Kehät on hienot, mutta missä se keskiosa on? ;)
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
Vanteiden korjailua
Collapse
X
-
-
Katsoin mutta en nähnyt syytä mielipiteen muutokselle :)
Itekkin kauvan mietin vanteiden mustaksi maalaamista, mutta ei kannata. Punaiseen autoon nuo istuis ku nenä päähän, mutta ei mustaan. Ei nuo todellakaan huonot ole, mutta omaan silmään istuu paremmin vaaleana. Vanteet näyttää vaaleana muutenkin suuremmilta.
Tiedä sitten jos ois kokonaan tummat, mutta kirkas rosteri reuna tummalla sisustalla ei jotenkin toimi.
Mutta makuasioita, joten pistetään piste tähän.
Comment
-
Vanteiden korjailusta yleinen kyssäri.
Kuulin semmosen bensalenkkarihuhun, että kiillotetun kevytmetallin suojaukseen voisi kirkaslakan sijasta käyttää 'punainen etanoli' nimistä spriitä, jota ainakin Biltemassa myydään.
"Ei jäisi niin tumma pinta kuin lakasta."
Heräsi vain epäilyksiä mutta onko kellään faktaa/kokemuksia?
Comment
-
Käsitykseni mukaan kirkaslakassa on se ongelma että se syö viimeisimmän kiillon. Ja kun siihen lakkapintaan tulee kiveniskemiä etc kosteus pääsee lakan ja alumiinin väliin ja hapettuminen alkaa, ainoa korjauskeino lakan hionta, uudelleen kiilotus ja lakkaus. Kun jätetään sen kiillotettu osuus metallipinnalle kiilto saadaan entiselleen helposti. Toki vaatii enemmän viikottaista huolenpitoa. Näin ainakin olen käsittänyt...
Comment
-
Omissa vanteissa oli myöskin suht rumat jäljet lähikontaktista katukivetykseen. Ostin Prismasta Artlinen hopeamaalitussin ja vetäsin sillä maalivauriot piiloon. Väri on ainakin omien vanteiden kanssa 1:1. Epätasaisuuksia sillä ei tietenkään pois saa, mutta maalivauriot peittyvät nätisti.
Comment
-
Alkuperäinen kirjoittaja JAP3 Näytä viesti
Comment
-
Ei nyt ehkä tähän ihan, mut silti ihan mutuilua...Eile jonkun tollon takia meni vanne vähän huonoks ja suomesta ei tunnu löytyvän noita vanteita.(muutakun laakkoselta, mutta sieltä en osta=D)
Eli onnistuuko vanteen hitsaus ja jos jollain kokemusta niin huomaako jälkeenpäin ajossa mitää?saako tasapainotuksen kohalleen?ittellä repes vanne noin 3cm matkalta. Voin linkata kuvaa joku päivä tänne jos helpottaa asiaa. Tää ny ihan mutuilua vaaan, mut silti.
Comment
-
Sunila tai L-Weld tee noita hitsuksia..
Ei noiden korjausten jälkeen mitään huomaa ajossa jos homma on tehty oikein. Olen muutaman vannesarjan oikonut itse ja viimisen heiton (alle milli) sorvauttanut Sunilassa pois ja aina on ollut hyviä ajaa.
Comment
-
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja zäbää Näytä viestiEi nyt ehkä tähän ihan, mut silti ihan mutuilua...Eile jonkun tollon takia meni vanne vähän huonoks ja suomesta ei tunnu löytyvän noita vanteita.(muutakun laakkoselta, mutta sieltä en osta=D)
Eli onnistuuko vanteen hitsaus ja jos jollain kokemusta niin huomaako jälkeenpäin ajossa mitää?saako tasapainotuksen kohalleen?ittellä repes vanne noin 3cm matkalta. Voin linkata kuvaa joku päivä tänne jos helpottaa asiaa. Tää ny ihan mutuilua vaaan, mut silti.
Comment
Comment