Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

A4 avant 1.8Tq -96 (pre)

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Tulipa nyt itellä ruuvattua se eibachi aika hyvään kesäkorkeuteen kun apurungosta maahan on ~3cm ja vielä on tolpissa vara laskea 2cm :D

    Ihmeen hyvä ajaa vaikka on niin alhaalla ja ei kolise tukivarretkaan mihinkään, mutta turhan alas se kyllä meni :)

    Comment


    • Menihän se 044 bosch paikoilleen. Porkkikselta pientä puhelintukea pieneen kehikon modaukseen ja toimii. :)
      Loppui pumpun vaihdolla se starttauksen jälkeinen sammuilukin. Kaasun kun tööttää pohjaan niin typerä vedon aaltoilu myös loppui. Vetoa on mukavasti ja puhtaammin kuin koskaan aikaisemmin. Tästä voi vetää johtopäätöksen että walbron pumppu ei ole kovinkaan kauan laittamisen jälkeen toiminut kunnolla.

      Comment


      • Innostuin liian aikaisin. Kyllä se vieläkin kylmänä starttauksen jälkeen sammuu..

        Comment


        • Oli jotenki tylsän ja säälittävän näköinen se 3" putkenpää mikä söjötti alaspain. Tekemisen tuskissa piti näpräillä 3.5" kiiltävä rosteripää, viistetyllä päällä. Juuri sopivan kokoinen tuohon ässä puskimen koloseen. :)
          Attached Files

          Comment


          • Eikä ole, konsonantin puskimeen uppoaa 2x80mm juuri kivasti ;)

            Comment


            • Niin tekee. :)
              tjeu
              Attached Files

              Comment


              • Oli aikaisemmin semmoset XSpowerin tuplaulostulot. Hiljeni äänet mukavasti ku laitto simonssin "kaks sisään,yks ulos" vaimentimen. Ei ole enää niin onton kuulonen putki. Sitäpaitsi ne tuplat on jo kokeiltu ja nähty. :D
                Viimeksi muokannut MikaSS; 10.5.2012, 20:14.

                Comment


                • tee "kottikärry-quattrot" :)

                  http://www.millteksport.com/images/custom/501.jpg

                  Comment


                  • No en. :)

                    Comment


                    • Porkkiksen näpelöinnin jälkeen audi taas etenee suht rivakasti. Se walbron bensapumppu oli oikeastaan kaikkien ihme ongelmien takana.
                      Seuraavaksi suuntaa antavaa pakopaineen mittailua lambda reijästä.

                      Comment


                      • Ilo alkaa kahdesta kilosta vai miten sitä on tavattu sanoa... Mun mielestä toimii nyt sen verran hienosti, että nyt vaan kovaa ajoa tovi. Jatkosuunnitelmiahan on hyvä kuitenkin olla ja reippaamista nokista tämä prokkis kyllä varmasti hyötyisi. Ei tarvitsisi samaan kulkuun noin pöljästi ahtoakaan.

                        Ilo oli myös tänään havaita, että säädöt ovat olleet hehtaarilla koko ajan, mutta ongelmat erityisesti bensapumpun ja hukkaportin kanssa tässä ovat kiusaa tehneet. Tänään vain vähän viimeisteltiin.

                        Kyseessä on siis pakoputken paineen mittaus, jolla selviää onko dp:ssä tai putkessa parantamisen varaa tälle setupille.

                        Comment


                        • Dp:n paineita mittailtu. Yli 0.25barin ei viisari noussut. Joten onko se putkessa jo liikaa vai ei?

                          Comment


                          • En lähtis tekemään asialle mitään.

                            Comment


                            • Lentokenttä vetäsyn jälkeen en juurikaan ole autoon puuttunut. Pihalla tönöttää siitepölyn peitossa.
                              Kentällähän logeista selvisi että kiinacooleri on riittämätön. Nelosen vedossa imulämmöt ollut 78c ja sitte irtoski ahtoputki. Päädyin tilaamaan uudemma S3 audin coolerin ja siitä sitten muokataan keulalle sopiva.
                              Uusi S4 etupuskin on myös tulossa maailmalta. Viime talvena puskuri koki hieman kovia niin nyt oli aika tilata uusi. Tilauksessa on myös "license plate delete" muovi.
                              Puskurin muutoksista sitten lisää kun niitä tehdään. Coolerin ehdoilla mennään mutta yritetään pitää hyvä maku ulkonäössä. :)

                              Comment


                              • Jotenki aika kauheelta tuntuu alkaa pilkkomaan tehdas uutta S4 puskinta. Mutta ei auta. Valintojen maailma. :)

                                Comment


                                • Mulla olis antaa vaihdossa uutta puskuria vastaan hieman kärsinyt versio, sitä voisi ihan hyvällä omallatunnolla pilkkoa. ;)

                                  Comment


                                  • Miulla on paikallaan hiukan kärsinyt versio ni en tarvii enää romuja lisää. :)

                                    Comment


                                    • Onpa erimukava viedä audia mutkapätkillä kun edessä on sport vakaaja ja takana 21mm hooärrä. :) Vielä kun piheydestä pääsis eroon ja tilais sen pro street s alustan.

                                      Comment


                                      • Tätähän vois välillä päivitellä.
                                        Tänään tiputin vaihelootan alas kun pari kk sitten rupesi kakkosta potkimaan pois päältä. Alkaa kyllä tuo laatikon tiputtaminenkin käydä suht kivuttomasti. Puoltoista tuntia se ottaa ku yksin nyhrää. Seuraavaksi loota Porkkiksen osaaviin käsiin ja itse avuksi. Tutkitaan mitä sieltä löytyy, sitten tarvittavat uudet osat ja samalla vaihtuu lyhyemmät 4 ja 5 vaihde. Jos sitte alkais maililla päästä jo kovempia lukemia. :)
                                        Tulipa samalla huomattua että kaikki etupään vetonivelet menee uusiksi. Väljät joka suuntaan. Siinä ehkä syy siihen että ajossa huomaa semmoista pientä vapinaa. Luultavasti vetarit edessä vipattaa.

                                        Comment


                                        • onko näihin lootiin 2.5 ja 3.5 vaihteita ?

                                          Comment


                                          • Tiuhemmilla perävälityksillä saa lisää valikoimaa. 3.89 on pisin perä ja 4.55 lyhin. Väliin jää vielä 4.11. Esim tässä Mikan autossa on tehtaalta lyhin mahdollinen kolmosvaihde eli 1.43, joten sitä ei lyhennetä kuin perävälityksellä. Tuo kolmonen on ehkä rajoittavin tekijä miettiessä 01A-välityksiä.

                                            Pitkää ykköstä ei ole olemassa, mutta tyypillisen kakkosen (~2.1 välitys) tilalle löytyy kyllä 1,94:ää ja esim S2:ssa käytettyä 1.84:ää. Kombinaatioita on siis kyllä melkoinen määrä tehtävissä ihan tehdasosilla.

                                            Tähän autoon olisi nyt ajatus laittaa neloseksi 1.09 vakion 1.03 tilalle ja vastaavasti vitoseksi 0.89 vanhan 0.84 tilalle. Mulla kävi vaan osien luovuttajalaatikon purkamisessa pieni käpy ja 0.89 vitosen kytkentäpuolen rattaaseen tuli muutamaan hampaaseen nurkkaan snadit lohkeamat. Ovat onneksi jättöpuolella, mutta silti mietiskellään vielä mitä asian kanssa tehdään.

                                            Auton oma laatikko on myös purettu eikä selvää vikaa kakkosvaihteen pois pomppaamisille kyllä löytynyt. Uusintaan kakkosen synkro, jousi ja kytkentäloksahduksen sekä vaihteen päällä pysymisen tekevä kalikka.

                                            Lyhyellä perällä saa tehtyä sellaisen lootan että esim omassa autossani paukuttaisi motoparkin takasuorallakin rajoittimen (7800). Nyt on 0.82 vitonen ja 4.55 perät. 0.83 0,84 ja 0.89 vitoset ovat myös olemassa.

                                            Comment


                                            • Vieläkin auto seisoo ilman vaihelootaa. Osia ei saanutkaan niin kovin nopeasti. Tai siis osan sai mutta yhtä kalikkaa on odoteltu.
                                              Tänää laittelin catcamssin nenät tilaukseen eli jos talven aikana tulis hattuosastosta parempi nenineen.

                                              Comment


                                              • cat 52?

                                                Comment


                                                • cat 53. Saa päästöihin vielä joteki.

                                                  Comment


                                                  • Missä maalautit auton? Itekki pitäs vähän maalautta ku ruostetta ja maalivauriota vähä siellä täällä... Oliko kallista lystiä? On muutes komian värine audi jossei muuta.

                                                    Comment


                                                    • Kaveri maalaili. Kallis on semmone käsite että siitä ei sen enempää. :)

                                                      Comment


                                                      • Niin no kallis sun suhtellinen käsite... ei siun kaveri haluai vaikkapa paikkamaalata audin takaovea? :D

                                                        Comment


                                                        • Ei sillä oo aikaa kaikelta muulta. Sen verran kärsinyt tuo oma että sitäkin tullaan maalailemaan tässä lähiaikoina. Ovet vaihtuu ja takakontin luukku. Myös konepeitto vaihtuu kuitumalliseen.

                                                          Comment


                                                          • Älä kuitupeltiä vaihda, tulee vielä niin köykänen että alkaa keula hyppimään :)

                                                            Comment


                                                            • Ei tuota kait niin kevyeksi saa että alkais keulimaan. :D Leimalla ois nyt tavote se 1460kg katsastusmies kyydissä ja täydellä tankilla.

                                                              Comment

                                                              Working...
                                                              X