Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Urs4 kunnostelua

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Yhtä kokoa, jota venytellään ja tarvittaessa leikataan ylimääräiset pois.

    Comment


    • onkos tuo sellainen vielä, että sen saa siitä nivelen yli vedettyä ettei tartte edes vetaria irroittaa

      Comment


      • No se selviää tänään. Tarkoitus olisi temuta tuo gumi tässä illan mittaan. Helpoin se olisi tietysti muljauttaa suoraan ulkopäästä mutta paremmin nivelen saisi pestyä ja uudelleenrasvattua kokonaan irrallaan.

        Comment


        • Joo, noi on tarkoitettu yli vedettäviksi, mutta minusta on kuitenkin helpompi poksauttaa se nivel irti. Samalla saa nivelen pestyä jolloin kumin sisään ei pääse ylimääräistä asennushiekkaa.

          Comment


          • Joo. Olihan tuossa arki-illalle nikkaroitavaa. Unifit melko tiukka alkuperäisen tilalle mutta menihän tuo paikalleen jos se nyt myös pysyisi siinä. Onneksi vanha oli jo melko pykinyt joten vahingossa ei tullut suurta vahinkoa ...

            Ei noita ristikoita tarvitse irti poksautella. Rakenne tarjoaa itse itselleen ulosvetäjän jolla homman saa tehtyä ihan siististi.

            Comment


            • Ei kellään olisi piirroksia tai mittoja urs etu- ja taka-apurunkojen puslista? Voisi teettää ne alumiinista ja jättää tehdastekoisten uusiminen väliin.

              Comment


              • Jaha. Se alkaa vedellä putkisto ihan viimeisiään. Tilkkutäkki jota ei kannata enää alkaa restauroimaan.

                Vaan mitäs siihen sitten. Katit joutaisi nostaa naulaan pysyvästi (risat) mutta etsiäkö vakioputkisto jostain, hankkiako aftermarket putkisto vai tehdäkö itse.

                Virtauksen osalta se paljon puhuttu 2x2,25" ränni tarjoaa kyllä hieman enemmän poikkipintaa kuin yksi 3" mutta jos raa'asti asiaa pohtii 2x2,25" tai 2x2,5" on kyllä varmasti raskaampi ja itse tehtynä materiaalia menee tietysti enemmän.

                Maavaran osalta paras olisi varmaankin jättää keskivaimentimet pois jolloin sen kattien kohdan ja keskiputken saisi niin ylös kuin vain mahdollista. Taakse sitten joku vaimennin. Lieneekö nuo tarvikevaimentimet miten huono ajatus? Nykyisessä on Simonsin pörinäpönttö ja on nimensä mukainen. 2500rpm aivan tolkuton kumina. Ei tämmöistä. Sivistynyt ja hiljainen olisi varsin hyvä.

                Ehdotuksia?

                Comment


                • Nimimerkiltä jugg saanet hyvän reseptin. Erityisen miellyttävä-ääninen 3" hänellä.

                  Comment


                  • Tuolta voip kysästä valmiita "puslia"
                    http://www.vhtracing.com/engineering...roduct_group=3

                    Comment


                    • Itselläni oli urssissa turbolta katille "kustomia" (lake steel) ja takana 2 vaimenninta (simons/ray sarja). Tiiviksi kun sain ja poistin kartion kohkaamasta ei enää mölissyt sisälle pahasti. 3" siis halkaisijana. Uusilla tukikumeilla putkisto nökötti varsin nätisti ylhäällä.

                      Comment


                      • tiedettäskö täällä käykö tuon C4 korisen etu ja takapenkit miten typ44 korimalliin (200 20v). Ja entäs ovipahvit?
                        kiitos, hyvää rojektin jatkoa :)

                        Comment


                        • Minun käsittääkseni penkit käy, en ole kyllä 100% varma, ovipahveista en osaa sanoa.

                          Comment


                          • Joo. Talkoot lähestyy. Etu- ja taka-apurunko, taakse alatukivarret, eteen toinen alatukivarsi (alapallo), taakse toinen ylätukivarsi, kondiksessa oleva putkisto, pyöränkaarien läpikäynti, roiskeläpät, lohkolämmitin, lastu...

                            Vaan mistähän saisi taakse apurungon ja korin väliin tulevia puslia? Ja samalla perän tukipuslan jolla se nojaa apurunkoon. Ei näytä hääville senkään kunto.

                            Laakkoselle soittelin ja vastaus -91 S4 osista oli "Jaa semmonenkin on..." LOL

                            Comment


                            • Takarungon ja korin väliin saa nähtävästi uudet puslat ainoastaan apurungon mukana.

                              Perän takapään pusla = koko kannake
                              http://acf.demoefekti.net/?q=443599125

                              Comment


                              • Voihan halvattu. Mitähän tuolla apurunkopalkilla lienee uutena hintaa?

                                Tietäisi muodon niin teettäisi siihen vaikka alumiinikakkarat.

                                Comment


                                • Tuosta napatun osanumeron perustella rapia tonni jos vakaajan korvilla vartetun laittais.

                                  Comment


                                  • No niin. Halpaa kuin saippua. Pitää soitella tuonne gedun mainitsemaan puljuun jos sieltä saisi alumiinikakkaroita. Ei ole kyllä tuossa suoraan mainittu mutta eihän tuosta tiedä. Saahan noita teetettyäkin jos malli on.

                                    Comment


                                    • No niin. Nyt olisi kalusteita. Vakioputki, etu- ja takavakain, apurungot sun muuta. Keskiosa putkesta on pintaruosteinen, käy hiekkapuhalluksessa mutta mitä siihen pintaan kannattaisi vetää?

                                      Joku suositteli Hornaa mutta joku taas kritisoi, pulverimaali kestäisi mekaanisesti muttei sitä kuumuutta, sinkitys (maksaako vaivaa?)?

                                      Mistähän saisi valistuneita arvauksia noista kallistuksenvakaimista?

                                      Edessähän urssissa on se 28mm tanko, takana (jos on) se 17mm. Nykyisin tuossa ei ole takavakainta lainkaan ja nyt hankitun apurungon mukana tuli nyt tuo 17mm vakain. Jos tuosta haluaisi lähteä parantamaan ajettavuutta nimenomaan "ajajan auto" mentaliteetilla ja hakea mieluummin hieman yliohjaavaa kuin aliohjaavaa otetta miten noita lähtisi modaamaan?

                                      Alusta paljastui jousien osalta Eibachin 35/30mm varsin maltilliseksi setiksi.

                                      Comment


                                      • Kokeile nyt vaikka ensin sillä stanuvakaajalla. Laita sitten taakse paksumpi, jos tuntuu että yliohjaavuutta pitäisi saada lisää.

                                        Comment


                                        • Alkuperäinen kirjoittaja gedu Näytä viesti
                                          Pohjapanssariksi suosittelen "koy-sherif" peltistä versiota. Ei välttämättä löydy suoraan S4 versiota, mutta kunhan ei ole 2.0E versio niin ei tarvitse edes etukiinnitystä rakentaa itse.
                                          Sherifin valikoimista tosiaan löytyy mutta vain 2,0 versio eli tuo etukiinnitys pitäisi sitten nikkaroida itse. Sambasille tiedoksi: saa Kuopion Varaosakeskukselta ja kerholaiselle hintaa jäi 160 euroa (moottori + vaihteistonsuoja, 2mm peltiä). Pitääpä lisäillä hankintalistalle..

                                          Comment


                                          • Alkuperäinen kirjoittaja Mr.Crossfire Näytä viesti
                                            Kokeile nyt vaikka ensin sillä stanuvakaajalla. Laita sitten taakse paksumpi, jos tuntuu että yliohjaavuutta pitäisi saada lisää.
                                            Näinpä se on melkein tehtävä kun referenssiä ei ilman takavakainta ole ollenkaan ja etupäänkään kallistelusta ei saa ihan suoraa kuvaa kun takavakain puuttuu kokonaan.

                                            Comment


                                            • Vakainasiaa tuli hieman vahingossa selvitettyä. Takavakain ei ole vielä alla vaan pelkkä alustasarja mikä on. 270 asteen motariramppi, märkä tie ja vauhtia vähän reilusti. Peränhän tuo nakkasi irti. En tiedä miten tekisi jos noin limitille vetäisi kuivalla mutta sinänsä ihan positiivinen ominaisuus just noinpäin. Vakiovakaimen lisääminen ei ainakaan vähennä efektiä.
                                              Viimeksi muokannut LongJohn; 18.7.2009, 21:52.

                                              Comment


                                              • Tuli otettua joku kuva kötöksestä.
                                                Attached Files

                                                Comment


                                                • Itsekkin aatellut omaan kulkineeseen samanlaisia vanteita hommata. Vihdoinkin löyty vähän vertailu kuvaa, kun oma urssi on vielä saman värinen :)

                                                  Komea pirssi!

                                                  Comment


                                                  • Nuo on kai ne RS6 replikat. Käy kyllä tuohon korimalliin minusta ihan hyvin. Käynyt kyllä mielessä pudottaa nuo jossain vaiheessa talvivanteiksi ja ostaa kesäksi vaikka jotain tämän Tendenzan tyyppistä huulivannetta:

                                                    http://www.vannetukku.fi/images/tendenza_paakuva.jpg

                                                    Comment


                                                    • Noitakin vanteita on tullut kuolattua. Onkos nuo sulla alla olevat replikat 17" vai 18" ?

                                                      Comment


                                                      • 18". 225/45-18 nakit.

                                                        Comment


                                                        • Tuota noin. Siistin takasivu- ja takaikkunoista tummennukset veks. Ne kun ei istu minun makuuni sedanissa ei sitten mitenkään. Takasivuikkunoita ja pikkuikkunoista liiman sai siististi pois asetonilla mutta miten on takalasi, asetonilla lähtee kyllä liima mutta lähteekö samalla myös lasinlämmittimen vastuslangat?

                                                          Onko joku koittanut eturipustukseen alatukivarren ja vakaimen välille tulevien kumipuslien korvaamista polyuretaanisilla? Tuntuisi että tuosta tuo alusta antaa jopa aika ylettömästi periksi vaikka tuoreet puslat onkin.

                                                          Comment


                                                          • Kokeile ihmeessä, pikkukopassa toimii ainakin mainiosti. Mites vakaajan ja apurungon väliset kumit, onko vaihdettu koska? Sinnekin voisi urssissa olla perusteltua laittaa uretaaniset.

                                                            Comment


                                                            • Ei ole ainakaan minun toimesta vaihdettu. Se voisi olla toinen kohde mihin uretaania voisi laittaa. Apurungon omat puslat on sitten yksi kysymys, niihinhän on mahdollista laittaa niitä alumiinisia, mutta missä vaiheessa paketti menee liian tiukaksi ympärivuotiseen käyttöön.

                                                              Comment

                                                              Working...
                                                              X