkään tuonne sopimaan. Jos ei saa kiinni niin täytyy ostaa orkkis ja tarvittaessa vain lyhentää tuota helmaa sen verran ettei se pohjaa. Jos nyt oikein mallasin noita osia auton ollessa alhaalla (normikorkeudessa) niin siellä ei ole kuin noin 50mm joustovaraa ja sen jälkeen tuo musta muovihelma ottaa kiinni.

                                                      Onko vinkkejä mistä kannattaisi täällä Oulun seudulla kysellä noita maaleja autoon? Ajattelin kyllä ihan piruuttani kysäistä tarjousta noiden osien maalaamisesta. Nuo sivulevikkeet on ihan hyvässä kunnossa, mutta on ne kivet ym. tehneet tehtävänsä niissäkin eli olisi oiva tilaisuus maalauttaa ne samalla. Noin isojen pintojen maalaminen tällä kokemuksella voi olla haastavaa...

                                                      Vinkkinä kaikille Riesan ja miksei muidenkin B5 mallien omistajille. Kannattaa jossain vaiheessa ottaa nuo sisälokasuojat yms. pois ja puhdistaa paikat. Tuossa omassa on nyt tarkoitus massata kaikki paikat kunnolla niin kestää taas seuraavat +10v

                                                      Hyllyssä on nyt toiset laakerit ja nivelet. Kun ehdin hätäpäissäni ne tilaamaan. Taidan heittää ne samalla rähinällä kiinni. Onhan nuo "vanhat" olleet jo hiukan yli vuoden =)

                                                      Kuuluuko muuten tähän kohtaan mitään kiinni? Kummallakin puolella autoa on moinen, mutta eipä tuossa mitään ole. Ihan kuin siinä pitäisi joku kumi yms. tuki olla?

                                                      Comment


                                                        Väri-polar, Oulun automaalit ja Automaalit.net. Viimeinen näistä halvin. Kaikista näistä tullu haettua maaleja. Kempeleessä A1 autoväri.

                                                        Comment


                                                        • Noilla viimeisessä kuvassa näkyvillä kohdistetaan apurunko tehtaalla.

                                                          Comment


                                                          • Miksi ihmeessä uusisit nivelet, jos vanhat on kunnossa ja käytännössä ajamattomat? Ymmärrän kaikkien vaihtamisen kerralla, jos joku kohta alkaa porsia, mutta kun nuo ovat käytännössä uudet. Vuoden sisään tuolla autolla ei ole taidettu ajaa lähellekään 10tkm edes, joten mitä tuolla saavutetaan?
                                                            Tuollaista toki tuleekin pitää, kuin kukkaa kämmenellä ja kukin tekee mitä haluaa omilla losseillaan :)

                                                            Comment


                                                            • Tuota maalia valitessa kannattaa ottaa joku osa mukaan maalaamoon ja "kuvata" se sävy, sävyttää maalit sen mukaan vaikka ei vastaisikaan alkuperäistä värikoodia. Kokemuksesta voin sanoa et tulee kohtuu hölmön näkönen sävy ero alkuperäisellä värillä maalattaessa kun tuppaaa vuosien saatossa auton väri muuttumaan.

                                                              Comment

                                                              Working...
                                                              X