Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A4 Avant 1.8tq -05 kasvojenkohotus

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • A4 Avant 1.8tq -05 kasvojenkohotus

    Noniin elikkäs eilen vierähti kauppakopin kasvojenkohotus liikkeelle. RS4 Replica vanteet lähtivät Topiolle maalaukseen väritoiveena musta.
    Tuo aihiohan on täysin vakio b7 Avantti johon ei ole tehty oikeastaan mitään.Värinä perusmusta.
    Tän kesän aikana olis tavoitteena hoitaa seuraavat prokkikset:

    -vanteiden maalaus
    -madallus weitecin 35/35 madaltavalla jousisarjalla ja mahdolliset spacerit jos jostain löytyy kohtuuhintaiset/hyvät 20mm levittävät???
    -kaikkien kromipintojen teippaukset/ kattokiskojen maalautus alumiinista mustaksi
    -ikkunantummennukset nottei koira läkähy
    -"sirutus" pirteämmäksi
    -tietenkin tota audiopuoltakin täytyy hieman piristää,ainakin soittimella,mutta ekana toi tekniikka/ulkopuoli

    Jossain välissä maalipinnan myllytys myöskin ajankohtainen...
    Kuvia laitan kuhan tota palikkaa alkaa saapumaan, pelkistä jousista tai vakioautosta aika turhanpäivästä alkaa laittamaan mitään kuvia.

    Jos porukalla tietoa hyvistä tarjouksista/ on ittellä tarjota spacereitä, mielellään keskittäviä pistäkäähän viestiä tulemaan.
    Viimeksi muokannut KL02400; 8.4.2010, 20:09. Perustelu: typoja

  • #2
    Juup ja vanteet yhä maalauksessa, ensi viikolla pitäisi sitten saada kesäkumit alle.
    Toistaiseksi joutuu madallusrokkista lykkäämään koska auton pitää olla ajossa, no eiköhän sen ehdi tehdä Toukokuun alkuun mennessä. Hankintalistalle pääsivät myös 20mm itsekeskittävät spacerit ja niiden takia pidemmät rengaspultit.Hieman vain mietityttää tuo spacereiden laaja merkkiskaala- MOMO:lta saisi edulliset ja ihan laadukkaan oloiset ,mutta mitä oikeasti kannattaa ostaa.....? :/ ?
    Tuossa autoa yleisesti katsellessa alkoi harmittamaan täysin hyödyttömät kattokiskot, juu tiedän että ne saa pois, mutta missä kunnossa maalipinta on kaiteiden kiinnityskohtien alta- ja millä tulppaamaan jäljelle jäävät kuusi reikää?
    Jos ei muuta vaihtoehtoa löydy lähtevät kaiteet ottamaan itseensä vähän väriä.
    Viimeksi muokannut KL02400; 10.4.2010, 21:57. Perustelu: kielitaidon unohtaminen

    Comment


    • #3
      Onhan sitä kyllä ihan kiva tietää että mistä on lähdetty liikkeelle. Joten pistähhän vain kuvia mukaan.

      Comment


      • #4
        Juu pitänee sitten muutama kuva napsaista tosta kikkareesta.
        Faceliftin facelifti- voi jeesus että välillä välähtää......:D

        Comment


        • #5
          Noniin....jo tovi ehti vierähtää viimesestä postauksesta. Vanteet tulivat viimeviikolla maalauksesta ja miehet tekivät mielestäni mainiota jälkeä, mustasta pinnasta tuli puolikiiltävä ja olen siihen hyvinkin tyytyväinen.
          Viikonloppu menikin sitten odotellessa että saa renkaat vanteille, noh onneksi sai muutakin tehtyä kuin vedettyä kaljaa ja täristyä sohvalla vuosisadan krapulassa :D
          Sunnuntaina kevätpesu, paskakalvon alta paljastuikin hämähäkinseiteille hankautunut maalipinta.
          Ja eikun vaan myllytysaikaa varailemaan.
          Sain vihdoin avokin ottamaan kuva kiesistä- pestynä mutta parin päivän jälkeen taas aivan pölyssä ja röhnässä.

          http://www.flickr.com/photos/keljukk...01086/sizes/o/

          Eteen tulossa vielä 10mm spacerit.Taakse 20-30mm.
          Myös madallusjouset seisovat yhä tallin nurkassa.

          Musta maski odottaa matkahuollossa noutajaa, heti kun saan auton pukeille saa keula uutta ilmettä.
          Viimeksi muokannut KL02400; 21.4.2010, 21:49. Perustelu: no jaa turailua

          Comment


          • #6
            Joo laita vaan äkkiä se madallussatsi :)

            Comment


            • #7
              Jep jahka vain on töiltä aikaa. Totahan voi käyttää sitten referenssikuvana kun jengi kyselee meneekö quatroon se ja se vanne.
              //// siis siltä kannalta että mitä isompaa laittaa- ilman madallusta- sitä kauheemmalta näyttää.
              Viimeksi muokannut KL02400; 22.4.2010, 17:53. Perustelu: täsmennystä

              Comment


              • #8
                Tämähän on vaan minun mielipide, mutta jos yhtään haluaa ajo-ominaisuuksia autolta niin jättäisin nuo weitecit laittamatta.Pikkusen kun laittaa lisää rahaa niin varmasti saa paremman ja laadukkaamman alustasetin. Vielä avantti kun on niin varmasti jää perä roikkuun ikävästi tuolla 35/35 sarjalla.

                Comment


                • #9
                  Ilpo vei jalat suusta. Kun kerran olet kasvojen kohotusta tekemässä niin mikä ettet panostaisi alustaan hieman enemmän ? Weitec on sen verran jätettä, että tuossa on vakionakin parempi alusta.

                  Comment


                  • #10
                    Kokeillaan nyt noilla aluksi- en jaksais heittää romikselle osia jotka eivät ole olleet sekuntiakaan auton alla-mitään kilpuria tosta ei olla tekemässä.
                    Mulle riittää kun alusta jämäköityy edes hieman ja toi hirvimäisyys katoaa ulkonäöstä, en ole kuitenkaan tohon hirveesti valmis massia pistämään. Jos weitekit on niin paskat kuin kaikki vakaalla rintaäänellä väittävät, vaihtuvat osat ajanmittaan.

                    Comment

                    Working...
                    X