Kuulutus

Collapse
No announcement yet.

Audi merkkihuollon huolellisuus ja laatu jarrujen osalta?

Collapse
X
 
  • Suodata
  • Aika
  • Näytä
Clear All
new posts

    Audi merkkihuollon huolellisuus ja laatu jarrujen osalta?

    Tuli tuossa vaihdettua Audiin Zimmermannin levyt ja uudet palat taakse ja siellä odottikin mukava yllätys.
    Taustatietona että auto on ollut Audin merkkihuollossa Longlife huollossa Heinäkuun alussa ja tarkastuslomakkeen mukaan kaiken piti olla ok ja auto on valmis seuraavalle longlife jaksolle (max. 30 tkm/2vuotta), mutta ei näillä jarruilla!
    Alkoi oikein hirvittää tuo huollon huolellisuus ja heikko laatu, luotto merkkihuoltoon ja niiden tekemisiin on aika nollissa tällä hetkellä.
    Aion olla yhteydessä kyseiseen merkkihuoltoon asian tiimoilta, sillä mielestäni Longlife huoltoon kuuluu jarrujen tarkastus (ainakin silmämääräinen) ja tarvittaessa ilmoitus asiakkaalle heikosta kunnosta tai tarjota lisätyönä jarrujen korjausta ?
    Ammattiasentajan tulisi mielestäni huomata jos jarrupalat ja jarrulevyt ovat tässä kunnossa!
    Sanottakoon vielä että kyseisessä huollossa vaihdettiin jarrunesteet.

    Mitäpä olette mieltä näiden kuvien perusteella merkkihuollon huolellisuudesta longlife huollossa jarrujen osalta:

    Vasen Taka:


    Oikea Taka:



    Molemmat:


    #2
    Hyvä meininki, juuri näin pitääkin hommien toimia.

    OT: Anoppi (66V) kärsinyt jo tovin radikaaleista selkäkivuista. Aiemmin historiassa operoitu kahdesti välilevyn pullistuma. Pihinä sekä muuten kitkun itarana menee arvauskeskukseen valittamaan. Saa selkäänsä kipupiikin ja lääkärin lausunnon: "näissä on yleensä hyvä ennuste, menee ohitse muutamassa päivässä".
    Seuraavana päivänä vilkkutaksilla sairaalaan kun putosi kotona lattialle eikä päässyt mihinkään. Lisää kipulääkitystä ja kotiin.
    Rouvan painostuksella (radikaalia henkistä ahdistelua) yksityiselle ja magneettiikuviin. Erittäin pahalaatuinen välilevyn pullistuma - suoraan leikkauspöydälle.
    Tekee mieli kovasti kirjoittaa yleisön osastoon "hyvästä ennusteesta" ja parin päivän toipumisajasta.

    Comment


    • #3
      Eikö nuo jarrut muka kuulu huolto-ohjelmaan?
      Silloin kun vielä niitä Nissaneita omistin, niin aina vuosihuollossa otettiin jarrut auki ja huollettiin, niin ettei pääse jämähtämään tuohon kuntoon.
      Silloin tietenkin valitettiin, että kun maksaa niin helvetisti ;)
      VAG-autoja en ole jostain syystä kertaakaan käyttänyt merkkihuollossa...
      Mutta siis jos kuuluu huolto-ohjelmaan (en ymmärrä miksei kuuluisi), niin on ihan selvä reklamaation paikka.

      Comment


      • #4
        Tuollaiset jarrut vaarantavat jo liikenneturvallisuutta ja merkkiliikkeellä on vähintään moraalinen vastuu ilmoittaa asiakkaalle asiasta, jos eivät viitsi asialle mitään tehdäkään.

        Comment


        • #5
          Niinpä niin, just tällaisen vuoksi käytän merkkiliikkeiden palveluja vain pakon edessä! Audi-osaamista löytyy myös "yksityisiltäkin" (siis ei merkki-) korjaamoilta. Ne ovat enemmän riippuvaisia asiakkaista ja heidän tyytyväisyydestään ja sitä kautta hommat toimii (tai ainakin pitäisi toimia) paremmin. Poikkeuksiakin taatusti on...

          Comment


          • #6
            AutoDatan mukainen tarkistusohjelma LongLife huollossa (ilman lisätöitä) ja sieltä kohdasta kolme. Ei pitäisi tuollaisten jarrujen mennä läpi.

            Comment


            • #7
              Onhan tuossa Audi tehnyt virheen kun on tuommoset päästäny läpi. Mutta miks ihmeessä ne jarrut on ite päästetty tohon kuntoon. Kyllä siitä omasta autosta ja sen kunnosta pitää myös ite ottaa vastuu mun mielestä eikä vaan sokeesti luottaa siihen huoltoon. Kai ny noitten kunnon on nähny jo päällekipäin. Ite oot kuitenkin noita levyjäki sinne vaihtanu ni ei vissiin kuitenkaan peukku ihan keskellä kämmentä oo.

              Tuntuu vähän samalta tää juttu ku et lasten kasvatuksen vastuu on tarhalla ja koululla eikä vanhemmilla.

              Elkää ny liikaa vetäkö herneitä nenään.

              Comment


                #8
                Auto ei ole ollut minulla vielä kuin n. 8kk ja liikkeestä sen ostin silloin. Eipä vain ole tullut sen enempää tarkasteltua noita jarruja koska autoa on käytetty säännöllisesti merkkihuollossa koko sen elinkaaren ajan.
                Mitään ylimääräisiä ääniä nuo jarrut eivät myöskään pitäneet joten senkään perusteella ei ole tullut niitä kurkittua. Lisäksi keväällä ostin uudet vanteet ja kumit ja vaihto tapahtui liikkeessä niin ei tullut silloinkaan noita katseltua.
                Mutta kyllä mielestäni Audilla olisi pitänyt tuo homma tarkistaa ihan oikeasti koska se on longlife diagnoosilappuunkin laitettu palojen,levyjen ja toiminnan osalta OK merkityksi.
                Lisäksi tuo homma on siis laskutettu osana huoltoa jolloin pitäisi pystyä luottamaan että jarrut ovat kunnossa ?
                Mitä tulee tuohon sokeaan luottamiseen niin siitä olen kyllä sitä mieltä että sokeasti tulee pystyä luottamaan merkkihuollon huoltamaan autoon sillä ei suurinosa uudempien Audien omistajista/työsuhdehaltijoista autojaan tarkastele ollenkaan, itse näin ainakin väittäisin.

                Lisätään nyt sekin vielä että tämä nyt tapahtunut jarrulevyjen ja palojen uusiminen joka nurkkaan ei ollut ohjelmassa sen takia että olisin ollut tietoinen jarrujen heikosta kunnosta...
                Edessä jarrulevyt ja palat olivat muuten ihan OK mitä nyt hieman uraa levyissä mutta niillä olisi ajanut kyllä seuraavaan huoltoon asti huoletta.

                Comment


                • #9
                  Juuri noin. Moni ajaa työsuhdeautolla ja rengastyötkin tehdään liikkeessä, joten kuski ei välttämättä koskaan edes saa tilaisuutta tarkistaa, mitä auton alla tapahtuu. Kaikkia ei edes kiinnosta, eikä tietämyskään auton tekniikasta riitä. Tuolloin on pakko luottaa huolto-ohjelmiin ja ammattilaisiin.

                  Comment


                    #10
                    Just oli lehdessä juttu kuinka autoalan huonot palkat ajaa osaavimmat mekaanikot teollisuuden palvelukseen. Enemmän palkkaa asentajille, niin alkaa motivaatio parantua ja löytyä ammattitaitosempaa väkeä. Mutta eihän se käy päinsä... jo nyt valitetaan jatkuvasti huollon kalleutta. Hinnat nousis pilviin... Suomalainen työ ja hyvinvointi maksaa. Auton korjauksessa on aika vaikea päästä eroon käsityöstä.

                    Comment


                      #11
                      Oho...

                      Mikä liike mahtoi olla kyseessä? Itsellä oli just myös LongLife huolto ja katsastus heti sen jälkeen. Tarkastuksen mukaan jarrut 50%. Katsastuksessa todettiin etujarrulevyjen olevan finaalissa, paksuus minimissä hyväksymistä silmällä pitäen. Vaihdettava ennen seuraavaa katsastusta.

                      Comment


                      • #12
                        Jos tv-maksun maksaneittenkin nimet uskalletaan julkaista, vaikka tuolla seikalla ei kenenkään turvallisuudelle ole mitään merkitystä, voisi tuollaisen huollollisen laiminlyönninkin tekijä hyvin paljastaa.

                        Comment


                        • #13
                          kyllä ne mulle kertoi tuon ilman longlife huoltoakin :) käytin vikamuistin luvussa niin sanoivat että kannattas vaihtaa jarrulevyt ja palat taakse.

                          Comment


                            #14
                            Teppo: Muistaakseni kulumisraja on 2mm, eli 1mm kummaltakin puolelta levyä, joka on aika vaikea silmämääräisesti arvioida elleivät mittaa huollossa.

                            Comment


                              #15
                              Aika pahan näköiset nuo kuvissa olleet levyjen sisäpinnat, mutta sitä se Suomen talvi suolavesikylpyineen Audin takajarruille teettää. Miltä levyjen ulkopinnat näytti?

                              Comment


                                #16
                                Jarrulevyjen ulkopinnat näyttivät myös suht huonoilta, mutta eivät olleet syöpyneet samalla tavalla kuin takapuolet, ilmeisesti toisen puolen palat ovat hanganneet sopivasti niitä etteivät ne ole menneet pahasti ruosteeseen.

                                Comment


                                  #17
                                  Mikä liike mahtoi olla kyseessä? Itsellä oli just myös LongLife huolto ja katsastus heti sen jälkeen. Tarkastuksen mukaan jarrut 50%. Katsastuksessa todettiin etujarrulevyjen olevan finaalissa, paksuus minimissä hyväksymistä silmällä pitäen. Vaihdettava ennen seuraavaa katsastusta.
                                  Tuo oma juttunikin olisi varmasti paljastunut kyllä katsastuksessa, mutta kun on vielä siltäkin osin vapaavuosi menossa :(

                                  Onko kyseessä sama liike ?

                                  Comment


                                    #18
                                    Audi Center Espoon huoltopäällikön Martti Muonan toivomuksesta ilmoitan Audiclubilaisille että kyse on siis Audin huoltotoimipaikasta Audi Center Espoo.

                                    Asian selvittely jatkuu huomenna kyseisessä toimipaikassa jonne toimitan heidän pyytämänsä osat ja paperit. Ilmoitellaan sitten lisää asian tiimoilta.

                                    Comment


                                    • #19
                                      Audi Center Espoon huoltopäällikön Martti Muonan toivomuksesta ilmoitan Audiclubilaisille että kyse on siis Audin huoltotoimipaikasta Audi Center Espoo.
                                      Hä? Mistäs nyt tuulee?

                                      Comment


                                      • #20
                                        Se on sitä vastuun ottamista. Reilu peli, jos kerran myöntävät virheensä. Kuuluu hyvään asiakaspalveluun :-)

                                        Comment


                                          #21
                                          Jarrulevyjen ulkopinnat näyttivät myös suht huonoilta, mutta eivät olleet syöpyneet samalla tavalla kuin takapuolet, ilmeisesti toisen puolen palat ovat hanganneet sopivasti niitä etteivät ne ole menneet pahasti ruosteeseen.
                                          Tätä vähän epäilinkin. On aika tavallista Audin takajarruissa. Ulkopuoli levystä pysyy hyvänä, kun sillä puolen satulaa on jarrusatulan mäntä. Sisäpuoli taas ruostuu herkemmin, jos/kun satulan liukukelkka on vähänkin juntturassa. Silloin jarrua painettaessa voima menee valtaosin männän puoleiselle palalle eli sen puoleinen levyn kitkapinta pysyy paremmin kunnossa palojen "hioessa" sitä koko ajan. Toisella puolen hiomista ei tapahdu ja levyn kitkapinta menee kurjaan kuntoon.

                                          Takajarrujen hyvinvointia ei myöskään yhtään auta se, että taka-akselilla oleva jarrupaineensäädin ei anna kevyesti kuormattuna olevalle autolle juurikaan jarruvoimaa takapäähän. Eli takajarrut jarruttavat silloin niin maltillisesti, että palat eivät pidä levyn kitkapintaa puhtaana kunnolla. Lisäksi Audin takalevyt on tyypillisesti melko pienikokoiset, koska kässärimekanismi vaikuttaa suoraan levyihin (ei erillisiä kässärirumpuja piilotettuna levyn sisään) ja tästä seuraa se, että takalevyn kehänopeus palojen kohdalla aika pieni eli levy puhdistuu jarrutettaessa heikonlaisesti.

                                          Tämä kaikki yhdistettynä tiesuolaan, niin on sanomattakin selvää, että takalevyt tahtovat ruostua helposti. Takalevyn ei tarvitse saada juurikaan ruostetta pintaansa, kun se on jo lopun alkua.

                                          Parasta mitä takajarrujen hyvinvoinnin eteen voi tehdä, on pitää satulan liukutapit/kelkat herkistyneessä tilassa ja koittaa jarrutella mahdollisimman voimakkaasti aika ajoin.

                                          Audi Centerin huoltopäällikölle hatunnosto, kun uskalsi tulla kaapista ulos!

                                          Comment


                                            #22
                                            Otetaanpas aikalisää :) Martti Muona ei siis ole ottanut vielä mitään vastuuta asiasta, ilmoitti vain että hänen mielestään toimipaikan saa mainita kun mainitsin että asiasta on keskusteltu täällä ja mielenkiintoa toimipaikan julkistamiseen on ilmassa. Mutta toivotaan että on Jounin kuvailema henkilö ja selkärankaa löytyy myöntää asia.

                                            Ilkalle ihan mainitakseni niin liukutapit olivat yhtä lukuunottamatta täysin voimissaan ja rasvatkin olivat säilyneet ja "paikat" kiilsi. Tuo yksi oli hieman "hapettunut", mutta lähti ihan käsin pyörittelemällä liikenteeseen jonka jälkeen pelkkä tapin ja kolon puhdistus riitti kiillottamiseksi. Tässä tapauksessa on ennemminkin kyse siitä että kulutuspinnat olivat kadonneet paloista täysin, eli osat liikkuivat kyllä, mutta metalli metallia vasten.
                                            Tuo jarrujen kunnossapito ajaessa oli kyllä tiedossa ja näitä "kovempia" jarrutuksia on tullut tehtyä aina välillä kuten asiaan kuuluukin, tosin jos olisin tiennyt että kulutuspinnat ovat tiessään en olisi niitä kyllä uskaltanut tehdä.
                                            Sinänsä ihme asia ettei mitään ylimääräisiä ääniä ollut havaittavissa missään vaiheessa, olisihan nuo mahdolliset äänet viimeistään huollossa testauksen yhteydessä kuuluneet ?

                                            Comment


                                            • #23
                                              Mäntä on kyllä levyn sisäpinnan puolella. Vai ymmärsinkö tuon Ilkan kirjoituksen jotenkin väärin.

                                              Comment


                                                #24
                                                Mäntä on kyllä levyn sisäpinnan puolella. Vai ymmärsinkö tuon Ilkan kirjoituksen jotenkin väärin.
                                                Ihan samaa kyllä itsekin aloin miettimään eli männänpuoleiset levyjen pinnat olivat täysin syöpyneet.

                                                Comment


                                                  #25
                                                  Mäntä on kyllä levyn sisäpinnan puolella. Vai ymmärsinkö tuon Ilkan kirjoituksen jotenkin väärin.
                                                  Et ymmärtänyt väärin, minä taas sekoilen. Tottakai se mäntä on satulan sisäpinnalla ja ei päde tuo edellinen "teoria". Joku taika siinä kuitenkin on, kun usein tuppaa juuri tuo levyn ulkopinta pysymään parempana.

                                                  Comment


                                                    #26
                                                    Jep

                                                    Blodshed: Kyseessä on sama paikka...

                                                    Comment


                                                      #27
                                                      Asia on nyt omalta osaltani selvitetty ja loppuunkäsitelty. "Neuvottelut" käytiin hyvässä ja rakentavassa hengessä. Asiaan oli paneuduttu sen vaatimalla tasolla vastapuolen osalta.
                                                      Uskon että kumpikin osapuoli on tyytyväinen lopputulokseen.
                                                      Olen myös vakuuttunut että jatkossa tulemme kaikki saamaan tarvittaessa yhä laadukkaampia ja huolellisemmin tehtyjä huoltoja Audi Centereissä.

                                                      Ja niin Teppo oliko jarrupalat kuitenkin omassasi ihan ok eli kyse oli pelkästään jarrulevyjen normaalista kulumisesta minimipaksuuteensa?

                                                      Comment


                                                        #28
                                                        Joo

                                                        Jarrupalat olivat ok, vain etulevyt lopussa

                                                        Comment


                                                          #29
                                                          Näköjään Audicenterit skarppaavat ihan tosissaan. Eihän se tietenkään ole hyvä, että virheitä tapahtuu, mutta se on erittäin tärkeää, että jos tapahtuu, ne korjataan ja asia hyvitetään. Se on todella iso askel oikeaan suuntaan.

                                                          Comment


                                                          • #30
                                                            Herttoniemessä tuntuu vielä huoltopuolella homma olevan vähän hakusessa sekä teknisen tietämyksen että asiakkaasta huolehtimisen osalta..

                                                            Nimim. seurannut työpaikalla sivusta erään vuoden vanhan A4 2.0 Multitronicin kanssa pelleilyä.

                                                            Comment

                                                            Working...
                                                            X