Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Audi A6 1.8T

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

  • Audi A6 1.8T

    Auto on Audi A6 1.8T vm98 vajaavetoinen manuaali, suomiauto ja samalla perheellä ollut uudesta asti. Ei sille mitään alunperin pitänyt tehdä kun ostin sen vaan talveksi käyttöautoksi, mutta ei sitä jaksanut ihan vakiona katsella. Pientä stylingiä siis harrastettu.


    Tähän mennessä laitettu:
    -Koni iskari ja -35mm jouset.
    -RS6-dietrich puskuri
    -RS6-look maski (itsetehty)
    -Peilit inpro kromiversiot
    -Takavalot inpro led
    -Digituning lastu
    -Kesäksi 18" RS4-vanteet, tosin harkinnassa olisi 19-20" hiukkasen erilaiset
    -Myllytys ja vahaus
    -korinväriset helmat

    Tulossa:
    -Helmat korin väriin, samoin takapuskurin alaosa
    -Takapönttö/ulostulot uusiksi, harmi kun tuohon ei oikein saa rakennettua ulostuloja molemmin puolin..
    -Oven alalistat mattamustiksi tai isommiksi V8 mallisiksi
    -Ehkä lastu
    -Takalippa jos löytyy hillitty ja sopiva malli
    -Sisälle listoihin uusi väritys
    -Kalvot ympäriinsä
    +muita pieniä hillittyjä muutoksia

    Kuvat ei ole häävejä, mutta parempia odotettavissa myöhemmin.




    [COLOR=#22229c]http://i126.photobucket.com/albums/p...9122007001.jpg[/COLOR]

    [COLOR=#22229c]http://i126.photobucket.com/albums/p...9122007002.jpg[/COLOR]

    http://i126.photobucket.com/albums/p...5122007001.jpg
    Viimeksi muokannut harossi; 11.9.2009, 12:29.

  • #2
    Parempaan suuntaan ollaan menossa.

    Mistä ostit tuon etusploilerin?

    Miksei tuohon saa ulostulo muka molemmille puolille?

    Nelivedossahan ulostulot on molemminpuolin, mutta onko etuvedossa sitten pohjan rakenne sen verran erilainen että ei saa?

    Sitten kun teet, niin alusta asti putkisto vaihtoon. Lastun kera saa jo jonkin verran lisäheppoja.

    Comment


    • #3
      Minkälainen kone sulla on myllytykseen ja mitä aineita käytit?

      Noista pikselimössö kuvista (kamera kännyllä otettu?) päätellen näyttäis ihan hyvältä jäljeltä, parempia kuvia odotellessa.


      Noiden tulevian muutosten + jotkut kivat kesävanteet niin tulee nättiä, ei se sämpylä muuta tarvikkaan! yksinkertaisuus on kaunista.

      Comment


      • #4
        Etupuskin tuli gup-tuningilta jostain päin maailmaa (lopulta..) mutta se oli viimeinen kappale mitä niillä oli.

        tuossa on varapyöränkotelo ja tankki sen verran tiellä ettei sen vierestä saa haaroitettua putkea, eikä sen takaakaan mahdu oikein kun on koukku edessä. Olisiko nelivedossa sitten enemmän tilaa? Jos jollain on näyttää miten tuo on toteuttettu niin kuvat olisi mukava nähdä.

        Kuvat on tosiaan osaksi otettu kamerakännyllä, sillä niin huonoja. Myllytyksen tein ihan bilteman vehkeellä http://www.biltema.fi/osteri/osteri....tm&tuote=17080 , tehot siitä meinasi loppua mutta hoiti asiansa. Myllytysaineet hain oulusta väri polarilta, taisi olla Mirkan valmistamia, päälle tuli lahegan kovavaha x2. Vielä jäi valossa katsottuna naarmuja, pitää tehdä vielä uudestaan tuo myllytys keväämmälllä.
        Viimeksi muokannut harossi; 4.1.2008, 15:01.

        Comment


        • #5
          Tankki ja varapöyräkotelo on kyllä mun mielestä ihan samalla lailla etu- ja nelivedossa.

          Mulla lähtee nyt tuo uusiksi tehty putkisto (vakiokin lähti samoin) siitä reilusti ennen taka-akselia tuplana. Ja Remuksen isot takapöntöt pyöreillä ulostuloilla.

          Ja hyvin mahtuu.

          Comment


          • #6
            harossi: onkos tuohon bilteman koneeseen saatavilla erilaisia laikkoja?

            Comment


            • #7
              Siinä on tarrakiinnitys, eli saa erilaisia laikkoja kiinni

              Comment


                #8
                Alkuperäinen kirjoittaja BILTEMA
                ? Karan kierteet: M14
                ? Kiillotustyynyn halkaisija: Ø 180 mm
                Vaihtaa laikan kannan esimerkiksi Autoglymin 160mm, niin alkaa löytyä oikeita laikkoja koneeseen ja tehotkin riittää. Näin tein omaan vastaavaan koneeseen (Makitan kopio) ja hyvä tuli. Pelkät hyvät Mirkan laikat maksoivatkin enemmän kuin itse kiillotuskone.

                Comment


                • #9
                  muutama huonohko kuva kesävanteilla, otetaan paremmat kun saa helmat maalattua ja vahan pintaan. Parissa viimeisessä perä on aika lintassa kun kyydissä on laattoja jokunen sata kiloa.








                  Comment


                  • #10
                    hieno on peli... hienosti käy noi led takavalot ja kromi peilinkuoret tohon audiin.

                    Comment


                    • #11
                      Tuossa tallikuvassa näyttää umpio tosi kirkkaalta, yleensähän 10 vuotta vanhassa autossa se on ihan samea. Ootko vaihtanu sen kenties? Vai saako pelkän lasin jostain ja sen vaihdettua? Hyvän näkönen peli kyllä.

                      Comment


                      • #12
                        En ole itse vaihtanut umpioita, mutta nyt kun kysyit niin muistelisin että huoltokirjassa olisi merkintä että ne on joskus vaihdettu. Olen kyllä nuokin myllyttänyt ja sillä saa "elvytettyä" himmentyneet umpiot.

                        tässä vielä pari uutta kuvaa, eipä kyllä ole paljoa muutosta edellisiin, mutta lomalla pitäisi maalata helmat korin väriin, putkisto, lastu..







                        Comment


                          #13
                          Kyllä perskuta pikku madallus tekee sitten asiaa. Komea pelihän tuo muutenkin on :o)

                          Eikai se Hannu vaan "milijuunarannalla" asu?

                          Comment


                          • #14
                            puttaalla ja vähän rannallakin, mutta mikä tuo "miljoonaranta" on?

                            Comment


                              #15
                              puttaalla ja vähän rannallakin, mutta mikä tuo "miljoonaranta" on?
                              Tää nyt on vähän OT, mutta:

                              Miljoonaranta on Siikasaaren puoli. Markka-aikana jotkut vanhemmat ihmiset puhuivat miljoonarannasta, koska Kiiminkijoen rannalta Siikasaaren puolelta ei juurikaa alle miljoonan markan taloa löytynyt. Mitä siellä viimesyssynä ajelin niin näyttää sille, että talojen taso ei ainakaan laskenu ole sillä suunnalla. Niin, ja ite oon siitä "Törmältä" kotosin, olis tarkotus heinäkuun loppupuolella tulla taas kotipaikkaa kattomaan.

                              Comment


                              • #16
                                Alkuperäinen kirjoittaja jannekk Näytä viesti
                                Tää nyt on vähän OT, mutta:

                                Miljoonaranta on Siikasaaren puoli. Markka-aikana jotkut vanhemmat ihmiset puhuivat miljoonarannasta, koska Kiiminkijoen rannalta Siikasaaren puolelta ei juurikaa alle miljoonan markan taloa löytynyt. Mitä siellä viimesyssynä ajelin niin näyttää sille, että talojen taso ei ainakaan laskenu ole sillä suunnalla. Niin, ja ite oon siitä "Törmältä" kotosin, olis tarkotus heinäkuun loppupuolella tulla taas kotipaikkaa kattomaan.
                                Sitä vähän mietinkin että voisit tarkoittaa, onhan täällä komeita taloja! tervetuloa vaan haukiputaalle, jos silloin olisi jo tietkin saatu kuntoon..

                                Comment


                                • #17
                                  Pientä päivitystä jälleen.

                                  Tuli asennettua "RS4"-verkkoa puskuriin ja maskiin viikonloppuna. Lisäksi maalasin helmat kesällä korin väriin, sivulistat ja takapuskurin alaosasta tuli satiinin mustat. Kone sai myös piristystä Digituningin lastulla ja Viggenin by-passilla. Vielä talveksi uudet vanteet tulossa.







                                  Comment


                                  • #18
                                    Komia! Sopivan hillitty ja silti niin RS6 henkinen =)

                                    Comment


                                    • #19
                                      tekee se helmojen maalaus ihmeitä aikaan, totesin sen myös omassakin autossa.
                                      itsellä oli tarkoitus tämän vuoden puolella laittaa noi rs4 look verkot maskiin ja ritilöihin mutta näköjään jäävät ensi vuoden puolelle reissuun lähdön vuoksi.

                                      Comment


                                      • #20
                                        Kevät fixi tehty, taas kiiltää.

                                        Myllytys parilla eri karkeudella (Mirka) ja laikalla (AG), lopuksi kevyesti 3M viimeistelytahnalla ja Mirkan mustalla hologramminpoistolaikalla. Päälle AG punainen ja perään Sonaxin kiinteä garnauba vaha.









                                        Comment


                                        • #21


                                          Comment


                                          • #22
                                            miten olet oppinut myllyttämään noin hyvin? kokeilemallako?

                                            Comment


                                            • #23
                                              Hienosti kiiltää. Hyvän näköinen paketti...Rekisteri kilvestä +++++. Vain "U" puuttuu välistä... ;)

                                              Comment

                                              Working...
                                              X