Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Bee 6 Aa-nelonen

Collapse
Tämä aihe on suljettu.
X
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Bee 6 Aa-nelonen

    Vakituisen työn saatuani muutama viikko sitten, päätin että auto menee samantien vaihtoon, siinä määrin kyllästyin jo golffin ainaiseen laittamiseen.
    Vierailu paikallis pankin pankki tädin luona ja aktiivinen auton kyttäys nettiautosta. Kolmea eri audia tuli käytyä kokeileen 2003-vm A3 1.8t quattroa, A4 1.8t B5 quattroa ja tämä joka kaikkein eniten mielytti, B6 korimallin A4 quattro. Päätöksen vaikutti hyvin pitkälti b6 ajettavuus ja edellisen/ten omistajien muutokset.








    Edellisten omistajien toimesta on rakennettu OEM hengessä, sitä jatkaen...

    Mkä parasta suomi auto ja täydellisellä merkkiliikkeen huoltohistorialla :)

    Varusteet/tekniikka mm.

    -1.8 Turbo

    -Mauaalivaihteisto

    -automaatti ilmastointi

    -vakkari

    -penkinlämmittimet

    -Bosen äänentoistojärjestelmä

    -ESP

    -Ajovakautusjärjestelmä

    -Sähköikkunat

    -Sähköpeilit


    Edellisten omistajien muutokset:


    - S-line puskurit

    - S4 ovilistat

    - S4 maski

    - B7 Dtm helmat

    - Audiclubin kilvenaluset

    - Fk:n säädettävä alusta

    - Kangasmatot

    - Bmc:n pestävä ilmansuodatin vakiokotelossa

    - Jarrulevyt ja palat ate/ferodo

    - Iridium tulpat

    - 1" isommat putken ulostulot


    Omat hankinnat/touhuilut:

    - Forte motor flush käsittely

    - 17"RS4 vanteet, 235/45 michelin x-ice talvikumit

    - Pyyhkijänvarsien maalaus (perus hapettumaa oli)

    - Takaovien lasien kulmapalat vaihdettu

    - Calixin lohkolämmitin, sekä sisäpistoke hilppeet

    - Karalanohjelma (204hv & 310nm)

    - Ilmanottoputki ilmanputsarille

    - Clubin kilventaustat edessä ja takana

    - Kaukalomatto takakonttiin

    - ITC:een valaistu vaihekepinnuppi

    - Takavakaajantangon yhdystangot

    - Pohjapanssari (TTP Group Oy:lta) (On menny jo keskeltä halki, en suosittele...)

    - VW Scirocco replica 18"x8" vanteet, kumit Hercules Wr1 225/40 koossa

    - Led polttimot etuparkkeihin

    - Öljysihtin vaihto (Suosittelen vaihtoa, entinen sihti:http://antze.kuvat.fi/kuvat/A4+Quatt...jpg?hash=28736

    - BSR Optilow ilmanottojärjestelmä

    - Tehostajan pumpun vaihto

    Omat suunnitelmat/ tulevat hankinnat/ laitettavat:

    - Ledi polttimot sisätilanvaloihin

    - S4 spoileri

    - Isompi välijäähdytin keulalle

    - Uusia etupuskurin alaosa (entisestä kiinnikkeitä palasina)

    - By-pass

    - H&R -45 jouset, sit kun vanha alusta porsii

    - Putkistoo
    Viimeksi muokannut A-j-P; 27.7.2012, 22:59. Perustelu: päivitys

    #2
    Vai semmonen, no tulipahan nähtyä kuitenkin!

    Comment


    • #3
      Oikein siisti kliini beekutvonen, krominloisteen vähyyttä voit vielä petrata vaihtamalla itsellesi tummat sivuvilkut. ;-)

      Comment


      • #4
        Kiitosta vaan! Tosiaan kolmisen viikoa ollut vasta meikällä, joten mitään ihmeellisetä ei ole ehtiny väsätä. Ehdotukset ovat tervetulleita, katsotaan sitten mitkä ihteäni miellyttää.

        Saattaapi olla tuttu joillekkin foorumilaisille, audiclubin kilvenalusista päätellen... Jahka joltakulta löytyy tietoa nykyisestä kulkineestani, olisin enemmän kuin tyytyväinen jos laittelis yksityisviestä esim. :)

        Comment


        • #5
          Tulipahan sunnuntai tylsyydessä pestyä audikin. Tuli huomattua pari päivää sitten et ei toimi kuskinoven ikkunoiden katkaisija, johdot jo tuli tutkittua, onneksi ei kyseinen osa mahottomia maksa.
          Viimeksi muokannut A-j-P; 6.1.2012, 17:40.

          Comment


          • #6
            Viime viikonloppuna velimies käväs "kokoontumisajoissa"




            Sitte asiaan :D

            Viikonlopun vieton aloitin lohkolämmittimen hilujen asennuksella.
            Sisäpistoke ja puskurin johdot sain asennettua paikoilleen. Puskurinpistoke tuli laiteltua oikean puoleiseen sumarin ritilään jotta olisi vähän huomaamattomampi.




            Vielä täytys vastus ja pumppusarja asennella paikalleen niin olisi varauduttu talven pakkasiin :)

            Lohkolämmittimen hilut merkkiä Calix, Defalta kun ei löytynyt vastaavaa.
            Calixin sarjaan tuli kallistuttua tosiaan senkin takia kun nuista säteilylämmittimistä kun en ole kuullut oikeastaan mitään hyvää.

            Sarjan sain "ihanan halpaan" hintaan 544€
            Viimeksi muokannut A-j-P; 6.1.2012, 17:44.

            Comment


            • #7
              Tänään tuli varattua aika parin viikon päähän karalan ohjelman ajoon. Samalla reissulla kattotaan dynossa mitä ohjelmalla ollaan saatu kutitettua :)
              Xenonitkin odottelee matkahuollossa hakua ja viikonlopun aikana täytys viritellä lyhkäsiin ja pitkiin 6000K sarjat. Jospa sitä alkaisi näkemäänkin näillä pimeissä illoissa ja märissä sääoloissa.

              Comment


                #8
                Onkos Karalalla nykyään nelipyörädyno? Vai käytkö jossain muualla (MoTest)?

                Comment


                • #9
                  Ei taida olla vielä 4wd penkkiä... Ohjelma ajetaan sisään Karalalla ja sen jälkeen ohjelmoija käy tiellä koittamassa ohjelmaa. Näin ainakin minulle tehtiin ja ihan mielenkiinnosta tekisi käyttää penkissä.

                  Comment


                  • #10
                    JTM Motors ajaa Pyhäsalmessa Karalan ohjelmaa ja Jtm:än kavereilta löytyy nelipyöräpenkki :) Laitan teholaput näytille jos jotaki kiinostaa, ehkä ;D

                    Comment


                      #11
                      Kysy samalla, mitä JTM veloittaa yksittäisestä tehomittauksesta. Onkohan coolereille yksi iso puhallin, vai kaksi? Voisin seuraavalla vierailulla tehdä vertailu penkityksen ;)

                      Comment


                      • #12
                        Tänään laittelin xenonit lyhkäsiin ja pitkille valoille. Kyl alkoi näkemään :) Mikalle laittelin yksityisviestiä...

                        Comment


                        • #13
                          Pitkien xenonien herääminen alkoi ottamaan päähän ja päätinpä vaihtaa pitkille takaisin normituikut. Polttimoiksi tuli valittua Osramin Night Breikkerit.

                          Tänään tuli pyörähdettyä työpäivän päätteeksi motonetin kautta kotia, mukaan tarttu BMC filtterin puhdistus sarja. Tulipahan putsari putsattua polttimoiden vaihdon yhteudessä, olihan tuonne kertynytkin "tavaraa" varsinkin kun putsarilta puutui aikainsemmin vielä ilmanottoputki.

                          Ylihuomenna nokka kohti Jtm motorssia, tuli aikaistettua ohjelmoinnin aikaa kun ei malttanut ootostella :D

                          Comment


                          • #14
                            Jtm:mmän ohjelmointi reissu takana. Jtm:llä muuten oli hyvä palvelu mutta sovittuna aikana ei ohjelmoivaa kaveria näkynyt, ootellessa meni 2,5h.

                            54 hevosta lisää :)

                            Comment


                            • #15
                              Tänään oli sitten hieman ylimääräistä aikaa ja tuli sekin kulutettua tallissa 4h autonpesu/vahaus sessiossa :) Kuvia ei tullut sateen ja pimeyden takia otettua. Toisekseen täytys hommata järjestelmä kamera jotta saisi kunnollisia kuvia.

                              Sanotaan että nälkä kasvaa syödessä... niin tässäkin tapauksessa. Nyt alkoi säästäminen jotta kulkupuolta saadaan vielä parannettua. Ostoslistalle mm.vahvempikytkin, välijäähdytin, turbo. Tosin menee aikaa... kämpän hommaus edessä nii taitaa rahat upota aikalailla siihen.

                              Tarkempaa tietoo ei ole mitä tulee kulkupuoleen laitettua kun rehelisesti sanottuna ei tieto/taitoo ole. Jtm kavereille taidan viedä laitatettavaksi kun sen aika koittaa.

                              Comment


                              • #16
                                Myllytys vermeet tuli hommattua. Piellä peukkua pystyssä jotta kelit ois pakkasen puolella ens viikonloppuna. Ei viittis "turhaan" myllyttää kun kurakelit sotkeepi heti kulkineen. Järjestelmäkamera tuli hommattua joten lupaan hieman parempia kuvia :) Tosin ensimmäinen järkkäri ja käyttö tietysti hieman hukassa.

                                Vannekuumetta meinaa olla hieman ilmassa. Muun muassa nämä vanteet käynyt mielessä. Rs6 viispuolaset, Sciroccon, RS5 viispuolaset Passatin CC:eet.
                                Kokona 18" tai 19"

                                Comment


                                • #17
                                  Tänään asentelin pussin/nupin paikalleen. Kätevästi virran/maajohdon ryöstin tuhkiksen valolta :) Tässä pari kuvaa paikallaan



                                  Viimeksi muokannut A-j-P; 6.1.2012, 17:46.

                                  Comment


                                  • #18
                                    Alkuperäinen kirjoittaja A-j-P Näytä viesti
                                    Tänään asentelin pussin/nupin paikalleen. Kätevästi virran/maajohdon ryöstin tuhkiksen valolta :) Tässä pari kuvaa paikallaan



                                    Hieno. Tein itselle saman operaation eilen b5:seen ja otin kans virrat tuhkiksen valolta.

                                    Comment


                                    • #19
                                      Muuten oikein tyytyväinen lopputulokseen itsekkin mutta vaihdekeppi liian pitkä omaan makuun (muuttui vähän pitemmäksi orginaalista näin käsi tuntumalla mitattuna) Taidan vielä vähän "viilata" eli naftisti lyhentää vaihdekeppiä...

                                      ITC:tä tosiaan tuli ja tasan viikko meni kun kolahti laatikkoon, not bad.

                                      Tänään olikin sitten ohjelmassa takavakaajan yhdystankojen vaihto. Oli muuten aika keljut vaihdettavat.
                                      Viimeksi muokannut A-j-P; 19.12.2011, 17:42.

                                      Comment


                                      • #20
                                        Tuli bongattua eräästä foorumin alueelta panssareista juttua ja esiin tuli TTP Group Oy niminen firma.
                                        Sieltä sitten tuli tilattua 21.12 pohjapanssari ja tänään 23.12 oli panssari noudettavissa matkahuollosta.
                                        Oikein asiallisen nopeata toimintaa :) Panssari taitaa olla jotain komposiitti vahvisteista,
                                        ainakin näyttää olevan himpun verran paksumpi kuin OEM panssari.

                                        Hintaa oli vaivaiset 73,80€

                                        Täytyypi asennella paikalleen kun joulu on tullut vietettyä ihan rauhassa :)

                                        Kuvakin tuli otettua jos jotakin kiinostaa millanen....
                                        Viimeksi muokannut A-j-P; 6.1.2012, 17:47. Perustelu: Hinta lisätty

                                        Comment


                                          #21
                                          Olikos tuo minkä hintanen? Nettisivuilta ei äkkivilkaisulla tällaisia tuotteita löytynyt.

                                          Comment


                                          • #22
                                            Onpas likainen auto sisältä näissä viimeisissä kuvissa..

                                            Comment


                                            • #23
                                              Onpas likainen auto sisältä näissä viimeisissä kuvissa..
                                              Onhan se kun ei kiireiltä ole joutanut puunaamaan. Tästä jo itse mainitsinkin aikaisemmin. Ensi viikko lomailla joten joutaa korjaamaan asian. Ulkopintakin saapi kokea hellyyttä samalla, myllytys siis luvassa :)

                                              Uusi pohjapanssari tuli asennettua tänään töiden jällkeen paikalleen. Huomasin kyllä jo panssarin tultua että panssarissa B5:sen merkitä. Vanha panssari irti ja totesin olevan saman mallinen, tosin kaikki reijät ei ollu kohillaan ja oikeasta takakulmasta piti leikata palasta pois. Takapään pultit meni ihan bolt on, mutta etuseen ei passannut reijät kohilleen ja jouduin parit reijät poraileen.

                                              Parit luisutkin käväsin ilta tuimaan heittämässä, on se kiva olla persiin alla quattro :)
                                              Viimeksi muokannut A-j-P; 6.1.2012, 17:44.

                                              Comment


                                              • #24
                                                Lomaviikko alkoi serkkupoijjaan autonhuollolla ja puunauksella. Joten oman kuljettimen puunaus jäi sitten loppuviikkoon....
                                                Vitsailinkin serkkupojalle et pitäsköhän alkaa tehdä myllytyksiä työkseen :D Noh tänään käväsin puunatulla nelikolla serkkutytön synttäreitä viettämässä ja heti sain synttärivieraalta tarjouksen puunauksesta.
                                                Noh tuli sitten luvattua myllytys ja sisustan puunaus, toivottavasti ei koko kylä kohta tiedä :D

                                                Löpinöiden jälkeen sitten läiskäsen todisteaineiston esillle.

                                                http://antze.kuvat.fi/kuvat/A4+Quatt....jpg?hash=4961

                                                http://antze.kuvat.fi/kuvat/A4+Quatt....jpg?hash=4964

                                                http://antze.kuvat.fi/kuvat/A4+Quatt....jpg?hash=4966

                                                http://antze.kuvat.fi/kuvat/A4+Quatt....jpg?hash=4968

                                                Comment


                                                • #25
                                                  Jotakin pientä huonoa/hyvääki tapahtunut. Audi pukkasi vikakoodia pari viikkoa ja aikani päätä raavittuani selvisi syypääkin, imusarjasta ahtopainemittarin nipan päästä oli lähteny kumitulppa helvettiin ja siitä aiheutui pieni ahtovuoto. Pätkä letkua, pultti ja pari glemmari niin tulppaus homma bueno.

                                                  Tänään sitten tuli myytyä 18" Slinet pois, ny pääsee tilailemaan sitten uutta vannetta kesäksi :) Vannemalli jo päätetty, mutta pidetään se vielä salaisuutena.

                                                  Comment


                                                    #26
                                                    Niinno tuohan nyt ei virallisesti ole mikään ahtopainemittarin nippa. ;) Siihen se vain on hyvä kytkeä, niin sillä nimesin sen sellaiseksi. Ei sillä taida B6:ssa olla mitään tarkoitusta oikeasti. Mutta hienoa, että selvisi noin helpolla korjauksesta.

                                                    Comment


                                                    • #27
                                                      Valssit tuli nopesti perille, alle viikossa! :)
                                                      Tästä sitten todiste aineestoa:


                                                      Pientä mallailua


                                                      Kyllä vanteet ovat VW Scirocco 18"x8"
                                                      19" olisin laittanut jos oisin vaan löytänyt kyseisen mallista ysitoistasena.

                                                      Comment


                                                      • #28
                                                        Jotain pientä piti väsätä. Ohjelmassa oli siis auton pesu ja kesävalssien mallaus :) Pitihä tuo kuvakin ottaa....

                                                        Comment


                                                        • #29
                                                          Terve! Mistäs ostit tuon valaistun vaihdekepin?

                                                          Comment


                                                          • #30
                                                            http://www.audiclub.fi/audifinns/sho...d.php?t=101694
                                                            Käyppäs tuolta tutkimassa :)

                                                            Comment

                                                            Working...
                                                            X