Tietääkö kukaan onko Tallinnassa putiikkia josta saisi VHT:n maaleja?
Kuulutus
Collapse
No announcement yet.
VHT maaleja Tallinnasta?
Collapse
X
-
Vieras
VHT:n tuotteiden tuonti on koko EU:n alueelle edelleen kielletty ja vanhojen tuotteiden myynti samoin, joten tuskin on.
-
Vieras
Kuten Sound sanoi. VHT on käyttänyt isossa osassa kamojaan tolueenia liuottimena. Ensin sen myynti kiellettiin yksityisille ja nyt myös yrityksille. Kaikista suomen liikkeistä tulee eioota, Hollannissa makaa useampi kontti kamaa sulussa. VHT ehti jo vaihtaa tolueenin toiseen hyväksyttyyn aineeseen, mutta sitten EU ilmoitti ettei purkit ole hyväksyttyjä. Ihan tämän hetken tietoa ei minulla ole mikä tilanne on purkkien suhteen.
Esim. Wrinkle Paint on yksi jota ei ainakaan pari kk sitten saanut mistään. Hollannista kai saisi, mutta ei lähetetä Suomeen.
Edit: http://ec.europa.eu/consumers/safety..._report_id=901
Tuossa ei puhuta itsr purkeista mitään, sen kuulin edustajalta.Viimeksi muokannut Vieras; 25.7.2015, 21:16.
Comment
-
http://ec.europa.eu/consumers/safety...arch_year=2014
Tässä EU:n varoitusrapsa. Siinä maininta myös puutteellisista purkin merkinnöistä.
Onko näitä uusia VHT GSP -koodilla olevia tuotteita kukaan kerennyt testaamaan? Näitä myydään "EU-reseptillä". Esim. vanha musta wrinkle oli koodilla SP201 ja tämä uusi "EU" versio GSP201.
Kiinnostaisi erityisesti GSP201 ja GSP102 ja niiden käyttökokemukset, etenkin vrt. vanhoihin hyviin versioihin.
Comment
Comment