Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Audi A5 Coupe 3.0 TDI V6 Quattro 2008

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • #61
    Voisko joku "turkulainen" suomentaa mitä tarkoittaa tuo > inan
    ps. alkaa tolla vanteella näyttää jarrulevyt melko pieniltä,
    tarttisko niillekin tehdä siis jotain ???

    Comment


      #62
      En ole turkulainen, mutta tuo "inan" tarkoittanee "hitusen" tai "vähäsen" laista.

      Comment


        #63
        En ole turkulainen, mutta tuo "inan" tarkoittanee "hitusen" tai "vähäsen" laista.
        Jotain tuollaista =)

        Comment


        • #64
          Onko millaset ajella nuo H&R:t, onko kuinka pintakovat verrattuna s-linen jousiin?
          Olen ollut ihan positiivisesti yllättyny H&R:stä. Kaupunkiajossa hiljaisissa vauhdeissa eivät ole mielestäni juurikaan kovemmat. Sitten kun alkaa vauhtia olla enemmän ja mitä isompaa kuoppaa tiessä niin eron huomaa, että jousta ei olekaan ottamassa vastaan niin paljoa kuin ennen. Mutta ei ole tarvinnut omaa ajotyyliä muuttaa mitenkään tuon takia. Olen sitä mieltä, että jousia isommat uhraukset ajomukavuuteen on tehty siinä kohdin, kun alle on mennyt nuo 20" vanteet.

          Toisaalta ohjaus tuntuu nyt aavistuksen paremmalta ja tarkemmalta. Auto käyttäytyy mukavammin varsinkin mutkissa reippaammalla vauhdilla. Itse kuvaisin kyytiä aikaisempaan verrattuna yhdellä sanalla: sporttisempi.

          Ei tuo välttämättä kuvan perusteella spaceria kaipaa. Tai ainahan sitä voi tuoda ulommaksikin, mutta ei tuo ainakaan pahasti sisään jää. :)
          Oon ihan samaa mieltä, että ei liian sisään jää nytkää, mutta aavistuksen agressiivisempi voisi miellyttää omaa silmää enemmän.

          Paljonko tossa on mitta lokarin kaaresta vanteen keskiöön, onko tullut sitä mitattua?
          Ei oo tullut sitä mitattua, mutta helppohan tuo olisi mitata. Ilmeisesti keskiön reunaan tarkoitat? Ei keskiön keskelle?

          ps. alkaa tolla vanteella näyttää jarrulevyt melko pieniltä,
          tarttisko niillekin tehdä siis jotain ???
          Joo, ei tarviis päivittää enää kuin jarrut, putkisto, softa ja led-takavalot. Tunnen jo emännän murhaavan katseen selässäni ;)

          Comment


            #65
            Ei reunaan, kuin keskiön keskelle, eli täysin keskelle. :)

            Comment


              #66
              Mikä noitten vanteiden ET muuten on vakiona.

              Comment


              • #67
                Montas milliä pudottavat H&R:t tohon nyt laitoit?

                Comment


                • #68
                  Noin 34 cm onpi kaaresta täysin keskelle.

                  Comment


                  • #69
                    Vanteiden ET on 29.

                    H&R:n satseista on se matalampi versio eli -33 mm edestä ja -31,75 mm takaa lupailee valmistaja. Oli jo sporttijouset ennen noita, joten 10 mm vähemmän tippu tässä tapauksessa.

                    Comment


                    • #70
                      Kaupunkiajossa hiljaisissa vauhdeissa eivät ole mielestäni juurikaan kovemmat. Sitten kun alkaa vauhtia olla enemmän ja mitä isompaa kuoppaa tiessä niin eron huomaa, että jousta ei olekaan ottamassa vastaan niin paljoa kuin ennen. Mutta ei ole tarvinnut omaa ajotyyliä muuttaa mitenkään tuon takia. Olen sitä mieltä, että jousia isommat uhraukset ajomukavuuteen on tehty siinä kohdin, kun alle on mennyt nuo 20" vanteet.

                      Toisaalta ohjaus tuntuu nyt aavistuksen paremmalta ja tarkemmalta. Auto käyttäytyy mukavammin varsinkin mutkissa reippaammalla vauhdilla. Itse kuvaisin kyytiä aikaisempaan verrattuna yhdellä sanalla: sporttisempi.
                      Hyvä juttu! Sama kokemus omista Eibacheista useammista Audeista joihin oon nakannut ko. vieterit s-linen tilalle. Pintakovuus on jopa vähentynyt ja luonnollisesti ajokäytös tiukemmissa väännöissä parantunut. :) Ja kyllä, 20" vanteilla ja 25-35-sarjan renkailla se mukavuus pilataan eikä jousilla...

                      Mittasin piruuttani tuosta omastani keulan, niin 34,5cm oli kaaren reunasta navan keskelle. Eli marginaalinen ero käytännössä, mutta saattaahan tuo sulla asettuessaan vielä tulla sen luvatun 5mm alaspäin.

                      Comment


                      • #71
                        Mittasin piruuttani tuosta omastani keulan, niin 34,5cm oli kaaren reunasta navan keskelle. Eli marginaalinen ero käytännössä, mutta saattaahan tuo sulla asettuessaan vielä tulla sen luvatun 5mm alaspäin.
                        Tähän vaikuttaa ainakin se, että mulla on edessä aavistuksen läskimpi vanne ja rengas niin mitattuna tuo ero kaaresta napaan kapenee hieman. Mutta pieni se ero silti on joo.

                        Sain kun sainkin eilen Vianorilta varattua ajan vielä tälle päivälle ennen huomista reissua, kun menin venailemaan toviksi paikan päälle tänään.

                        Nyt kulkee pyörätkin suoraan, vaikka melkein kaikki auraukset sattu tuurilla olemaan ohjearvoissaan jo madalluksen jälkeenkin. Camberit sai helposti säädettyä takaa optimiarvoille ja eron huomasi kyllä jo silmämääräisestikin. Edestä ei sitten onnistukaan heittämällä, joka oli jo kyllä tiedossa. -2.0 ja -2.1 ovat nyt, kun ohjearvot on välillä -1.6 ja -0.8. Vaatisi isompaa kikkailua eli ei taida maksaa vaivaa.

                        Comment


                          #72
                          Tähän vaikuttaa ainakin se, että mulla on edessä aavistuksen läskimpi vanne ja rengas niin mitattuna tuo ero kaaresta napaan kapenee hieman. Mutta pieni se ero silti on joo.
                          Hmm.. Eikös tuo matka vanteen keskiöstä lokasuojan kaareen ole aina sama vaikka vanteen/renkaan koko muuttuu?

                          Kaaren ja renkaan väli ja maavara tietysti muuttuu kun renkaan halkaisija on eri..

                          Edit: Vai tarkoititko jotain muuta...?

                          Comment


                          • #73
                            Joo, juurikin noin kuten sanoit.

                            Tuli näköjään ajatusvirhe tuossa aiemmin. Napa tietysti tippuu saman verran lokarin kaaren kanssa alaspäin, kun laittaa pienempää rengasta ja / tai vannetta, joten tuo mitta ei muutu.

                            Comment


                            • #74
                              Tuli käytettyä audismi muutoskatsastuksessa noiden jousien takia Kuopion Autokatsastajilla. Useamman käynnin perusteella voin suositella ko. paikkaa, koska mielestäni sieltä saa hyvää palvelua kohtuulliseen hintaan ja spacereistakaan ei ole tullut kertaakaan vittuilua.

                              Normaali määräaikaiskatsastus on vasta syksyllä-talvella niin olisi säästänyt hieman, jos olisi vasta silloin samalla muutoskatsastanut. En kuitenkaan uskaltanut jättää sen yhteyteen, kun pahimmassa tapauksessa vakuutus ei korvaa sattunutta vahinkoa, vaikka jousilla ei olisi mitään tekemistä itse vahingon kanssa. Ja en tiedä miten tarkasti liikkuvat poliisit jaksaa noita syynätä, mutta kaitpa niiltäkin voi huonolla tuurilla saada pikavoiton.

                              Comment


                              • #75
                                aika namun oot löytäny..

                                Comment


                                • #76
                                  aika namun oot löytäny..
                                  Namun metsästyksessä menikin tovi aikanaan, kun kahlasin mobile.de:stä sopivilla filttereillä toista tuhatta femmaa läpi. Ykkössuosikki oli jo myyty, mutta tämä oli listalla hyvänä kakkosena :)

                                  Tuli tänään vedeltyä Leather Masterin hoitosetillä (Soft Cleaner + Protection Cream) kaikki nahat läpi. Kyseinen tuote oli jo aikaisemmin hyväksi havaittu nahkasohvan kanssa. Sinänsä mitään mullistavaa nuo aineet ei saa aikaiseksi uudehkoille nahoille, mutta nyt on taas nahat puhtaana ja suoja-aineella vedelty niin kestää varmasti parempana pidempään.

                                  Lisäksi tykkään paljon myös siitä, miltä nahka tuntuu käsittelyn jälkeen. Varsinkin näin kesällä shortseilla ja t-paidalla ihoa vasten. Myös tuoksu on raikas, mutta ei kuitenkaan liian voimakas.

                                  Comment


                                  • #77
                                    Komea peli ja hyvin on sulla tietoja tarjolla! Itse hain muutama viikko sitten saksanmaalta valkoisen coupen hyvin samankaltaisella varustuksella joskin bensakoneella ja s-tronicilla. Täytyypä laitella kuvia ja infoa tänne jossain vaiheessa. Muutama kyssäri tuli heti mieleen:
                                    -Onko sulla tuossa vakionopeudensäädintä ja/tai tiedätkö onnistuuko jälkiasentaa?
                                    -Oletko päivittänyt navia ja miten se mahtaa onnistua?
                                    -Tiedätkö, löytyykö englanninkielistä manuaalia jostakin (netistä/kaupasta)?
                                    Kiitokset vielä hyvistä vinkeistä! Täytyypä alkaa nahkaa suojaamaan, lämppäriä hankkimaan ja talvipyöriä pähkäilemään... :)

                                    Comment


                                    • #78
                                      Valkoinen väri ois myös hieno, mutta itsellä musta vei voiton ainakin tällä kertaa. Pistähän omastasikin toki esittely :)

                                      Ei ole tässä vakkaria. Ei ollut edellisessäkään A6:ssa, joten en ole erityisesti sitä osannut kaivata johtuen varmaan suurimmaksi osaksi myös siitä, että harvemmin tulee matka-ajoa ajeltua. Pikaisella haulla näyttää ainakin Ebaysta löytyvän viiksiä. Ilmeisesti sama mikä menee myös A4:n. Marmoriltakin varmaan saisi, mutta hinta voipi olla aika paljon suolaisempi. Jos kävelee vastaan asennusohjeet niin pistä ihmeessä tietoa tännekin, jos sitä vaikka itsekin innostuisi jälkiasentamaan.

                                      Olen päivittänyt 2011 Euroopan kartat. Näköjään nyt on 2012 saatavilla torrenttikaupassa, joten pitääpä päivittää siihen nyt samantien ;) Muistaakseni 2009 vuosimalliin asti kartat on DVD:llä, joten päivittäminen on helppoa, kun nakkaa vaan uuden lätyn pesään. 2010 ja uudemmissa on sitten ilmeisesti kiintolevyllä. En ole perehtynyt, miten noiden uudempien päivittäminen onnistuu. Pistin sinulle Eero linkkivinkin privaan, josta löytyy tuo sama versio mikä minulla.

                                      Manuska löytyy ainakin täältä. Voisi itsekin yrittää metsästää netistä vielä naville oman manuskansa.

                                      Comment


                                      • #79
                                        Vaikuttaisi siedettävältä tuo nykyinen madallus talvikiekoillakin. Viime viikolla tuli tsekattua pohjapanssarin kunto ja eipä sieltä pikku naarmuja kummempaa löytynyt, joten hyvä niin. Välillä vähän ropisee, mutta se kuuluu asiaan. Stance olisi paremmin kohdallaan, jos tuota vielä hieman madaltaisi, mutta pohjan alin kohta menee jo nyt niin matalalla, että ei kannata edes haaveilla matalammasta. Kompromissi olisi varmaankin hankkia 235/35/19 renkaiden tilalle 255 leveät, mutta kyseistä kokoa ei saa kuin kitkoilla enkä tiedä huvittaako vain sen takia luopua nastoista.

                                        Kesärenkaat pitäisi tilata jossain vaiheessa ensi kesäksi ja harkinnassa on 275/30/20 olemassa olevien 265 leveiden tilalle, koska tuossa ensiksi mainitussa koossa on huomattavasti enemmän valinnanvaraa semi-premium -merkeissä. Veikkaisin että 275 on monen mielestä liian läski, mutta ei tuo nyt omaan silmään pahalta näytä - päinvastoin ihan hyvältä. Saattaisi kyllä aiheuttaa ongelmia raapimisen kanssa ainakin takana, kun on camperit on oikastu madalluksen jälkeen.
                                        Attached Files

                                        Comment


                                          #80
                                          Stance olisi paremmin kohdallaan, jos tuota vielä hieman madaltaisi, mutta pohjan alin kohta menee jo nyt niin matalalla, että ei kannata edes haaveilla matalammasta.
                                          Samoissa aatoksissa pyörin itsekin B8n kanssa. Joka päivä kopisee johonkin nykyiselläänkin (-45mm).
                                          Noista talvivanteista tulee nopealla vilkaisulla väkisen mieleen Alession F1set.

                                          Comment


                                            #81
                                            Comea Coupé!

                                            Eihän niissä Alession F1-sissä mitään vikaa ole omasta mielestäni. Sopivan ajaton ja puhdas viisipuolainen design näihin aakkosiin.

                                            Mun edellinen A4 oli B6 jossa vain -35 mm Eibach Pro Kit jouset. Siltikin tuntui siltä että autoni oli kaupungin matalin, sillä jokaisen lumisen kadun keskipahkura oli korkeampi kuin oma alamuovi. Siinä sitten moni pikkukatu meni päästä päähän sitä ropinaa kuunnellen. Ja keväällä täysi alamuoviremontti (neljäs kerta audi-vuosieni aikana). Nyt alla oleva B7 on sillä s-line 1BA alustalla, eikä ota oikeastaan mihinkään kiinni. Se on näköjään vain sentistä kiinni talvisin.
                                            Viimeksi muokannut haraldh; 12.1.2013, 22:40.

                                            Comment


                                            • #82
                                              Laitetaas tännekin kun tuli otettua autosta muutama uusi ruutu ja Full HD video uudella kameralla. Video kannattaa ladata ensin koneelle ja katsoa vasta sitten, koska ainakin mulla webbiselain pistää kuvanlaadun ihan kuralle.

                                              Alla siis 275/30 20" nakit 9" leveällä vanteella eli kunnon antigoatse venyt. Toiset tykkää ja toiset ei - pääasia että itse tykkää :) Lisäksi tuonne mahtui vielä 10 mm lätyt väliin.

                                              Mitään ihmeellistä ei ole tapahtunut sitten viime postauksen, kun aika on mennyt täysin muihin projekteihin kuin autoon.

                                              Comment


                                                #83
                                                Tämä on kyllä kerrassaan komea kokonaisuus! :)

                                                Itseä mielyttää kyllä tuo A5 muotoilu ja siisteillä vanteilla paketti on varsin onnistunut.

                                                Muistatko yhtään minkälaiset nuo sinun led- rekisterikilven valot ovat? Onko niissä polttimot vaihdettu vai onko koko valo vaihdettu? Näyttää meinaan juuri sopivalta kirkkaudelta :)

                                                Comment


                                                • #84
                                                  Thanks.

                                                  Ei ole minun toimesta vaihdettu mitään valoja tuohon, mutta tämähän oli 3,5 vuotta vanha vehje jo tuodessani Saksasta, joten voi olla että siellä on jo vaihdettu, mutta en valitettavasti tiedä siis tarkemmin.

                                                  Värilämpötila noissa on omaakin silmää miellyttävä niin varmaan juuri siksi ei ole tullut mieleen vaihdella edes valoja.

                                                  Comment

                                                  Working...
                                                  X